Dwa smartfony podłączone do monitora i komputera
SAMSUNG

Z biegiem lat telefony stawały się coraz potężniejsze. W dzisiejszych czasach nawet smartfon z niższej półki ma większą moc niż standardowy komputer stacjonarny czy laptop sprzed dekady. Dlaczego więc nie możesz używać telefonu zamiast komputera?

Dobra wiadomość jest taka, że ​​możesz. Istnieje kilka sposobów wykorzystania telefonu jako alternatywy dla tradycyjnego komputera i jest wiele powodów, dla których warto to rozważyć. Telefony są o wiele bardziej przenośne, prawdopodobnie zawsze będziesz mieć je przy sobie, a jeśli Twój telefon spełnia wszystkie Twoje potrzeby obliczeniowe, może nawet zaoszczędzić kilkaset dolarów.

Twój telefon prawdopodobnie za mało

Justin Duino

Chociaż Twój smartfon może mieć wystarczającą moc, aby wykonać większość codziennych zadań, na których polegasz na swoim komputerze, ma on pewne poważne ograniczenia. Główne problemy koncentrują się wokół metod wprowadzania danych na urządzeniu. Wysyłanie SMS-a lub tweeta bez literówek może być trudne, więc napisanie kilku tysięcy słów na klawiaturze telefonu byłoby absolutnym koszmarem. I to bez brania pod uwagę nawet naprężenia kciuka.

Niektóre telefony, takie jak Samsung Galaxy S22 Ultra, są zaprojektowane z myślą o szerszym zastosowaniu roboczym. S22 Ultra jest wyposażony w rysik, który oferuje dodatkową metodę wprowadzania. Możesz używać rysika do pisania, tak jak w przypadku zwykłego notatnika, a aplikacja zamieni te zawijasy w pisany tekst. Chociaż aplikacje do pisania odręcznego czasami popełniają błędy, jest to znacznie wygodniejszy sposób pisania dłuższych dokumentów na telefonie. Ale nadal nie jest to klawiatura i nie jest skutecznym sposobem na napisanie więcej niż kilkuset słów.

Klawiatury Bluetooth zmieniają zasady gry

Arteck HB030B Uniwersalna, wąska, przenośna, bezprzewodowa, podświetlana klawiatura Bluetooth
Arteck

Na szczęście, Klawiatury Bluetooth są powszechnie dostępne i proste w połączeniu z telefonem. Kilku producentów buduje klawiatury z myślą o mniejszych urządzeniach, takich jak telefony i tablety, więc na rynku dostępnych jest wiele opcji przenośnych. Ostatecznie istnieje kompromis między funkcjonalnością a przenośnością.

Możesz kupić składana klawiatura który zwija się w paczkę wystarczająco małą, aby zmieścić się w kieszeni – ale prawdopodobnie nie jest to najwygodniejsza rzecz do pisania. Podobnie, możesz zabrać ze sobą pełnowymiarową klawiaturę, ale w tym momencie możesz rozważyć laptopa. Istnieje również wiele opcji, dzięki czemu z łatwością znajdziesz coś dla siebie.

Podłączenie myszki do telefonu przez Bluetooth może wydawać się bezcelowe, ale warto się nad tym zastanowić. Tak, możesz korzystać z ekranu dotykowego, ale brak konieczności pochylania się, gdy chcesz coś wybrać, pomaga w przepływie pracy i oszczędza trochę zmęczenia pleców. Podobnie, wskaźnik pomaga z precyzją i może zaoszczędzić wiele frustracji podczas pracy na małym ekranie telefonu.

Inne przydatne akcesoria to podstawka pod telefon i sposób na utrzymanie pełnej baterii podczas długich sesji roboczych. Używam etui na telefon w stylu flip-open, które w mgnieniu oka może służyć jako stojak na telefon. Możesz poradzić sobie z ładowarką, do której dołączono telefon, ale mały power bank to opłacalna inwestycja, jeśli nie chcesz ryzykować śmierci telefonu, gdy nie masz dostępu do gniazdka ściennego.

Logitech K380

Klawiatura K380 firmy Logitech zapewnia dobrą równowagę między jakością, rozmiarem i kosztem. Do klawiatury można również podłączyć do trzech urządzeń,

Samsung idzie o krok dalej

Osoba korzystająca z Samsung DeX
SAMSUNG

Jeśli intryguje Cię koncepcja korzystania z telefonu jako komputera, a posiadasz kompatybilny telefon Samsung, masz szczęście. Koreańska firma od czasu premiery Galaxy S8 w 2017 roku przyjęła koncepcję korzystania ze smartfona jako komputera PC. W rezultacie Samsungi znacznie wyprzedzają konkurencję w tej koncepcji.

Samsunga DeX lub tryb „komputerowy” początkowo wymagała specjalistycznej stacji dokującej, ale teraz wszystko czego potrzebujesz to klawiaturę i mysz Bluetooth, a także przejściówkę HDMI na USB C, dzięki czemu można podłączyć telefon do monitora lub innego urządzenia wyświetlającego. Zoptymalizowany system operacyjny uruchomi się automatycznie i możesz go używać do większości standardowych zadań, do których używasz komputera stacjonarnego lub laptopa. Nie nadaje się do gier i edycji wideo, ale praca biurowa, rozmowy wideo i pisanie mieszczą się w granicach możliwości telefonu. DeX jest kompatybilny ze wszystkimi telefonami Samsung z serii Galaxy począwszy od S9, wraz z kilkoma Samsung Notes i tabletami. Niektóre tablety nie potrzebują monitora i mogą uruchamiać DeX na wbudowanych wyświetlaczach.

Zwykli użytkownicy Androida i iOS również mają opcje

Dublowanie ekranu na iPhonie
Jabłko

Podczas gdy Samsung DeX to najbardziej dopracowany sposób używania telefonu jako komputera, konfiguracja typu DeX jest również możliwa na ogólnych telefonach z Androidem i iPhone’ach. Niestety, te opcje nie są tak usprawnione. Wymagają dodatkowego sprzętu, aplikacji i pewnego stopnia wiedzy technicznej.

Jeśli Twój telefon działa z systemem Android 10 i obsługuje „Tryb alternatywny portu wyświetlania“Możesz spróbować włączenie „Trybu pulpitu” w menu ustawień programisty. Po włączeniu nadal jesteś daleko od ukończenia i będziesz musiał zainstalować pakiet APK, zainstalować Android Debug Bridge, zainstalować aplikację o nazwie Drugi ekrani uruchom wiersz kodu. Funkcje trybu pulpitu są ograniczone, a Google nie oferuje obecnie wsparcia ani pomocy. Użytkownicy Pixela 4 również nie będą mogli uzyskać dostępu do trybu pulpitu. Prawdopodobnie nie warto się tym przejmować, dopóki Google nie zdecyduje się na odpowiednie zaimplementowanie tego jako funkcji.

Użytkownicy iPhone’a mogą podłączyć swoje telefony do monitora za pomocą Przejściówka ze złącza Lightning na DVA lub ze złącza Lightning na cyfrowe AV przed sparowaniem myszy i klawiatury przez Bluetooth. Jednak wyświetlacz będzie odzwierciedlał ekran iPhone’a i nie ma zoptymalizowanego systemu operacyjnego, który ułatwiłby życie.

Możesz też przesłać telefon do telewizora za pomocą Apple TV lub Chromecasta. Upewnij się, że telefon jest w tej samej sieci Wi-Fi, co urządzenie, na które chcesz przesyłać i wybierz opcję dublowania na iPhonie lub opcja przesyłania ekranu z aplikacji Google Home na Androida.

Telefon może sprawić, że Twój pulpit będzie przenośny

Komputer uzyskujący dostęp do innych komputerów przez zdalny pulpit
Microsoft

Komputery stacjonarne są potężne, ale często dzieje się to kosztem mobilności. Możesz jednak korzystać z komputera zdalnie z telefonu, a oprogramowanie, którego używasz do tego celu, jest często bezpłatne. Dostępne są alternatywy, ale Pulpit zdalny Microsoft oferuje sposób na dostęp do domowego komputera lub laptopa z dowolnego zatwierdzonego urządzenia z połączeniem internetowym. Teoretycznie oznacza to, że Twój telefon jest tak samo wydajny, jak Twój główny komputer, ma dostęp do wszystkich swoich plików i może korzystać z dowolnych programów, które na nim zainstalowałeś.

Aby rozpocząć, pobierz Asystenta pulpitu zdalnego firmy Microsoft na komputer, którego chcesz używać, oraz jego aplikację pulpitu zdalnego na urządzenie, z którego chcesz uzyskać dostęp do komputera. Asystent pomoże Ci połączyć oba urządzenia. Następnie upewnij się, że komputer jest włączony, a asystent zdalnego pulpitu jest uruchomiony, gdy chcesz uzyskać do niego dostęp ze smartfona.

To wszystko jest świetne w teorii, ale warto zauważyć, że Pulpit zdalny może mieć problemy i wady, jak każde oprogramowanie. Powolne lub słabe połączenia spowodują problemy, takie jak skoki opóźnień. Twój pulpit również musi być włączony, aby to zadziałało, więc jeśli zostanie wyłączony lub odłączony w dowolnym momencie, będziesz mieć wiele problemów ze skonfigurowaniem połączenia. Podobnie, jeśli program zdalnego pulpitu ulegnie awarii, będziesz musiał poprosić kogoś o ponowne uruchomienie, zanim będziesz mógł wrócić do pracy. Mimo to możliwość zdalnego korzystania z komputera zmienia zasady gry i warto rozwiązać wszelkie problemy, które możesz napotkać.

To idealne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych

Powinieneś raz lub dwa razy spróbować użyć telefonu zamiast komputera, aby mieć pewność, że jest tam dla Ciebie, jeśli go potrzebujesz. Jeśli masz trochę pracy i udało Ci się zniszczyć komputer, Twój telefon może być wszystkim, czego potrzebujesz, aby wydostać się z tej sytuacji.

Aplikacje mogą również odgrywać dużą rolę w Twoim doświadczeniu. Oprogramowanie biurowe Microsoft i Google jest dostępne w formie aplikacji, a każda aplikacja działa tak samo jak jej wersja na komputery stacjonarne. W zależności od osobistych preferencji korzystanie z aplikacji poczty e-mail i rozmów wideo na telefonie może być łatwiejsze niż na komputerze PC lub Mac.

Możesz także wykorzystać czas na ustalenie, co możesz robić z telefonem i jakie akcesoria pomogą Ci to osiągnąć. Z osobistego punktu widzenia podczas podróży używam telefonu i klawiatury Bluetooth jako lżejszej alternatywy dla laptopa. Cokolwiek zdecydujesz, telefony są realną opcją, jeśli chodzi o większość zadań, i będą się poprawiać z biegiem czasu.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.