Rak prostaty objawy mogą nie występować przez lata, ponieważ choroba postępuje powoli.

Warto zwrócić uwagę na zmianę nawyków związanych z korzystaniem z toalety, ponieważ objawy raka prostaty mogą pojawiać się jako zwiększona potrzeba oddawania moczu lub napięcia, kiedy to robisz.

Dzieje się tak, gdy nowotwór powoduje, że prostata staje się wystarczająco duża, aby wpływać na pęcherz.

The NHS radzi nie ignorować takich objawów, nawet jeśli nie oznacza to, że możesz mieć raka prostaty.

Jeden na ośmiu mężczyzn w Wielkiej Brytanii zachoruje na raka prostaty w ciągu swojego życia, ale gdy zostanie zdiagnozowany na najwcześniejszym etapie, 100% ludzi przeżyje chorobę przez co najmniej pięć lat.

Czołowy urolog Petr Holy z Men’s Health Clinic w Kingston rozmawiał z Lustro aby zaoferować swój wgląd w kluczowe objawy, które można zauważyć, idąc do toalety i jak działa leczenie, jeśli zostałeś zdiagnozowany.

Objawy raka prostaty

Ręka mężczyzny trzyma rolkę papieru toaletowego Idąc do łazienki Toaleta Tło toaletowe
Zmiana nawyków toaletowych może być oznaką raka prostaty

Nie ma wyraźnych objawów choroby, ale powinieneś zwracać uwagę na pewne objawy, gdy idziesz do toalety.

Około 78% zdiagnozowanych osób przeżyje 10 lub więcej lat, ale Twoje szanse na przeżycie w dużej mierze zależą od tego, jak wcześnie zostaniesz zdiagnozowany.

Jeśli masz którykolwiek z poniższych siedmiu objawów, powinieneś porozmawiać z lekarzem na temat badania przesiewowego antygenu specyficznego dla prostaty.

„Chociaż zmiany w nawykach związanych z toaletą mogą czasami być przejściowym problemem spowodowanym takimi czynnikami, jak: dieta i stylu życia, mogą być również jedną z pierwszych oznak problemu z prostatą ”- mówi Pan Holy.

„Nagła potrzeba oddawania moczu, częstsze wizyty w toalecie, powolny lub przerywany przepływ i uczucie konieczności oddawania moczu, nawet po zakończeniu, należą do najczęstszych sygnałów ostrzegawczych.

„Mężczyźni muszą być czujni na każdą z tych zmian i zasięgnąć porady eksperta, jeśli stanie się to wzorcem”.

Inne objawy raka prostaty

  • Problemy z oddawaniem moczu
  • Zmniejszona siła w strumieniu moczu
  • Krew w moczu
  • Krew w nasieniu
  • Ból kości
  • Odchudzanie bez prób
  • Zaburzenie erekcji

Leczenie raka prostaty

Ilustracja łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Hiperplazja to nadmierny wzrost normalnych komórek, który prowadzi do powstawania guzków. Powiększenie prostaty ma tendencję do blokowania cewki moczowej, przewodu biegnącego przez środek prostaty do penisa, co powoduje zatrzymanie moczu. Ten stan występuje zwykle u mężczyzn po 50. roku życia. Leczenie cięższych przypadków polega na chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego.

Możliwości leczenia i zalecenia dla rak prostaty zależą od kilku czynników, w tym rodzaju i stadium raka, możliwych skutków ubocznych oraz preferencji pacjenta i ogólnego stanu zdrowia.

„Rak prostaty można skutecznie leczyć, jeśli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, a wczesna diagnoza często prowadzi do lepszych wyników” – dodał Holy.

Według NHS : „Rak prostaty zwykle nie powoduje żadnych objawów, dopóki rak nie rozrośnie się na tyle, by wywrzeć nacisk na przewód odprowadzający mocz z pęcherza na zewnątrz prącia (cewka moczowa).”

Ponieważ nie ma możliwości sprawdzenia, czy masz raka prostaty na własną rękę, mężczyźni powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli wykazują jakiekolwiek objawy choroby.

Chociaż mogą nie mieć choroby prostaty ani raka, najlepiej uzyskać potwierdzenie od lekarza.

Według Prostate Cancer UK: „Możesz porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym, jeśli masz ponad 50 lat lub ponad 45 lat, jeśli masz rodzinną historię raka prostaty lub jesteś czarnoskórym mężczyzną, nawet jeśli nie masz żadnych objawów.

„To wszystko, co może zwiększyć ryzyko raka prostaty.

„W razie potrzeby lekarz rodzinny może udzielić więcej informacji lub wykonać badania”.

Najlepsze historie dotyczące stylu życia dzisiaj

Nie przegap najnowszych wiadomości z całej Szkocji i nie tylko – zapisz się do naszego codziennego biuletynu tutaj .

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.