Obrońcy praw człowieka z 20 krajów upierają się, że bitcoin „zapewnia włączenie finansowe i wzmocnienie pozycji, ponieważ jest otwarty i nie wymaga pozwolenia”. Wraz ze stablecoinami kryptowaluta oferuje „niezrównany dostęp do globalnej gospodarki” dla osób z krajów, których waluty albo upadły, albo są odcięte od reszty świata.

Bitcoin jako narzędzie integracji finansowej i upodmiotowienia

Około 21 obrońców praw człowieka z 20 różnych krajów wysłało list do Kongresu USA, w którym bronią bitcoinów, a także obalają roszczenia podniesione niedawno przez około 1500 informatyków, inżynierów oprogramowania i technologów. Według obrońców praw człowieka „bitcoin zapewnia włączenie finansowe i wzmocnienie pozycji, ponieważ jest otwarty i nie wymaga pozwolenia”.

W ich list otwarty przywódcom Kongresu USA zwolennicy wskazują, w jaki sposób bitcoin i stablecoiny oferują „niezrównany dostęp do globalnej gospodarki ludziom w krajach takich jak Nigeria, Turcja czy Argentyna, gdzie lokalne waluty załamują się, łamią lub są odcięte od świata zewnętrznego ”.

Obrońcy praw człowieka wyjaśnili w swoim liście, że zostali zmuszeni do odpowiedzi na roszczenia zawarte w: kolejny list do Kongresu USA, którego autorami byli przeciwnicy bitcoina. W swoim tak zwanym liście kryptograficznym krytycy wezwali prawodawców, aby nie ulegali presji graczy w przestrzeni kryptograficznej i lobbystów. Informatycy i ich odpowiednicy twierdzili, że zwolennicy kryptowalut chcą „stworzyć bezpieczną przystań regulacyjną dla tych ryzykownych, wadliwych i niesprawdzonych cyfrowych instrumentów finansowych”.

Technolodzy odrzucają również twierdzenia, że ​​kryptowaluty są dobrze przygotowane do rozwiązywania problemów finansowych, z którymi borykają się Amerykanie.

Jednak odpierając zarzuty wysunięte przez naukowców w ich liście otwartym, obrońcy praw człowieka powiedzieli, że wiedzą na pewno, że kryptowaluty przyniosły zmiany w krajach zniszczonych przez klęski żywiołowe.

W krajach, w których obywatele są uciskani, bitcoin pomógł „utrzymać walkę z autorytaryzmem”, powiedzieli zwolennicy. List obrońców praw człowieka wskazuje również, w jaki sposób technologia, która zdaniem przeciwników „nie jest stworzona z myślą o celu”, ma: zrobiło różnicę na Ukrainie.

Krypto jako korektor

Tymczasem w swoim liście, który ma pomóc amerykańskim decydentom dostrzec, że bitcoin „jest cenny dla dziesiątek milionów ludzi na całym świecie”, zwolennicy podkreślają pochodzenie podpisów pod listem, który uderza w kryptowaluty. Według obrońców praw człowieka „prawie wszyscy autorzy listu przeciwko kryptowalutom pochodzą z krajów o stabilnych walutach, wolności słowa i silnych prawach własności”. Dodali:

Dla większości Zachodu okropności monetarnego kolonializmu, mizoginistycznej polityki finansowej, zamrożonych kont bankowych, wyzysku firm przekazów pieniężnych i niemożności połączenia się z globalną gospodarką mogą być odległymi pomysłami. Dla większości z nas i naszych społeczności – i dla większości ludzi na całym świecie – są to codzienność. Gdyby istniały „znacznie lepsze rozwiązania, które już są w użyciu”, aby sprostać tym wyzwaniom, wiedzielibyśmy o tym.

Kończąc swój list, obrońcy praw człowieka powiedzieli, że przywódcy Kongresu USA muszą zbadać wartość tych technologii, ich empirycznie udowodnione korzyści dla milionów ludzi oraz ich potencjał. Wezwali również prawodawców do opracowania lub wdrożenia polityki, która „nie szkodzi ich zdolności do korzystania z tych nowych technologii w ich pracy na rzecz praw człowieka i humanitarnej”.

Jakie są twoje przemyślenia na temat tej historii? Daj nam znać, co myślisz w sekcji komentarzy poniżej.

Terence Zimwara

Terence Zimwara jest nagradzanym dziennikarzem, pisarzem i pisarzem Zimbabwe. Pisał obszernie o kłopotach gospodarczych niektórych krajów afrykańskich, a także o tym, jak waluty cyfrowe mogą zapewnić Afrykanom drogę ucieczki.


Kredyty obrazkowe: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.