W odległej przyszłości ludzkość zmuszona jest porzucić Drogę Mleczną. Na pokładzie ich eksperymentalnych statków Exodus ostatnie szczątki rasy ludzkiej kuśtykają do gromady gwiazd znanej jako Kuźnia. Kuźnia to dziwny i dziki nowy dom pełen tajemniczych energii i nowych wyzwań. Ale dlaczego ludzie musieli uciekać? A co znaleźli, kiedy dotarli do Kuźni? Czy stworzyli nową, obejmującą gwiazdy cywilizację, czy też Kuźnia jest bezprawną granicą rozproszonych osiedli? Zadając te pytania, już grasz Ironsworn: Starforgedkontynuacja filmu science fiction Zaprzysiężeni(niska) fantazja.

Starforged opiera się na Zaprzysiężeni‘s mechanika, ale nie musisz wiedzieć Zaprzysiężeni grać. Jak inni Zasilany przez Apokalipsę i gry inspirowane PbtA, główny aspekt rozgrywki w Starforged jest zaproszeniem do wspólnego wyobrażania sobie, a mechanika służy tylko do wspomagania narracji. Jest to najwspanialszy rodzaj wspólnego opowiadania historii. Piekło, Starforged nie potrzebuje nawet GM – jest zoptymalizowany do gry solo lub w małej grupie. Jeśli grasz z GM, jest on po to, aby Cię poprowadzić twój fabuła; nie jesteś tam, aby ich doświadczyć.

Ironsword: Starforged sztuka przedstawiająca rynek science-fiction pod obcym niebem

Zdjęcie: Joshua Meehan

Twoim zadaniem jako gracza i gawędziarza jest nawiązywanie połączeń między koncepcjami, dostosowywanie się do nowych komplikacji i wyobrażać sobie historię, w której uczestniczy twoja postać. Przewidywanie to ważne słowo w Starforged – pojawia się pogrubioną czcionką w całej książce jako zachęta do gry. Jest to sposób na poproszenie gracza, aby wyobraził sobie odpowiedź, zamiast polegać na kimś innym, kto ją udzieli. Wyobrażasz sobie, jak nowa informacja zmienia twój obecny cel. Wyobrażasz sobie, jak wygląda zdobycie przewagi w walce. Wyobrażasz sobie interesujące miejsce, które znajdziesz, gdy twój statek niespodziewanie wypadnie z warp.

To wtedy, gdy twoja wyobraźnia zawodzi – kiedy natrafiasz na pytanie, na które nie masz odpowiedzi – to Starforged świeci. Pełne 100 stron instrukcji jest poświęcone tabelom losowego generowania. Te tabele Oracle istnieją, aby odpowiedzieć na każde pytanie, jakie możesz wymyślić. Odpowiedzi na wszystko, od pytań typu „tak i nie”, przez aspekty scenerii, po szczegóły dotyczące atmosfery planety, można uzyskać, rzucając rzut na stół Oracle.

Te losowe tabele i wizje łączą się od razu od momentu rozpoczęcia sesji zero Starforged. Z kilkoma tuzinami rzutów kostką i mnóstwem przewracania się między stołami, tworzę solidnie rozbudowaną scenerię z historią, bieżącymi wydarzeniami, mapą gwiezdną sektora początkowego, nazwanymi planetami i osadami oraz notatkami na temat lokalnego przemysłu. Więcej rzucania daje mi postać, historię, umiejętności, atuty i jasny cel.

Ironsworn: gwiezdna sztuka pilota w futurystycznym kokpicie lecącego przez atmosferę z trzema innymi statkami za nimi.

Zdjęcie: Joshua Meehan

Losowe rzuty i płodne tabele dają mi sugestie i podpowiedzi, a stamtąd mogę narysować połączenia między nimi – aby wyobrażać sobie jak pasują do większej historii. Widzę, że na lodowej planecie, którą właśnie zwinąłem, znajduje się „nowe ocalenie”, a pobliska osada orbitalna specjalizuje się w „festiwalach” i „migracji”. Po wolnym skojarzeniu i przeskoku przez my Przejdź do konkluzji Mat, postanawiam, że osada naprawdę chce upamiętnić Exodus, a nowy ocalały na planecie poniżej jest prawdopodobnie opuszczonym statkiem Exodusu. A to od razu sprawia, że ​​chcę dowiedzieć się więcej.

Same tabele Oracle wystarczą, aby polecić Starforged do dowolnego GM. Są klasą mistrzowską w losowym generowaniu i, co ważniejsze, pomysł Pokolenie.

Ale co z Starforged jako gra?

Podobnie jak inne gry PbtA, Starforged polega na ruchach. Są to działania, które są wyzwalane przez narrację lub gracza (-ów). Ruchy są punktami przegięcia i mogą obejmować wszystko, od uderzenia pięścią po przeprowadzenie pełnego przeglądu planety.

Ironsworn: grafika Starforged przedstawiająca statek przelatujący obok ogromnych kawałków lodu unoszących się w kosmosie

Zdjęcie: Joshua Meehan

Ruchy rozstrzyga się rzutem kostką. Dwie kości dziesięciościenne określają poziom trudności wyzwania, a jedna kostka sześciościenna określa, jak dobrze sobie radzisz. Możesz dodać modyfikatory umiejętności oraz pomoc ze strony zasobów i sojuszników, a ta nowa liczba jest porównywana z dwiema kośćmi wyzwania. Jeśli pokonasz obie, to mocne uderzenie. Jeśli pokonasz tylko jednego, to słaby cios. Jeśli nie uda ci się pokonać żadnego z nich, to pudło.

Ale sukces i porażka w Starforged są również oparte na narracji, zamiast być prostym plikiem binarnym typu pass-fail. Jeśli spróbujesz zebrać informacje, słaby cios oznacza, że ​​otrzymasz odpowiedź, ale do historii zostanie wprowadzona komplikacja. Jeśli przegapisz ruch, aby poznać nowego przyjaciela, ujawnią one motywację, która jest sprzeczna z twoją, zamiast po prostu nie zostać sojusznikiem.

Ruchy to sposób, w jaki dodajesz kolejny zwrot do historii. Problem z Starforged jest to, że jest, szczerze mówiąc, zbyt wiele ruchów – w rzeczywistości ponad 50, co zakłóca rozgrywkę. Kiedy moja postać odnajduje wciąż działający komputer z czasów Exodusu, oznacza to, że „Odkrywam punkt orientacyjny” w mojej podróży, czy mam z niej „zbierać informacje”? Kiedy proszę miejscowego o pomoc, czy „nawiązuję kontakt”, czy „zmuszam” go do pomocy? Nie ma tutaj dobrej ani złej odpowiedzi. Każda opcja działa, a historia decyduje (lub powinna decydować), co ma nastąpić dalej. Ale przekopywanie się przez listę, aby znaleźć ruch, który najlepiej pasuje, powoduje, że historia się zatrzymuje.

Ironsworn: Starforged grafika przedstawiająca poszukiwacza przygód dosiadającego stworzenia przypominającego dinozaura na obcej planecie.  Patrzą na dziwną strukturę w oddali.

Zdjęcie: Joshua Meehan

Co ważniejsze, tylko niektóre ruchy dają postęp w osiąganiu celu, bez względu na to, jaki może być ten cel. Wszystko, co robisz, otrzymuje śledzenie postępów. Jest jeden dla twojego ślubowania tła (twojego nadrzędnego celu życiowego) i jeden dla każdego dodatkowego ślubu (zadania), którego się podejmujesz. Zaczynasz nowe dla każdego kontaktu, z którym się kontaktujesz i frakcji, z którą wchodzisz w interakcję. Każda wyprawa, misja, podróż, a nawet każda walka też mają swoje własne. Ruchy postępu, które wypełniają te elementy śledzące, to sposób wykonania zadania, takiego jak zakończenie śledztwa lub wygranie walki.

Ironsworn: Starforged sztuka przedstawiająca grupę ludzi w dyskusji.  Na pierwszym planie jest kot z kosmosu.

Zdjęcie: Joshua Meehan

I to jest problem, na który ciągle się natykam, kiedy gram Starforged. Może nie jest szczególnie chrupiąca, jeśli chodzi o matematykę i skomplikowane systemy, ale wymaga dużo księgowości. Kiedy rzucam swoją pierwszą kostką, aby wyruszyć w kosmos, mam już cztery strony arkuszy postaci i trackerów. Moje statystyki i miernik zdrowia są na jednej stronie, mapa obecnego sektora i osad na następnej stronie, moje powiązania z przyjaciółmi i wrogami są na trzeciej, a postępy mojej obecnej ekspedycji śledzę na czwarty. Cała papierkowa robota i księgowość wydają się działać przeciwko StarforgedŚwietny system do tworzenia ciekawej scenerii i wprowadzania wciągających fabuł – część, którą lubię najbardziej.

Jak się z tym czujesz Ironsworn: Starforged jest naprawdę o tym, jak dobrze myślisz, że możesz zejść z drogi, abyś mógł skupić się na wyobrażaniu sobie – wyobrażaniu – swojej historii. Kiedy nie jesteś zaznajomiony z systemem, będziesz dużo przebywać w chwastach, sprawdzając listy ruchów i próbując zdecydować, czy musisz uruchomić kolejny program do śledzenia postępów. Ale kiedy wszystko kliknie, Ironsworn: Starforged nagrodzi cię bogatym światem (no cóż, bogatą gromadą kulistą) i sposobem na opowiedzenie niesamowitych historii.


Ironsworn: Starforged został sprawdzony z kopią cyfrową dostarczoną przez DriveThruRPG. Vox Media posiada spółki afiliacyjne. Nie mają one wpływu na treść redakcyjną, chociaż Vox Media może zarabiać prowizje za produkty zakupione za pośrednictwem linków partnerskich. Możesz znaleźć dodatkowe informacje na temat polityki etycznej firmy Polygon tutaj.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.