Tło kryptowaluty Bitcoin.  Kilka złotych bitcoinów, waluta cyfrowa

Tevarak / iStock za pośrednictwem Getty Images

Tesli (NASDAQ:TSLA) duży zakład na Bitcoin (BTC-USD) zaczyna wyglądać jak pomyłka w trakcie gwałtownej awarii kryptowalut.

Podczas dodawania Bitcoina (BTC-USD -14,6%) na początku 2021 wyglądał jak mądra decyzja przez cały czas rok, a nawet początek 2022 r., w ostatnich miesiącach sytuacja zmieniła się dość szybko. Cena Bitcoina spadła o nieco ponad 50% w bieżącym kwartale, co źle wróży Tesli (TSLA -7,1%) nadchodzący raport kwartalny.

Z akcjami obniżonymi o prawie 50% od początku roku i obciążonymi ponad 7% spadkiem w poniedziałek, emisja Bitcoin stanowi kolejny problem, z którym trzeba się zmierzyć, ponieważ szereg negatywnych skutków ma wpływ na producenta samochodów z Austin.

Kupowanie na rynku byka

W pierwszym kwartale 2021 r. firma zainwestowała 1,5 mld USD w bitcoin w nowatorski dodatek do swojego bilansu.

„Wierzymy w długoterminowy potencjał aktywów cyfrowych, zarówno jako inwestycji, jak i płynnej alternatywy dla gotówki” – powiedziała wówczas firma.

Był jednak pewien haczyk, polegający na tym, że aktywa cyfrowe są uważane za „wartości niematerialne i prawne o nieokreślonym czasie życia zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości”. W związku z tym każdy spadek wartości godziwej aktywów musi być ujmowany jako odpis z tytułu utraty wartości, podczas gdy wzrost ich wartości nie jest odzwierciedlany w taki sam sposób jak zysk.

Dokładne ceny zakupu nie są znane, ale Bloomberg oszacował cenę zakupu na około 34,7 tys. USD za bitcoin za początkowy zakup. Producent sprzedał również około 4800 Bitcoinów za 272 mln USD w tym samym kwartale ponieważ odciążyła część Bitcoinów ponad 50 000 USD. Osiągając szczyt w pobliżu 70 000 USD za monetę, Tesla (TSLA) kupowanie na początku hossy na początku 2021 roku wyglądało jak sprytne posunięcie znanego technologicznie i kochającego memy dyrektora generalnego Elona Muska.

Korelacja, przyczynowość i wpływ kwartalny

Ten trend wzrostowy okazał się jednak przejściowy.

Po okresie załamania, gwałtowna inflacja i dodatkowa presja makroekonomiczna wywołana wydarzeniami geopolitycznymi wywołały poważne wyprzedaże akcji. Chociaż Bitcoin od dawna jest rozliczany jako nieskorelowany zasób, który może: pracować jako zabezpieczenie przed inflacją, faktycznie załamał się, gdy inflacja nabrała rozpędu. W kolejnym ironicznym wydaniu waluta, która została sformułowana jako nowy sposób na zaufanie do transakcji i weryfikację pracy, została mocno uderzona nieprzezroczyste „stabilne monety” i nieokrzesane zachowanie przez giełdy oraz platformy pożyczkowe.

Ponieważ wszystkie te trendy się urzeczywistniają, Bitcoin wyprzedał krytykę i pozostawił pozostałe 38 000 Bitcoinów na Tesli (TSLA) bilans pod wodą. Bitcoin zbliżył się do 22,7 tys. USD po utrzymującej się wyprzedaży w poniedziałkowy wieczór, co oznacza stratę około 12 tys. USD na monetę utrzymywaną według szacunków cenowych Bloomberga. W sumie sugerowałoby to stratę ponad 450 mln USD na pozostałej inwestycji. Biorąc pod uwagę, że większość spadków Bitcoina z poprzednich szczytów miała miejsce od 1 kwietnia, znaczna część tej straty prawdopodobnie zostanie uwzględniona w kwartalnym raporcie Tesli zaplanowanym na koniec lipca.

Oczywiście, w przeciwieństwie do innych firm posiadających znaczne kwoty bitcoinów w swoich bilansach, takich jak MicroStrategy, Bitcoin jest rodzajem pobocznego programu dla Tesli. Jako rozwijający się producent samochodów, dostawy pojazdów i marże na tych samochodach są wyraźnie ważnymi wskaźnikami do monitorowania.

Jednak może to być zbyt trudne, ponieważ kluczowy rynek wzrostu firmy w Chinach znajduje się pod silną presją łańcucha dostaw. Jak wynika z wycieku e-maila od Elona Muska, drugi kwartał był „bardzo trudnym kwartałem” ze względu na ograniczenia w kraju i konieczne jest zwiększenie produkcji pod koniec czerwca, aby ulepszyć trudny kwartał.

W końcu kwestia Bitcoina dodaje kolejny ból głowy do kwartalnego raportu, który prawdopodobnie będzie niesamowicie głośny w przypadku Elona Muska proponowany zakup Twittera, podział akcjiblokady w Chinach, skargi dotyczące molestowania seksualnego przeciwko prezesowi, problemy z autopilotema także więcej, przyczyniając się do i tak już trudnego kwartału dla producentów samochodów.

Czytaj więcej na oczekiwania dotyczące zysków w drugim kwartale Tesli.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.