Zakup Fabio Vieiry przez Arsenal jest istotnym wskaźnikiem biznesu, który zamierzają tego lata, ponieważ zawodnik o jego profilu i pozycji niekoniecznie był priorytetem. Sugeruje to, że jeśli nie zmienili całkowicie swojego myślenia (co nie jest typowe dla menedżera Mikela Artety), portugalski młodzieniec był po prostu zbyt dobrą perspektywą, by z niej zrezygnować.

Podpisanie go nie musi oznaczać, że Arsenal przestanie gonić inne cele lub że przybycie Vieiry zastąpi w ich polu widzenia innych, takich jak Rafinha, Gabriel Jesus czy Lisandro Martinez. Raczej chcą iść dalej. Idealnym planem jest zrekrutowanie ich wszystkich.

Transfer Vieiry nastąpił bardzo szybko. Na liście były inne nazwiska, ale ostatecznie stopień, w jakim Arteta chciał, aby ten konkretny gracz drastycznie przyspieszył transakcję, trwającą pięć lat i wartą do 35 milionów funtów. Chociaż Vieira grał w swojej karierze na wielu pozycjach i może również działać jako drugi napastnik lub skrzydłowy, 22-latek jest postrzegany przez Arsenal przede wszystkim jako opcja jako numer 10 lub numer 8. Arsenal oczekuje, że będzie potrzebował trochę czas na przystosowanie się po przejściu z portugalskiego futbolu, ale w obozie panuje spore podekscytowanie, które może rozwinąć w wyjątkowego gracza.

To jest coś, co pozostaje kluczowe w ich strategii – identyfikacja obietnicy talentów wysokiego kalibru, gdy wciąż są one dostępne. Kolejnym wskaźnikiem tego jest 19-letni brazylijski skrzydłowy Marquinhos, który niedawno przybył z Sao Paulo, a jego integracja ma na celu przyszłość.

Przy tak dużym skupieniu na kreatywnych graczach nie zapomina się, że Arsenal wciąż ma trochę do myślenia w defensywie. Międzynarodowy bramkarz USA Matt Turner wkrótce spotka się ze swoimi nowymi kolegami z drużyny po jego przeprowadzce z Nowej Anglii Revolution of MLS i Francuski środkowy obrońca William Saliba ma wznowić karierę w London Colney po wakacjach po Lidze Narodów.

Arsenal chciałby, aby Martinez dołączył do bloku defensywnego – lewy środkowy obrońca Ajaksu dodałby głębi w pozycji, którą Gabriel zdobył w zeszłym sezonie. Źródła wskazują, że Arsenal miał już ofertę – w okolicach 30 mln euro – odrzuconą. 24-latek, który podobno chciałby dołączyć do drużyny Artety, zapewniłby także osłonę na lewej obronie Kierana Tierneya, podobnie jak Takehiro Tomiyasu, który również jest w stanie grać obie pozycje na prawej stronie defensywy.

Umowa zwiększyłaby prawdopodobieństwo wypożyczenia Nuno Tavaresa, chociaż gracz jest szczęśliwy w Londynie po tym, jak miał za pasem czasami debiutancki sezon i jest chętny do pozostania.

Arsenal również stara się jak najszybciej sfinalizować umowę dla Jezusa. Manchester City szuka 50 milionów funtów i nie potrzebuje pieniędzy, ale jest nadzieja, że ​​kluby mogą osiągnąć porozumienie, z brazylijskim napastnikiem gotowym do przyłączenia się, a osobiste warunki nie są uważane za problem. Youri Tielemans to kolejne nazwisko wysoko na liście Arsenalu, ale to bardziej zniuansowana sytuacja. Prawdopodobnie będzie to zależeć od innych ruchów w środku pomocy. Granit Xhaka pozostaje enigmatyczną postacią, ale gdyby trzeba było dla niego zawrzeć umowę, otworzyłoby to drzwi szerzej Tielemansowi, z opłatą w wysokości około 25 milionów funtów potrzebną do prowadzenia interesów z Leicester.

Tielemans był bardzo bliski osiągnięcia końca zeszłego sezonu, kiedy Arsenal wyglądał, jakby mógł wrócić do piłki nożnej Ligi Mistrzów, ale ruch stał się mniej pewny, ponieważ ich piąte miejsce zapewniło tylko futbol w Lidze Europy w latach 2022-23. Belg nie ma nic przeciwko pozostaniu w Leicester przez ostatni rok swojego kontraktu, mając nadzieję, że w połowie jego trwania zaimponuje na mundialu, a latem przyszłego roku będzie mógł wybrać kluby na darmowy transfer.

Manchester


Jezus wciąż jest celem pomimo umowy z Vieira (Zdjęcie: Rich Linley – CameraSport via Getty Images)

Arsenal wyraźnie musi wygenerować trochę funduszy z odchodów i z radością przyjmie pieniądze, które można zebrać ze sprzedaży grupy graczy pierwszego zespołu, którzy mają pewną wartość, ale mało prawdopodobne jest, aby uzyskali jakikolwiek czas gry pod Arteta – tacy jak Lucas Torreira, Bernd Leno i Nicolasa Pepe.

Uważa się, że umowa z Raphihą z Leeds United jest uwarunkowana odejściem Pepe i uważa się, że Arsenal i Ivorian są chętni, aby tak się stało – ale klub chciałby, aby ich rekordowy powrót był rozsądny. Zainteresowanie Barcelony Brazylijczykiem zostało uderzone, gdy Leeds przetrwało spadek w ostatnim dniu zeszłego sezonu i było mniej podatne na tanią wyprzedaż, co pozostawia Arsenalowi drogę do pokazania, jak ambitni i agresywni chcą być na tegorocznym rynku.

Jest to trudne zadanie równoważenia: wydawanie bez wcześniejszego odzyskania pieniędzy jest hazardem, ale jednocześnie nie chcą przegapić swoich najważniejszych celów i są bardzo świadomi niebezpieczeństw związanych z czekaniem do końca okna z dokończeniem zbyt wielu transakcji.

Lekcja z ostatniego sezonu jest świeża.

Arsenal miał jasny schemat rekrutacji rok temu, z młodym, rozwijającym się potencjałem w centrum ich odbudowy. Jednak ze względu na późne pozyskanie kluczowych transferów, drużyna nie była gotowa, gdy rozpoczęła się akcja, a klub przetrwał najgorszy w historii start w Premier League z trzema porażkami z rzędu, bez strzelonych bramek i straconymi dziewięcioma. Dziewięć miesięcy później ukończyli trzy punkty przed kwalifikacjami do Ligi Mistrzów.

Arteta chce, aby tym razem jego drużyna była zarówno dobrze zaopatrzona, jak i dobrze przygotowana do rozpoczęcia.

Dodatkowi współpracownicy: Adam Crafton i James McNicholas

(Górne zdjęcie: Jose Manuel Alvarez / Quality Sport Images / Getty Images)

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.