Ale w zeszłym tygodniu Jia była jednym z wielu pracowników, którzy otrzymali wiadomość e-mail od Coinbase, w której odwołali swoje oferty pracy. Dla Jii oznaczało to nie tylko utratę pracy, ale być może także wizę.

„Jestem studentem zagranicznym i muszę zachować wizę” – powiedział CNN Business. „Teraz, po Coinbase, wolę iść do większej firmy, ponieważ martwię się o wizę”.

Po początkowym planowaniu zatrudnienia w tym roku do 2000 dodatkowych pracowników, wspominając o „ogromnych możliwościach produktowych przed nami”, Coinbase nagle zmienił kurs. W ostatnich dniach giełda kryptowalut, która kiedyś była wyceniana na prawie 100 miliardów dolarów, wycofała oferty, wdrożyła zamrożenie zatrudnienia i zwolniła 18% jego siły roboczej.

W ogólnofirmowym e-mailu wysłanym we wtorek do pracowników ogłaszających masowe zwolnienia, dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong wskazał na możliwą nadchodzącą recesję i wzrost, który nastąpił „zbyt szybko”. Pracownicy dowiedzieli się, że stracili pracę po zablokowaniu dostępu do służbowych wiadomości e-mail. „Zdaję sobie sprawę, że usunięcie dostępu będzie nagłe i nieoczekiwane, a nie jest to doświadczenie, którego chciałem dla ciebie” – napisał Armstrong.

Nagłe odwrócenie zatrudnienia w Coinbase odzwierciedla szerszy trend w sektorze kryptowalut. Rosnąca liczba startupów tnie personel, aby przetrwać ewentualny przedłużający się kryzys na rynku kryptowalut i szerszej gospodarce, tworząc w tym procesie poczucie bata wśród wielu pracowników, którzy dołączyli do tych biznesów z przekonaniem, że krypto jest kolejnym wielkim rzecz.

W tweetuj w sobotę, dyrektor generalny Crypto.com Kris Marszalek ogłosił, że giełda z siedzibą w Singapurze zwolni około 260 pracowników, czyli 5% siły roboczej. Inna duża platforma wymiany, Gemini Exchange, ogłosiła w zeszłym tygodniu, że zwolni 10% pracowników. I platforma pożyczkowa Crypto BlockFi powiedział redukuje około 20% swojej siły roboczej.
Hao Jia, międzynarodowy student widziany tutaj w 2021 roku, miał pracować jako inżynier oprogramowania w Coinbase, ale zamiast tego wycofano jego ofertę pracy.
W publicznych oświadczeniach firmy sformułowały cięcia jako niezbędne kroki w celu zaradzenia zmianie warunków gospodarczych, w obliczu obaw o rosnące stopy procentowe i inflację. Akcje amerykańskie pogrążył się w bessie w tym tygodniu. Obawy przed recesją narastają w branży i poza nią. Kryptowaluty, kiedyś uważane za zabezpieczenie przed giełdą i inflacją, również spadły, a Bitcoin spadł do poziomu nieco powyżej 20 000 $ w środęw dół od rekordowego poziomu prawie 69 000 $ w listopadzie.

„Wydaje się, że po ponad 10-letnim boomie gospodarczym wchodzimy w recesję” – napisał Armstrong w swoim e-mailu do pracowników Coinbase. „Recesja może doprowadzić do kolejnej kryptowalutowej zimy i może trwać przez dłuższy czas”.

Jednak w niektórych przypadkach dyrektorzy kryptowalut wciąż próbują podwoić swoją wiarę w długoterminowy potencjał rynku. Jak wskazuje wielu wierzących w kryptowaluty, na przestrzeni lat miały miejsce wcześniejsze znaczące spadki, w tym 2018 Bitcoin rozbić się i kąpiel w maj 2021 który w ciągu tygodnia wymazał 1 bilion dolarów z wartości rynkowej. Niektórzy dyrektorzy w branży podkreślają, że kryptowaluty zawsze się odbijają.
„Ograniczenie jest matką innowacji, a trudne czasy zmuszają do skupienia się” – Cameron i Tyler Winklevoss, założyciele Gemini, napisał dla pracowników. „Rewolucja kryptograficzna jest w toku, a jej wpływ będzie nadal głęboki. Ale jej trajektoria nie była stopniowa ani przewidywalna”.

Szybko rozwijająca się branża hamuje

Dla wielu pracowników nagłe cięcia były wstrząsające i podały w wątpliwość przyszłość branży.

Według danych ManpowerGroup, globalnej firmy rekrutacyjnej, zatrudnienie w sektorze kryptowalut podwoiło się między listopadem a kwietniem, a dwóch z trzech największych pracodawców to Gemini i Coinbase. Firmy kryptograficzne pozyskały 34 miliardy dolarów finansowania na całym świecie w 2021 r., ośmiokrotny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, według dane od firmy doradczej PwC. Wielu pracowników, których pociągała branża, która do niedawna wyglądała jak rakieta, teraz zastanawia się, czy i kiedy powrócą dobre czasy.

„Byłem naprawdę, bardzo szczęśliwy, kiedy dostałem tę pracę, a teraz to trochę tak, jakbym opłakiwał stratę”, powiedział jeden z niedawnych absolwentów, który otrzymał ofertę pracy wycofaną przez Coinbase i który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ obawiał się reperkusji. do ich kariery. Inny prawie pracownik Coinbase, który właśnie ukończył studia, powiedział: „Moje serce zatonęło”.

Tyler Winklevoss (L) i Cameron Winklevoss, założyciele giełdy kryptograficznej Gemini Trust Co., biorą udział w konferencji kryptowalut Bitcoin 2021 Convention w Mana Convention Center w Miami na Florydzie, 4 czerwca 2021 r.
Chociaż niektórzy z tych niedawno zwolnionych pracowników to inżynierowie, którzy mogą być poszukiwani w innych firmach, to jednak stoją oni przed perspektywą szukania nowej pracy w trudnym momencie dla sektora technologicznego. W czasie, gdy amerykańskie firmy zwalniają mniej pracowników, firmy technologiczne i fintechowe zostały dotknięte gwałtownym spadkiem liczby miejsc pracy. Firmy technologiczne zwolniły w maju ponad 4000 osób, co stanowi wzrost o 781% całości cięcia od stycznia do kwietnia, według raportu od Challengera, Graya i Christmas. Tymczasem firmy fintechowe odnotowały 268% wzrost redukcji zatrudnienia, wynika z raportu.
Skutki dla pracowników obejmują również start-upy kryptograficzne w innych krajach. W Bitso, jednej z największych giełd w Meksyku z ponad 5 milionami użytkowników w Ameryce Łacińskiej, 80 pracowników zostały zwolnione pod koniec maja w reakcji na spadające rynki. Według pracowników, wielu pracowników, których to dotyczy, zostało niedawno zatrudnionych.

Dyrektorzy „boją się stracić pieniądze i całkowicie to rozumiem, ale nie powinno być akceptowalne zatrudnianie kogoś, a następnie zwalnianie go 40 dni później”, powiedział CNN Business Murillo Bargas, zwolniony pracownik Bitso. „Powinni byli to przewidzieć. Krypto-zima nie jest dla nikogo nowością”.

„Byłem w pokoju z pracownikiem, który został zatrudniony tydzień temu, więc po prostu zrobił to, co onboarding, a w następnym tygodniu został zwolniony” – powiedział CNN Business Lucas Ferreira, teraz były pracownik Bitso.

„Decyzje naszych pracowników są podejmowane w długoterminowym interesie naszej firmy, aby jak najlepiej wspierać naszych klientów i naszą strategię jako firmy” – powiedział CNN Business rzecznik Bitso.

Brian Armstrong, dyrektor generalny i współzałożyciel Coinbase, przemawia podczas konferencji Milken Institute Global 2 maja 2022 r. w Beverly Hills w Kalifornii.
Jednym z godnych uwagi wyjątków od trendu zwolnień jest Binance. Binance ogłosiło w środę 2000 otwartych ról w tweecie od dyrektora generalnego Changpenga Zhao, który wydawał się kopać w wydatkach innych startupów kryptograficznych, takich jak Coinbase i Crypto.com. „Nie było łatwo odmówić reklamom Super Bowl, prawom do nazewnictwa stadionów, dużym umowom sponsorskim kilka miesięcy temu, ale zrobiliśmy to” napisał Zhao w ogłoszeniu.

„Wchodzimy w tę kryptozimę z pozycji siły i naprawdę nie ma mowy, abyśmy kiedykolwiek wyszli z tej kryptozimy na słabszej pozycji” – powiedział CNN Business Brian Shroder, dyrektor generalny amerykańskiego ramienia Binance w zeszłym tygodniu. ogłoszenie o zatrudnieniu. „Tylko w ciągu ostatnich trzech dni przeprowadziliśmy wywiady z sześcioma osobami z Coinbase i Gemini”.

Co do tego, kiedy kryptowalutowa zima może się skończyć, można tylko zgadywać. „To piękna rzecz w krypto: dosłownie kończy się w przyszłym tygodniu, albo możemy być w nim przez ponad rok plus” – powiedział Shroder.

Allison Morrow i Jordan Valinsky z CNN Business przyczynili się do powstania tego raportu.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.