Wi inwestorzy na całym świecie patrzą na łączne 1,5 biliona dolarów w ostatnich stratach kryptowalut, przygotowywana jest burza pozwów zbiorowych. Jedno wielkie pytanie brzmi: kto, jeśli ktokolwiek, jest winny – i kogo można pociągnąć do odpowiedzialności?

Wraz ze wzrostem inflacji i stóp procentowych najbardziej znane kryptowaluty poniosły duże i ciągłe straty: Bitcoin stracił w tym roku ponad 50% swojej wartości; Ethereum, jego największy rywal, stracił 65%; a całkowita wartość aktywów kryptograficznych spadła do mniej niż 1 biliona dolarów od szczytu w listopadzie 2021 r., który wynosił 3 biliony dolarów. Federalni regulatorzy USA mówią 46 000 osób zgłosiło utratę 1 miliarda dolarów w kryptowalutach w wyniku oszustw od stycznia 2021 r.

Biorąc pod uwagę miliony wydane na promowanie kryptowalut – często z poparciem celebrytów – podjęcie kroków prawnych po katastrofie było nieuniknione. Pozwy zbiorowe są już w toku. Kim Kardashian i bokser Floyd „Money” to Mayweather Jr. zostać podanym do sądu za rzekome fałszywe oświadczenia promujące pomniejszą kryptowalutę EthereumMax.

Pozew twierdzi, że zachęcali zwolenników do dołączenia do „społeczności EthereumMax” i że sam token był schematem „pompuj i zrzuć”, który oszukiwał inwestorów.

Charles Randell, szef brytyjskiego Urzędu ds. Postępowania Finansowego, powiedział w przemówienie na sympozjum na temat przestępczości gospodarczej, którego nie mógł powiedzieć, czy dany token był „oszustwem… ale osoby mające wpływ na media społecznościowe są rutynowo opłacane przez oszustów, aby pomóc im pompować i zrzucać nowe tokeny na podstawie czystych spekulacji”.

EthereumMax opisał roszczenie prawne jako „zwodniczą narrację”.

Kardashian i Mayweather nie byli jedynymi celebrytami, którzy kupili kryptowaluty. W październiku zeszłego roku – u szczytu rynku, kiedy bitcoin miał kapitalizację rynkową 1,14 bln $ – aktor Matt Damon zadebiutował jako Crypto.com pitchman, doradzając widzom, że „szczęście sprzyja odważnym”. Reklama była postrzegana jako punkt zwrotny dla krypto – inwestycji finansowej wspieranej przez hollywoodzkiego A-listera.

Inne zasoby cyfrowe są również pod kontrolą. Wcześniej w tym miesiącu, oskarżenie wydziału sprawiedliwości Nathaniel Chastain, były pracownik z Rynek NFT OpenSeaz oszustwami bankowymi i praniem pieniędzy w związku z programem handlu NFT [non-fungible tokens] majątek.

„NFT mogą być nowe, ale ten rodzaj przestępczego schematu nie jest” – powiedział amerykański prawnik Damian Williams. Powiedział, że zarzuty świadczą o determinacji prokuratorów „w celu wyeliminowania wykorzystywania informacji poufnych – niezależnie od tego, czy ma to miejsce na giełdzie, czy w blockchain”.

Ale ściganie oszustw na arenie kryptograficznej jest bardzo trudne. Wszczęto szereg postępowań karnych za kradzież, ale ściganie oszustw cyfrowych napotyka na główne, nierozwiązane pytanie: czy kryptowaluty są papierami wartościowymi?

Amerykańska definicja tego, czym jest papier wartościowy, opiera się na czymś, co nazywa się „testem Howeya” i wywodzi się z orzeczenia sądu najwyższego, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciwko WJ Howey Co. podjęto decyzję w 1946 roku, na długo przed erą kryptowalut.

Floyd Mayweather jest pozwany za promowanie EthereumMax.
Floyd Mayweather zostaje pozwany za promowanie EthereumMax. Zdjęcie: Ethan Miller / Getty Images

Istnieją cztery filary, które przemawiają za tym, czy składnik aktywów finansowych kwalifikuje się jako papier wartościowy: (1) inwestycja pieniędzy; (2) we wspólnym przedsiębiorstwie; (3) z oczekiwaniem zysku; oraz (4) że zysk ma pochodzić z wysiłków innych.

Jeśli kryptowaluty są papierem wartościowym, jurysdykcję sprawuje SEC – czołowy amerykański organ nadzoru finansowego – i oszukańcza sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych może być przestępstwem, z karą do pięciu lat więzienia. Ale prawo jest dalekie od jasności.

“Krypto to dziwny ptak – czy to moneta, czy to kupowanie dolara, czy słuszna jest inwestycja w dolara?” mówi Charles Elson, autorytet w kwestiach ładu korporacyjnego. „Wiele zależy od tego, co było przedstawiane ludziom i czy podczas wymiany tych rzeczy naruszono jakiekolwiek prawa federalne. Zazwyczaj SEC zawsze będzie argumentować, że coś jest zabezpieczeniem i pozwoli sądom podjąć decyzję.”

Pytanie, czy celebryci mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jest otwarte. Najpierw sądy musiałyby zdecydować, czy krypto jest papierem wartościowym, a następnie, czy jest promowane w nieuczciwy sposób.

„Czy powiedzieli: „Och, to łatwa inwestycja, nie martw się o to?” Czy kłamali w przyciąganiu inwestycji?” mówi Elson. „Będą procesy sądowe, a sądy nie będą lubić oszustw i zwykle wymyślą sposób na ukaranie nieuczciwej osoby”.

„Ale jeśli prawo na tym obszarze jest niejasne, a te rzeczy nie stanowią zabezpieczenia, jak można odzyskać zdrowie? Możesz mieć satysfakcję z wygranej, ale nie dostaniesz żadnej gotówki. Gdzie się podziały pieniądze? Dlaczego przestępcy używają bitcoinów i oprogramowania ransomware? Nie da się go wyśledzić ”.

Jak zwrócili uwagę komentatorzy w tym tygodniu, gdy rynki kryptowalut się załamały, żadna kryptowaluta nie została zarejestrowana jako zabezpieczenie; oraz giełdy lub pożyczkodawcy, przez które mogą przejść, nie są wspierane przez rząd Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytowych (FDIC) gwarancje ubezpieczeniowe.

Amerykańska Sieć Egzekwowania Przestępstw Finansowych (FinCEN) nie uważa kryptowalut za prawny środek płatniczy, ale uważa giełdy kryptowalut za transmitery pieniędzy na tej podstawie, że tokeny kryptowalutowe są „inną wartością, która zastępuje walutę”.

SEC orzekł w list w 2019 roku ten bitcoin zawiódł Howey test, spełniający jedynie kryteria „inwestycyjne”. W 2018 r. Gary Gensler, były przewodniczący Commodity Futures Trading Commission, powiedział, że największy rywal bitcoina, Ethereum, zda test Howeya i że większość kryptowalut powinien zarejestrować się jako papiery wartościowe w agencji. Ale są też wysiłki w Kongresie pisać akty prawne dla branży kryptowalut mogłoby to zagrozić nadzorowi organów nadzoru nad branżą.

Ponieważ kryptowaluty działają na różne sposoby na różnych giełdach, które pobierają różne opłaty za handel, ustalenie jakiejkolwiek odpowiedzialności jest skomplikowane i większość z nich ma armię prawników gotowych do twierdzenia, że ​​giełdy są „bezpiecznymi przystaniami”, a nie giełdami.

W poniedziałek giełda kryptowalut Binance wstrzymane wypłaty Bitcoina przez kilka godzin po tym, jak pożyczkodawca kryptowalut Celsius Network zablokował klientom wypłaty, swapy i przelewy na swojej platformie. Binance obwiniło „utkniętą transakcję” za jej zawieszenie.

Następnego dnia SEC wszczęła dochodzenie, czy giełdy kryptowalut posiadać odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające wykorzystywaniu informacji poufnych. Uważa się, że zapytanie obejmuje najbardziej znane giełdy – Binance, Coinbase, FTX i Crypto.com, Kraken, Bitfinex i Crypto.com.

Ostatecznie, mówi Elson, prawo dotyczące kryptowalut i ich systemów wymiany sprowadzi się do ujawnienia. „Czy powiedziałeś ludziom prawdę na ten temat i czy opierał się on na uczciwych praktykach handlowych, czy też był to system transakcyjny sfałszowany przeciwko inwestorowi?”

Ale ponieważ giełdy kryptograficzne nie są regulowane przez SEC i notorycznie trudno jest dowiedzieć się, kto jest po drugiej stronie handlu, trudno będzie ustalić odpowiedzialność za straty.

„Lekcja, której należy się nauczyć, jest taka, że ​​nie inwestujesz na nieregulowanym rynku” – powiedział Elson.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.