Dogecoin to kryptowaluta, taka jak Bitcoin czy Ethereum — chociaż jest zupełnie innym zwierzęciem niż którakolwiek z tych popularnych monet. Dogecoin został pierwotnie stworzony, przynajmniej częściowo, jako beztroski żart dla entuzjastów kryptowalut, a swoją nazwę wziął od popularnego niegdyś memu.

Co to jest Dogecoin?

Stworzyli inżynierowie oprogramowania Billy Marcus i Jackson Palmer Dogecoin pod koniec 2013 r. Palmer oznakował logo kryptowaluty za pomocą popularnego wówczas mema, w którym celowo błędnie napisano słowo „doge”, aby opisać psa Shiba Inu.

„Doge naprawdę zaczął śmiać się z Bitcoina” – powiedział Pat White, dyrektor generalny Bitwave. Na początku społeczność entuzjastów zorganizowała akrobacje reklamowe, aby podnieść profil Dogecoin, zbieranie funduszy na przykład wysłać jamajski zespół bobslejowy na Igrzyska Olimpijskie 2014 lub sponsorować kierowcę NASCAR.

Na początku 2021 r. Dogecoin zyskał status kultowego na Reddit Wall StreetBets forum – głównym inicjatorem afery GameStop w styczniu – gdzie entuzjaści obiecali przenieść jego wartość „na księżyc” (to było zanim wszystkie dyskusje na temat kryptowalut zostały zakazane na subreddicie).

Do maja 2021 r. Dogecoin osiągnął najwyższy poziom 0,68 USD, w porównaniu z wartością poniżej jednego grosza na początku roku. Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, był przynajmniej częściowo odpowiedzialny za ogromny wzrost po tym, jak nazwał Dogecoin swoim ulubionym kryptowaluta. Do połowy 2021 r. Dogecoin konsekwentnie notował wśród pięciu najlepszych kryptowalut pod względem całkowitej kapitalizacji rynkowej

Od tego czasu wartość Dogecoina gwałtownie spadła, osiągając w marcu 2022 r. poziom około 0,11 USD, chociaż pozostaje on wśród 20 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Jak działa Dogecoin?

Podobnie jak wiele innych monet, Dogecoin działa na własnym dedykowanym blockchain. Cyfrowa księga Dogecoin jest stale aktualizowana o wszystkie nowe transakcje, a sieć wykorzystuje kryptografię, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich transakcji.

Blockchain Dogecoin wykorzystuje dowód pracy mechanizm konsensusu, w którym górnicy używają komputerów do rozwiązywania złożonych równań matematycznych w celu przetwarzania transakcji i rejestrowania ich w łańcuchu bloków. W zamian za wsparcie blockchain górnicy zarabiają dodatkowe Dogecoin, które następnie mogą przechowywać lub sprzedawać na otwartym rynku.

Dogecoin może być używany do płatności i zakupów, ale nie jest to bardzo efektywny sposób przechowywania wartości. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie ma limitu czasu życia liczby Dogecoinów, które mogą zostać utworzone przez kopanie — co oznacza, że ​​kryptowaluta jest wysoce inflacyjnyprzez projekt.

Blockchain nagradza górników za ich pracę, tworząc codziennie miliony nowych Dogecoinów, co sprawia, że ​​spekulacyjne wzrosty cen Dogecoin są bardzo trudne do utrzymania w czasie.

Dogecoin kontra Bitcoin

Dogecoin ma kilka istotnych różnic w porównaniu z Bitcoin. Po pierwsze, górnicy mogą szybciej i łatwiej wypełnić równania matematyczne, które kończą i rejestrują transakcje na transakcjach, co sprawia, że ​​Dogecoin jest nieco bardziej wydajny w przetwarzaniu płatności.

„Tam, gdzie proces zajmuje 10 minut, aby ratyfikować nowe bloki w łańcuchu blokowym Bitcoin, zajmuje to tylko minutę w łańcuchu blokowym Dogecoin” – powiedział Gary DeWaal, przewodniczący grupy rynków finansowych i regulacji Katten.

Inną istotną różnicą jest brak limitu czasu życia na liczbę Dogecoinów, które można stworzyć, jak wspomnieliśmy powyżej. Istnieje dożywotni limit 21 milionów bitcoinów, który ogranicza maksymalną możliwą liczbę monet, które można utworzyć. Oznacza to, że górnicy są zmuszeni do cięższej i dłuższej pracy, aby zdobyć nowe bitcoiny, co do pewnego stopnia pomaga zagwarantować zdolność bitcoina do utrzymywania i zwiększania jego wartości w czasie.

Jak kupić Dogecoin

Dogecoin możesz kupić na giełdzie kryptowalut, takiej jak Binance lub Kraken. Giełdy wymagają założenia i zasilenia konta w dolarach amerykańskich lub kryptowalutach. Możesz wtedy kupować i wymieniać kryptowaluty, w tym Dogecoin. W przypadku Kanadyjczyków możesz kupić Dogecoin za pomocą karty debetowej lub kredytowej (o ile pozwala na to Twój bank) lub możesz skorzystać z usług stron trzecich, takich jak Simplex, aby ułatwić e-Transfer Interac lub inny rodzaj przelewu bankowego, na przykład przelew.

Niektóre brokerzy online, w tym Wealthsimple Crypto, pozwalają również kupować Dogecoin — oprócz konwencjonalnych aktywów, takich jak akcje, fundusze inwestycyjne i obligacje. Nie oferują tylu kryptowalut co giełdy, ale Dogecoin jest ogólnie dostępny.

Podobnie jak w przypadku innych kryptowalut, po zakupie Dogecoina najlepiej przenieść swoje monety do portfela kryptowalut. Portfele przybierają wiele form, od usług online oferowanych przez giełdy, takie jak Coinbase, po aplikacje na urządzeniu mobilnym, a nawet fizyczny dysk twardy. Zabezpieczasz portfel prywatnym hasłem. Ponieważ twoje monety są przechowywane poza giełdą, istnieje dodatkowa warstwa ochrony przed włamaniami.

Zanim Dogecoin pojawił się w głównym nurcie i wystrzelił w górę, byłeś w stanie zarabiać darmowe monety za wykonywanie podstawowych zadań online.

„Przez wiele lat można było wykonywać zadania w Dogecoin„ krany ”, aby zarabiać Dogecoin zamiast je kupować” – powiedział C. Neil Gray, partner w obszarach praktyki fintech w Duane Morris LLP. „Zadania obejmowały takie rzeczy jak oglądanie reklamy lub wypełnianie ankiety. Ostatnio coraz trudniej jest znaleźć taką pracę ”.

Czy Dogecoin to dobra inwestycja?

Ponieważ nie ma dożywotniego limitu liczby Dogecoinów, które mogą istnieć, a miliony nowych Dogecoinów są wypuszczane na rynki każdego dnia, nie ma zachęty do utrzymywania kryptowaluty przez długi czas. Bitcoin nadal zyskuje na wartości ze względu na limit czasu życia systemu dotyczący liczby monet, które można utworzyć.

„Doge naprawdę jest mniej jak Bitcoin, a bardziej jak DASH lub Bitcoin Cash, gdzie wyraźnym celem jest wydawanie waluty” – powiedział White.

Historycznie, wartość Dogecoin na monetę była bardzo niska, około 0,003 USD za monetę przez większość 2020 roku, więc ludzie byli bardziej skłonni je rozdawać. „Użytkownicy na platformach społecznościowych, takich jak Reddit, Twitter, Facebook i inne, mogą używać Dogecoin do nagradzania lub„ napiwków ” sobie nawzajem za publikowanie treści” – powiedział Gray.

Czy powinieneś kupić Dogecoin?

Ci, którzy kupili Dogecoin przed wielkimi zdobyczami w 2021 r., zostali dobrze nagrodzeni. Mimo to White jest trochę nieufny w kwestii kupowania Dogecoin, zwłaszcza jako inwestycji. Nieustanny napływ nowych monet na rynek wywiera nieustanną presję na obniżenie wartości monety.

White ostrzegł również przed dodatkowymi zagrożeniami bezpieczeństwa dla Dogecoin w porównaniu z innymi głównymi kryptowalutami. „Po prostu nie zapewniał takiego samego bezpieczeństwa i kontroli na poziomie kodu, jak Bitcoin lub Ethereum ma. Poza tym wokół Doge nie ma szczególnie silnej społeczności górniczej, więc ekspozycja na atak na poziomie górniczym jest znacznie wyższa niż w przypadku czegoś takiego jak Bitcoin.”

Kupowanie jakiejkolwiek kryptowaluty wiąże się z ryzykiem, w tym z Dogecoin. Zawsze warto kupić kilka monet i zapoznać się z systemem — ale prawdopodobnie najlepiej nie zatopić więcej niż symbolicznej kwoty ciężko zarobionych pieniędzy w kryptowalucie, która zaczęła życie jako żart.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.