Nowe badanie wykazało, że kobiety w średnim wieku, które mają we krwi większe stężenie toksycznych „wiecznych chemikaliów”, mogą być bardziej narażone na rozwój nadciśnienia.

Te kobiety były bardziej narażone na nadciśnienie niż te, które miały niższy poziom związków, zwanych również substancjami per- i polifluoroalkilowymi (PFAS), zgodnie z badaniem opublikowanym w poniedziałek w Czasopismo American Heart Association Hypertension.

Znane z obecności w piance gaśniczej paliwa lotniczego i w wyładowaniu przemysłowym, PFAS to zestaw syntetycznych chemikaliów znajdujących się w wielu produktach gospodarstwa domowego, w tym patelniach nieprzywierających, odzieży wodoodpornej i kosmetykach.

„PFAS są znane jako„ wieczne chemikalia ”, ponieważ nigdy nie rozkładają się w środowisku i nie zanieczyszczają wody pitnej, gleby, powietrza, żywności i wielu produktów, które spożywamy lub spotykamy rutynowo”, główny autor Ning Ding, doktor habilitowany w wydziale epidemiologii na Szkoła Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Michigan, powiedział w oświadczeniu.

Do tej pory naukowcy wykazali „prawdopodobny link„Pomiędzy PFAS a zdiagnozowanym wysokim poziomem cholesterolu, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą tarczycy, rakiem jąder, rakiem nerki i nadciśnieniem wywołanym ciążą. To najnowsze badanie rozszerza tę ostatnią kategorię na inną podgrupę kobiet.

„Kobiety wydają się być szczególnie podatne na kontakt z tymi chemikaliami” – powiedział Ding.

„Nasze badanie jest pierwszym, które bada związek między„ wiecznymi chemikaliami ”a nadciśnieniem u kobiet w średnim wieku” – kontynuowała. „Ekspozycja może być niedocenianym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u kobiet”.

Ding i jej koledzy wyciągnęli te wnioski, wykorzystując dane z Badanie zdrowia kobiet w całym kraju – badanie dotyczące wielu zanieczyszczeńinicjatywa uruchomiona w 2016 r. w celu zbadania wpływu wielu środowiskowych narażeń na chemikalia na kobiety w średnim wieku z różnych środowisk rasowych i etnicznych.

Naukowcy zbadali stężenie PFAS we krwi i ryzyko nadciśnienia u ponad 1000 kobiet w wieku od 45 do 56 lat, które miały normalne ciśnienie krwi, kiedy brały udział w badaniu.

Według autorów kobiety były śledzone prawie co roku od 1999 do 2017 roku i rekrutowano je z pięciu miejsc w całym kraju.

Naukowcy odkryli, że z 11 722 „osobolat” – liczby lat pomnożonej przez członków dotkniętej populacji – 470 kobiet rozwinęło nadciśnienie.

Według badania, kobiety z wyższymi poziomami określonych typów PFAS, których jest tysiące, były bardziej narażone na rozwój nadciśnienia.

Osoby, które znalazły się w najwyższej jednej trzeciej pod względem poziomu PFOS, PFOA i prekursora PFOS EtFOSAA, miały odpowiednio o 42%, 47% i 42% większe ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi, w porównaniu z kobietami z najniższej jednej trzeciej.

Kobiety w najwyższej jednej trzeciej wszystkich siedmiu badanych typów PFAS miały o 71 procent zwiększone ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi, stwierdzili autorzy.

„Od pewnego czasu wiemy, że PFAS zakłóca metabolizm w organizmie, ale nie spodziewaliśmy się siły związku, który znaleźliśmy”, starszy autor Sung Kyun Park, profesor nadzwyczajny epidemiologii i nauk o zdrowiu środowiskowym na Uniwersytecie Michigan School of Public Health, powiedział w oświadczeniu.

„Mamy nadzieję, że te odkrycia ostrzegają klinicystów o znaczeniu PFAS i że muszą zrozumieć i rozpoznać PFAS jako ważny potencjalny czynnik ryzyka dla kontroli ciśnienia krwi” – ​​dodał Park.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.