DNA

Źródło: Pixabay / CC0 Domena publiczna

Śmiertelna pandemia o tajemniczym pochodzeniu: może brzmieć jak współczesny nagłówek, ale naukowcy spędzili stulecia, debatując nad źródłem czarnej śmierci, która spustoszyła średniowieczny świat.

Już nie, według naukowców, którzy twierdzą, że po przeanalizowaniu DNA ze szczątków w starożytnym Kirgistanie zidentyfikowali źródło zarazy w regionie Kirgistanu. Miejsce pochówku.

„Udało nam się właściwie rozwiać wszystkie te wielowiekowe kontrowersje dotyczące pochodzenia czarnej śmierci” – powiedział Philip Slavin, historyk i członek zespołu, którego praca została opublikowana w środę w czasopiśmie. Natura.

Czarna śmierć była początkową falą prawie 500-letniej pandemii. Według szacunków w ciągu zaledwie ośmiu lat, od 1346 do 1353 roku, zabił do 60 procent populacji Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Slavin, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Stirling w Szkocji, który „zawsze był zafascynowany czarną śmiercią”, znalazł intrygującą wskazówkę w pracy z 1890 roku opisującej starożytne miejsce pochówku na terenie dzisiejszego północnego Kirgistanu.

Donosi o gwałtownym wzroście liczby pochówków w latach 1338-39, a kilka nagrobków opisuje ludzi, którzy „umarli od zarazy”.

„Kiedy masz rok lub dwa lata z nadmierną śmiertelnością, oznacza to, że działo się tam coś śmiesznego” – powiedział dziennikarzom Slavin.

„Ale to nie był byle jaki rok — 1338 i 1339 były zaledwie siedem lub osiem lat przed czarną śmiercią”.

To był trop, ale nic więcej bez ustalenia, co zabiło ludzi na miejscu.

W tym celu Slavin połączył siły ze specjalistami, którzy badają starożytne DNA.

Pobrali DNA z zębów siedmiu osób zakopanych w tym miejscu, wyjaśniła Maria Spyrou, badaczka z Uniwersytetu w Tybindze i autorka badania.

Ponieważ zęby zawierają wiele naczynia krwionośnedają naukowcom „wysokie szanse na wykrycie patogenów przenoszonych przez krew, które mogły spowodować śmierć osobników” – powiedział Spyrou AFP.

Wydarzenie „Wielki Wybuch”

Po ekstrakcji i sekwencjonowaniu DNA porównano z bazą danych zawierającą tysiące genomy drobnoustrojów.

„Jednym z trafień, które udało nam się uzyskać… był hit dla Yersinia pestis”, bardziej znany jako dżuma, powiedział Spyrou.

DNA wykazywało również „charakterystyczne wzorce uszkodzeń”, dodała, pokazując, że „mamy do czynienia z infekcją, którą pradawny osobnik miał w chwili śmierci”.

Początek Czarnej Śmierci został powiązany z tak zwanym „Wielkim Wybuchem”, kiedy to istniejące szczepy dżumy, przenoszone przez pchły na gryzoniach, nagle się zróżnicowały.

Naukowcy sądzili, że mogło to nastąpić już w X wieku, ale nie byli w stanie wskazać daty.

Zespół badawczy skrupulatnie zrekonstruował genom Y. pestis ze swoich próbek i odkrył, że szczep w miejscu pochówku był sprzed dywersyfikacji.

Odkryto, że gryzonie żyjące obecnie w tym regionie również przenoszą tę samą pradawną odmianę, co pomogło zespołowi dojść do wniosku, że „Wielki Wybuch” musiał wydarzyć się gdzieś w okolicy w krótkim oknie przed czarną śmiercią.

Badania mają pewne nieuniknione ograniczenia, w tym m.in mała wielkość próbkiwedług Michaela Knappa, profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Otago w Nowej Zelandii, który nie był zaangażowany w badanie.

„Dane pochodzące od znacznie większej liczby osób, czasów i regionów… naprawdę pomogłyby wyjaśnić, co tak naprawdę oznaczają przedstawione tutaj dane” – powiedział Knapp.

Przyznał jednak, że znalezienie dodatkowych próbek może być trudne i pochwalił badania jako „naprawdę wartościowe”.

Sally Wasef, paleogenetyk z Queensland University of Technology, powiedziała, że ​​praca daje nadzieję na rozwikłanie innych starożytnych tajemnic naukowych.

„Badanie wykazało, jak solidne odtworzenie starożytnego DNA drobnoustrojów może pomóc w ujawnieniu dowodów na rozwiązanie długotrwałych debat” – powiedziała AFP.


Starożytne genomy dżumy ujawniają pochodzenie czarnej śmierci


Więcej informacji:
Johannes Krause, Źródło czarnej śmierci w XIV-wiecznej środkowej Eurazji, Natura (2022). DOI: 10.1038 / s41586-022-04800-3. www.nature.com/articles/s41586-022-04800-3

© 2022 AFP

Cytat: Zagadka pochodzenia czarnej śmierci rozwiązana … 675 lat później (2022, 15 czerwca) pobrana 15 czerwca 2022 z https://medicalxpress.com/news/2022-06-black-death-mystery-years.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Poza uczciwym postępowaniem w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Ta zawartość jest w jedynie w celach informacyjnych.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.