Podczas gdy inwestorzy na całym świecie patrzą na 1,5 biliona dolarów w ostatnich stratach kryptowalut, przygotowywana jest burza pozwów zbiorowych. Jedno wielkie pytanie brzmi: kto, jeśli ktokolwiek, jest winien?

Widzieć: Bitcoin spada poniżej 20 000 $ w miarę rozwoju trasy kryptowalut

Federalni regulatorzy USA mówią 46 000 osób zgłosiło utratę 1 miliarda dolarów w kryptowalutach w wyniku oszustw od stycznia 2021 r.

Biorąc pod uwagę miliony wydane na promowanie kryptowalut – często z poparciem celebrytów – podjęcie kroków prawnych po katastrofie było nieuniknione. Pozwy zbiorowe są już w toku, Guardian poinformował w sobotę.

Kim Kardashian i bokser Floyd „Money” to Mayweather Jr. zostać podanym do sądu za rzekome fałszywe oświadczenia promujące pomniejszą kryptowalutę EthereumMax.

Pozew twierdzi, że zachęcali zwolenników do dołączenia do „społeczności EthereumMax” i że sam token był schematem „pompuj i zrzuć”, który oszukiwał inwestorów.

Charles Randell, szef brytyjskiego Urzędu ds. Postępowania Finansowego, powiedział w przemówienie na sympozjum na temat przestępczości gospodarczej, którego nie mógł powiedzieć, czy dany token był „oszustwem… ale osoby mające wpływ na media społecznościowe są rutynowo opłacane przez oszustów, aby pomóc im pompować i zrzucać nowe tokeny na podstawie czystych spekulacji”. EthereumMax opisał roszczenie prawne jako „zwodniczą narrację”.

W październiku ubiegłego roku aktor Matt Damon zadebiutował jako Crypto.com pitchman, doradzając widzom, że „szczęście sprzyja odważnym”. Reklama była postrzegana jako punkt zwrotny dla krypto – inwestycji finansowej wspieranej przez hollywoodzkiego A-listera.

Widzieć: Oto, ile pieniędzy straciłbyś, kupując krypto podczas reklamy Matta Damona „Fortune Favors the Brave”

Inne zasoby cyfrowe są również pod kontrolą. Wcześniej w tym miesiącu, amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżony Nathaniel Chastain, były pracownik z Rynek NFT OpenSeaz oszustwami bankowymi i praniem pieniędzy w związku z programem handlu aktywami NFT.

Ale ściganie oszustw na arenie kryptograficznej jest trudne. W związku z kradzieżą wszczęto szereg postępowań karnych, ale ściganie oszustw cyfrowych napotyka na nierozwiązane pytanie: czy kryptowaluty są papierami wartościowymi?

Amerykańska definicja tego, czym jest papier wartościowy, opiera się na czymś, co nazywa się „testem Howeya” i wywodzi się z orzeczenia sądu najwyższego, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciwko WJ Howey Co. podjęto decyzję w 1946 roku, na długo przed erą kryptowalut.

Widzieć: Szef SEC Gensler mówi, że awaria kryptowalut „podkreśliła” potrzebę regulacji

Jeśli kryptowaluty są papierem wartościowym, jurysdykcję sprawuje US SEC, a nieuczciwa sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych może być przestępstwem, z karą do pięciu lat więzienia.

Pytanie, czy celebryci mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jest otwarte. Najpierw sądy musiałyby zdecydować, czy krypto jest papierem wartościowym, a następnie, czy jest promowane w nieuczciwy sposób.

Jak zauważyli komentatorzy w tym tygodniu, gdy rynki kryptowalut się załamały, żadna kryptowaluta nie została zarejestrowana jako zabezpieczenie i giełdy lub pożyczkodawcy, przez które mogą przejść, nie są wspierane przez rząd Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytowych (FDIC) gwarancje ubezpieczeniowe.

W poniedziałek giełda kryptowalut Binance wstrzymała wypłaty bitcoinów na kilka godzin po tym, jak pożyczkodawca kryptowalut Celsius Network zablokował klientom wypłaty, swapy i przelewy na swojej platformie. Binance obwiniło „utkniętą transakcję” za jej zawieszenie.

Widzieć: Binance wznawia wypłaty bitcoinów w miarę krateru cen kryptowalut

Następnego dnia SEC wszczęła dochodzenie, czy giełdy kryptowalut posiadać odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające wykorzystywaniu informacji poufnych. Uważa się, że zapytanie obejmuje najbardziej znane giełdy – Binance, Coinbase, FTX i Crypto.com, Kraken, Bitfinex i Crypto.com, poinformował Opiekun.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.