Po niedawnej podróży do Missisipi mój 8-letni syn wrócił z paskudną pamiątką: grubym czarnym kleszczem osadzonym w ciele poniżej paska.

Znalazł go, gdy wróciliśmy do Alabamy i prawdopodobnie odebrał go dzień wcześniej podczas wędrówki po lasach wokół Oksfordu. Dzieciak jest magnesem na robaki i wysypki, więc nie bał się ośmionożnego szkodnika wbitego w skórę poniżej pępka.

Ale ja byłem. Dorastałem w środkowym Teksasie, obszarze pełnym komarów i mrówek ognistych, ale nie ma zbyt wielu kleszczy ani chorób odkleszczowych.

Mój mąż użył pęsety do usunięcia owada i wsadziliśmy go do plastikowej torby Ziploc. Natychmiast zadzwoniłam do jego pediatry, aby sprawdzić, czy muszę umówić się na wizytę u lekarza. Pielęgniarka powiedziała, że ​​nie, ale zasugerowała wysłanie kleszcza do laboratorium, które je zidentyfikuje i przeprowadzi testy na obecność patogenów.

Największe z tych laboratoriów, Tick Research Lab of Pennsylvania, rozpoczęło testowanie kleszczy w 2005 roku. Ich strona internetowa została uruchomiona w 2019 roku, co ułatwiło ludziom wysyłanie kleszczy do testów, powiedziała Nicole Chinnci, dyrektor laboratorium. Laboratorium otrzymywało od 20 000 do 30 000 kleszczy każdego roku i może zidentyfikować rodzaj i przeprowadzić testy na obecność patogenów.

„Kiedy przekażą swojego kleszcza do testów, otrzymają informacje o tym, jaki to jest kleszcz, więc zidentyfikujemy go z uwzględnieniem jego rodzaju i gatunku, etapu życia, a także ocenimy obrzmienie, aby zobaczyć, jak długo może kleszcz zostały przywiązane i karmione, aby dać ci lepsze pojęcie o ryzyku ”- powiedział Chinnci.

Laboratorium oferuje trzy różne panele, od podstawowego badania przesiewowego, które obejmuje najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze, po bardziej zaawansowany panel, który bada rzadsze patogeny. Nie jest to test diagnostyczny, więc nie można płacić za ubezpieczenie zdrowotne i oszczędnościowe konta zdrowotne. Podstawowy panel kosztuje około 50 USD, a bardziej rozbudowane opcje sięgają nawet 175 USD.

„Naprawdę ważne jest wykonanie testów na kleszcze” – powiedział Chinnci. „Ponieważ będzie to pierwszy poziom, na którym będziesz w stanie określić, czy byłeś narażony na chorobę przenoszoną przez kleszcze. Choroby odkleszczowe mają charakterystyczne objawy i są bardzo powszechne wśród chorób, które obserwujemy, zwłaszcza z COVID, więc będzie wiele błędnych diagnoz, które się pojawią”.

Ważne jest, aby leczyć się tak wcześnie, jak to możliwe, jeśli zachorowałeś na kleszcza, powiedział Chinnci.

Dr. Walter Schrading, ekspert medycyny dzikiej przyrody w UAB Heersink School of Medicine, powiedział, że rodzaj testów na kleszcze może być bardziej konieczny na północnym wschodzie i środkowym zachodzie, gdzie borelioza występuje znacznie częściej. Nie zaleca ratowania kleszczy, które przyczepiły się do ludzi lub zwierząt.

„Pierwszą rzeczą jest jak najszybsze usunięcie kleszcza”, powiedział Schrading. „Najlepiej to zrobić za pomocą pęsety i po prostu chwyć głowę kleszcza jak najbliżej skóry, a następnie po prostu odciągnij do tyłu z delikatnym, stałym naciskiem”.

Schrading powiedział, że kleszcz potrzebuje czasu, aby przenieść bakterie lub inne patogeny na ludzi lub zwierzęta domowe.

„Jeśli kleszcz był przyczepiony na mniej niż 24 godziny, jest bardzo mało prawdopodobne, aby przeniósł którąkolwiek z tych chorób” – powiedział Schrading.

Możesz zapobiegać chorobom przenoszonym przez kleszcze, nosząc długie rękawy i spodnie oraz stosując środek odstraszający owady z DEET. Zaleca także sprawdzanie kleszczy po podwyżkach. Ludzie powinni badać siebie lub partnera od stóp do głów, zwracając szczególną uwagę na skórę głowy, pachy, pachwiny i obszary wokół pasa. Usunięcie kleszczy może szybko zmniejszyć ryzyko zachorowania na boreliozę lub riketsjozy gorączki plamistej.

Najczęstszymi objawami chorób odkleszczowych są wysypki. Borelioza często można rozpoznać po wysypce byczej, a gorączka plamista Gór Skalistych może powodować czerwone plamy lub kropki, które pojawiają się dzień lub dwa po gorączce.

„Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, to to, czy obszar, do którego przyczepił się kleszcz dzień lub dwa później, stanie się czerwony lub zobaczysz rozszerzającą się czerwoną wysypkę wychodzącą ze zmiany w rodzaju koła, to ta szczególna wysypka związana z boreliozą, – powiedział Schrading. „Albo po ukąszeniu kleszcza zapadasz na chorobę przypominającą gorączkę, przypominającą grypę”.

Kleszcz naszego syna został zidentyfikowany przez laboratorium, do którego go wysłaliśmy. Test był negatywny na boreliozę i gorączkę plamistą Gór Skalistych. Co było uspokajające, nawet jeśli było to niepotrzebne.

Ale następnym razem może nie uratuję kleszcza.

„W większości przypadków nie, nie musisz ratować kleszcza”, powiedział Schrading. „Spłucz go w toalecie lub wyrzuć do kosza”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.