FIFA ogłosiła w środę 16 północnoamerykańskich miast, które będą gospodarzami meczów Mistrzostw Świata 2026, z 11 miejscami wybranymi w Stanach Zjednoczonych, trzema w Meksyku i dwoma w Kanadzie.

Mistrzostwa Świata 2026 będą pierwszym turniejem organizowanym przez trzy narody, a także pierwszym, w którym weźmie udział 48 drużyn.

Mistrzostwa Świata 2026: Co musisz wiedzieć o 16 obiektach
– Nie masz ESPN? Otrzymać natychmiastowy dostęp

Miasta oficjalnie wybrane do organizacji meczów Mistrzostw Świata w USA to: Nowy Jork / New Jersey (stadion MetLife); Los Angeles (stadion SoFi); Dallas (stadion AT&T); San Francisco Bay Area (stadion Levi’s); Miami (stadion Hard Rock); Atlanta (stadion Mercedes-Benz); Seattle (pola Lumen); Houston (stadion NRG); Filadelfia (Dziedzina Finansowa Lincolna); Kansas City, Missouri (stadion Arrowhead); i Bostonie (stadion Gillette).

Gospodarz finału Mistrzostw Świata w 1994 roku, Rose Bowl, nie został wybrany, a zamiast tego wybrano inny obiekt w Los Angeles, SoFi Stadium.

„To był najbardziej konkurencyjny proces w historii Mistrzostw Świata FIFA” – powiedział prezes FIFA Gianni Infantino dla Fox Sports o procesie selekcji. „Będziemy pracować w klastrach, upewniając się, że zespoły i kibice nie muszą zbyt dużo podróżować w różnych rejonach: zachodniej, środkowej i wschodniej”.

Miasta oficjalnie wybrane do organizacji meczów Mistrzostw Świata w Meksyku i Kanadzie to: Guadalajara (Estadio Akron), Monterrey (Estadio BBVA Bancomer), Mexico City (Estadio Azteca), Toronto (BMO Field) i Vancouver (BC Place).

„To historyczny dzień dla US Soccer i całej amerykańskiej społeczności piłkarskiej, od każdego zakątka naszych podstaw, aż po zawodowców i nasze drużyny narodowe” – powiedziała w oświadczeniu prezydent USA Cindy Parlow Cone. „Wraz z naszymi dobrymi przyjaciółmi w Kanadzie i Meksyku nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani współpracą z FIFA przy organizacji tego, co naszym zdaniem będzie największym Pucharem Świata w historii.

„Chcę pogratulować wszystkim miastom ubiegającym się o stawki, które będą gospodarzem meczów. Wiem, że wszyscy wykonacie fantastyczną robotę, dzieląc się światowej klasy stadionami, wyjątkowymi społecznościami i kulturą oraz niesamowitymi fanami, gdy świat za cztery lata przybędzie do Ameryki Północnej. “

Następujący kandydaci przeoczyli selekcję: Baltimore / Waszyngton (M&T Bank Stadium); Orlando, Floryda (stadion Camping World); Cincinnati (stadion Paula Browna); Nashville, Tennessee (stadion Nissana); Denver (Empower Field na Mile High); i Edmonton (stadion Wspólnoty Narodów).

Z pierwotnej oferty „United 2026” trzech narodów, 60 meczów zostanie rozegranych w Stanach Zjednoczonych, a Meksyk i Kanada otrzymają po 10 meczów. Gdy turniej osiągnie etap ćwierćfinału, wszystkie pozostałe mecze rundy pucharowej odbędą się w Stanach Zjednoczonych

Początkowo od kandydatów z 44 miast i 49 stadionów w Ameryce Północnej, proces wyboru obiektów rozpoczął się w 2017 roku. Potencjalni kandydaci zostali poproszeni o „dostarczenie informacji o infrastrukturze transportowej każdego miasta, przeszłych doświadczeniach w organizacji głównych wydarzeń sportowych i kulturalnych, dostępnych miejscach zakwaterowania, inicjatywach na rzecz ochrony środowiska, potencjalnych miejscach i nie tylko”, które obejmowały również możliwe miejsca szkoleń, obozy bazowe i inne kwestie.

Do marca 2018 r., zaledwie kilka miesięcy przed oficjalnym przyznaniem przez FIFA praw do organizacji Mistrzostw Świata 2026, lista kandydatów z Ameryki Północnej została zawężona do 23. Nie znalazły się na niej takie obszary, jak Chicago, Minneapolis i Arizonie, ze względu na to, co urzędnicy miejscy określili jako problemy z wymaganiami finansowymi FIFA.

Inne godne uwagi miasta pominięte na liście 23 miejsc z 2018 roku to Charlotte w Północnej Karolinie; Detroit; Las Vegas; Salt Lake City i Tampa na Florydzie. Vancouver, początkowo poza biegiem spory o finansowanieostatecznie zastąpił Montreal po wycofaniu się w 2021 r., kiedy rząd prowincji wycofał swoje poparcie.

Delegacja FIFA pod przewodnictwem prezydenta CONCACAF i wiceprezesa FIFA Victora Montaglianiego odwiedziła wszystkie kandydujące miasta-gospodarze pod koniec 2021 roku.

Wspólna oferta Baltimore i Washington na M&T Bank Stadium została ogłoszona w kwietniu tego roku po FedEx Field w Landover w stanie Maryland, wypadła z biegu i zdecydowali się na połączenie z ofertą Baltimore. Zgodnie z propozycją, w National Mall w Waszyngtonie odbyłby się festiwal fanów.

Ponieważ Rose Bowl nie zostanie wybrany, żaden z amerykańskich obiektów z Mistrzostw Świata mężczyzn w 1994 roku nie zostanie wykorzystany podczas edycji turnieju w 2026 roku.

Pięć z miast Mistrzostw Świata 2026 – Boston, Dallas, Los Angeles, Nowy Jork/New Jersey i San Francisco Bay Area – znalazło się wśród dziewięciu z tych z 1994 roku, a kolejne pięć – Atlanta, Kansas City, Miami, Filadelfia i Seattle – znalazły się na krótkiej liście w 1994 roku, ale nie znalazły się na liście.

Infantino nie wskazałby ręki FIFA, które miasto będzie gospodarzem meczu otwarcia turnieju 2026, mówiąc: „Nadal są pewne dyskusje do kontynuowania i na pewno wybierzemy tam najlepsze miasta również na otwarcie i finał, ale każdy mecz będzie finałem tego mundialu.”

Estadio Azteca w Meksyku, na którym odbyły się finały mistrzostw świata w 1970 i 1986 roku, będzie pierwszym stadionem, na którym rozegrane zostaną trzy mistrzostwa świata mężczyzn. Meksyk będzie także pierwszym krajem, który będzie gospodarzem lub współgospodarzem trzech mistrzostw świata mężczyzn.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.