Prezentacja trofeum Golden State rozpoczęła się chwilę później, a wielu fanów w zielonych barwach zostało na swoich miejscach, aby nagrać ten moment swoimi telefonami. Prawdopodobnie zostali zmiażdżeni przegraną 103-90 w meczu 6 w tych finałach NBA, ale też nie każdego dnia można być świadkiem wielkości. A ci wojownicy, którzy zdobyli cztery tytuły w ciągu ostatnich ośmiu lat, z pewnością się kwalifikują.

Są także wszystkim, czym Celtics mają nadzieję stać się, a przez sześć długich, wyczerpujących meczów Boston miał na to wszystko z bliska, a czasem bolesny. To była lekcja w czasie rzeczywistym.

„To nie przestaje boleć” – powiedział centrum Robert Williams. „Nigdy nie przestaje boleć, dopóki nie wrócimy do tej pozycji”.

Al Horford wygrywa, gdy ostatnie minuty na zegarze mijają w czwartek wieczorem w TD Garden.Jim Davis / Personel Globe

Do tego czasu pozostaną ze wspomnieniami nocy, o której prawdopodobnie chcieliby zapomnieć. Gdy gracze kończyli wywiady w cichym pokoju w trzewiach TD Garden, do środka unosił się dym cygara z obchodów Warriors.

Kiedy Tatum skończył swoją sesję i zaczął opuszczać arenę, minął kilku członków grupy podróżującej Warriors, którzy byli przemoczeni piwem i szampanem i pachnieli tym. Dell Curry, były strzelec wyborowy NBA, który jest także ojcem Stephena, być może najlepszego strzelca wyborowego wszech czasów NBA, znalazł się na końcu tej grupy.

„Gdzie są Coronas w ?!” – wrzasnął do nikogo w szczególności.

Po przegranej nie było takiej radości w szatni Celtics. Gracze powiedzieli, że było to zarówno ciche, jak i emocjonalne. Jednak frustracja związana z straconą szansą wydawała się szybko zabarwiona uznaniem dla tego, jak daleko zaszedł ten zespół i optymizmem co do przyszłości.

„Nikt nawet nas tu nie miał, nie mówiąc już o play-offach” – powiedział strażnik Marcus Smart. „To zdecydowanie trudne. Ale to zdecydowanie jedna z tych rzeczy, przez które przeszliśmy przez piekło, żeby się tu dostać, i ty to przyjmujesz. Wiesz co mówię? Musimy tego użyć ”.

W styczniu zespół ten był na 11. miejscu w Konferencji Wschodniej i poniżej 0,500. Bieg taki jak ten wydawał się wtedy niezgłębiony.

W play-offach Boston z pewnością kusił los. Zabił dwa mecze eliminacyjne w półfinale przeciwko Bucks, a następnie wyruszył w trasę, aby wygrać mecz 7 w finałach konferencji przeciwko Heat. Ale ten zespół Golden State nie pozostawiał miejsca na wady. Zamiast tego rzucił się na nich.

„To, co powiedziałem grupie, to są poziomy” – powiedział trener Celtics Ime Udoka – „i widać różnicę w Golden State”.

Wygląda na to, że kilka miesięcy temu Boston prowadził w tej serii 1:0, a potem 2:1, zmieniając się z lekkich słabszych na faworytów, którzy odebrali potężnym wojownikom przewagę na korcie gospodarzy. Boston nie przegrał kolejnych meczów w tych play-offach i dopóki utrzyma ten trend, wygra pierwsze mistrzostwo franczyzy od 2008 roku.

Zamiast tego Celtics zamknęli sezon, przegrywając trzy mecze z rzędu po raz pierwszy od grudnia, ciemniejszy okres w roku, który ostatecznie stał się całkiem jasny.

– Ciężki dzień dla Bostonu – powiedział Brown, który miał 34 punkty. „Ciężki dzień dla Celtów. Ale nie wiem, co powiedzieć ”.

Tatum wyglądała potem szczególnie ponuro. W tym sezonie 24-letni napastnik wyłonił się jako kandydat do MVP, a te play-offy były postrzegane jako jego szansa na prawdziwy awans do supergwiazdy.

Chociaż pomógł doprowadzić Boston do krawędzi tytułu, ten post-sezon nie był jego najlepszą pracą. Obroty, chybione strzały i skargi do urzędników czasami przewyższały liczebnie bardziej przyjemne chwile. Był 6 na 18 z pięcioma stratami w czwartek.

Tatum obiecał zrobić więcej i wrócić lepiej. Udoka przyznał, że ta seria była „trudna” dla Tatuma, ale powiedział, że nauczy się z tego, jak to jest, gdy obrona buduje całe plany, aby go powstrzymać.

„Po prostu wciąż się rozwija i rozumiem, że zobaczysz to do końca swojej kariery” – powiedział Udoka. „To dopiero początek”.

Curry, oczywiście, działa w takim świetle od lat i nadal nie przeszkadza mu żadna z przeszkód, rozproszenia i wyzwań, które następują. 34-letni strażnik ukoronował mistrzowski występ w finale z 34 punktami, 7 zbiórkami i 7 asystami w drodze do stając się jednym z najłatwiejszych wyborów dla MVP w historii.

– To wyjątkowe – powiedział. „Tylko cała praca, jaką w to włożono, wiara i wiara oraz wszyscy w tej szatni, którzy spryskują szatnię szampanem, wszyscy się liczyli w tym procesie”.

Były ulotne momenty w czwartek, kiedy wydawało się, że ten sezon potrwa jeszcze kilka dni, z meczem 7 w San Francisco, gdzie każdy niefortunny moment mógł umożliwić zdobycie mistrzostwa Celtics.

Boston osiągnął prowadzenie 14-2, a fani zaczęli w to wierzyć. Ale Warriors szybko odparli i przejęli kontrolę dzięki wyciszającemu biegowi 21-0. Golden State prowadził aż o 22 punkty w połowie trzeciego okresu, zanim Boston odpowiedział ostatnim skokiem.

Trzeci punkt Browna z 5:34 przed końcem czwartej rundy sprawił, że Boston znalazł się na osiem, 86-78. Ale po 3 wskazówkach Andrew Wigginsa, który komentował Tatum w tej serii, nastąpił kradzież Klaya Thompsona, która doprowadziła do lay-upu Draymond Green. Fakt, że ta gra zakończyła się przegraną, pasował do celtyków, ponieważ te wpadki były ich zgubą w tym postsezonie. W tej grze mieli ich 23.

„Każde posiadanie jest celowe” – powiedział Williams. „Wyglądało na to, że druga szatnia zdaje sobie z tego sprawę; my nie. Mieli sens we wszystkim, co robili”.

Około dwóch godzin po zakończeniu gry, po tym, jak Curry zakończył kolejny wywiad na temat kolejnego tytułu, szedł korytarzem w białym kapeluszu i niosąc mistrzostwo i trofea MVP. W kolejnym długim korytarzu, w pobliżu pustej szatni Celtics, panowała cisza.


Adama Himmelsbacha można dojechać pod adresem: adam.himmelsbach@globe.com. Śledź go na Twitterze @Adamhimmelsbach.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.