BOSTON — Dynastia Golden State Warriors żyje i kwitnie.

Warriors zniszczyli Boston Celtics na swoim własnym parkiecie w szóstym meczu finałów NBA, zdobywając czwarte mistrzostwo w ciągu ośmiu sezonów. Atak 21:0, który obejmował koniec pierwszej kwarty i początek drugiej, dał Golden State przewagę, której Boston był zbyt duży do pokonania w 103-90 finał.

34 punkty Stephena Curry’ego prowadziły do ​​pięciu Warriors w dwucyfrowej liczbie. Nie było „Game 6 Klay” Thompsona (12 punktów na 20 strzałów), ale Golden State zdobył 18 punktów od Andrew Wigginsa, 15 od Jordana Poole’a z ławki i 12 od Draymonda Greena, z których wszystkie powstrzymały próbę Bostonu ocalenia Kopciuszka pora roku.

Curry jednogłośnie zdobył swoją pierwszą w karierze nagrodę MVP w finale.

Celtics nie dbali o piłkę przez cały postsezon, a ich 23 straty w meczu 6, w tym siedem w ciągu 11 piłek pod koniec drugiej kwarty, obnażyły ​​młodą drużynę, która w końcu spotkała się w momencie, w którym nie mogła. uchwyt. Warriors zdobyli 20 punktów nad pomyłkami Bostonu i kolejne 21 w 15 zbiórkach ofensywnych. Mimo to Celtics mieli szanse, ale Golden State za każdym razem odpowiadał.

Jaylen Brown prowadził Boston z 34 punktami, ale Jayson Tatum (13 punktów na 18 strzałów) niewiele pomógł swojemu partnerowi w porażce. To był straszny koniec serii pełnej zmagań dla gwiazdy pierwszej drużyny All-NBA. Al Horford zdobył 12 ze swoich 19 punktów w trzeciej kwarcie, tchnąc życie w Celtics, ale to nie wystarczyło.

[Warriors championship gear: Buy the newest shirts, hats and other memorabilia]

Celtics rozpoczęli Game 6, grając eliminacyjne przeciwko Milwaukee i Miami, wyskakując na wczesne prowadzenie. Oddali cztery z pierwszych sześciu rzutów, w tym rzuty za 3 punkty Tatuma i Browna, aby zdobyć przewagę 12-2. Boston przegapił kilka okazji do zwiększenia marginesu i powrócił do złe nawykipopełniając cztery straty i pozwalając na trzy zbiórki ofensywne w pierwszych 10 minutach.

Gwiazda Golden State Warriors, Stephen Curry, świętuje mecz z Boston Celtics podczas szóstego meczu finałów NBA 2022 w TD Garden w Bostonie 16 czerwca 2022 r. Warriors wygrali mistrzostwo NBA 2022.  (Elsa / Getty Images)

Gwiazda Golden State Warriors, Stephen Curry, świętuje mecz z Boston Celtics podczas szóstego meczu finałów NBA 2022 w TD Garden w Bostonie 16 czerwca 2022 r. Warriors wygrali mistrzostwo NBA 2022. (Elsa / Getty Images)

To pozostawiło otwarte drzwi dla Warriors, a Green wszedł od razu, konwertując szeroko otwarty 3-wskaźnik – jego pierwszy z serii. Curry i Poole również dodali trójki, zanim pierwsza kwarta dobiegła końca, a Golden State prowadziło 27-22. Poole i Wiggins, odpowiednio, wymienili się za trzy punkty i wiadra na krawędzi na cztery kolejne przedmioty. Trener z Bostonu, Ime Udoka, przeznaczył dwie przerwy podczas biegu, ale szkoda została wyrządzona.

Warriors zamienili stratę 22-16 w przewagę 37-22 na lawinie mistrzowskiego kalibru 21-0.

Celtics odpowiedzieli ośmioma punktami z rzędu, ale kosze wciąż nie były łatwe do zdobycia w połowie boiska przeciwko obronie Golden State, a najgorszy odcinek koszykówki miał dopiero nadejść. Boston zanotował siedem strat w serii 11 piłek w ciągu pięciu minut, podczas gdy Curry i Thompson zdobyli 14 punktów w serii 17:3, co zwiększyło przewagę Warriors do 54:33. To był atak 38-11, który uciszył TD Garden, z wyjątkiem kilku dźwięków, które nastąpiły po Celtics podczas ich trzeciego timeoutu w kwarcie.

Sześć punktów z rzędu przed połową sprawiło, że mecz 6 nie był śmieszny w przerwie. 13 strat Bostonu i dziewięć zbiórek w ofensywie Golden State mogły przełożyć się na znacznie gorszy wynik niż 54:39 ​​do przerwy.

Celtics próbowali wrócić do gry w trzeciej kwarcie, ale Warriors odpowiedzieli na każdą z trzech trójek Horforda jednym własnym, a potem kilkoma. Curry poszedł do zabójstwa w połowie trzeciego, spuszczając 28 stóp do czwartego 3-wskaźnika Golden State na tyle samo posiadanych przedmiotów i przewagi 72-50. Galopował wzdłuż linii bocznej, rozkoszując się atmosferą wyciszoną przez jego błyskotliwość. Dynastia Wojowników znów się pyszniła.

Boston miał ostatnie westchnienie. Horford skrócił wynik 15-2 w ciągu następnych pięciu minut, grając trzy punkty, co dało mu 12 punktów w trzeciej kwarcie, zmniejszył stratę do dziewięciu i ponownie rozpalił kibiców TD Garden.

Celtics rozpoczęli czwartą kwartę z pięcioma okazjami z rzędu, aby jeszcze bardziej objąć prowadzenie przez Golden State, ale dwie kolejne straty, para nieudanych lay-upów i zły strzał z wyskoku z brązu sprawiły, że pchnęli skałę pod górę. Cztery punkty Poole’a zapewniły Warriors 12-punktową przewagę, podczas gdy Curry odpoczywał na ławce.

Boston nie zbliżyłby się do ośmiu punktów, ponieważ Curry i Warriors mieli odpowiedź na wszystko, co rzucili na nich Celtics. Ostatni sztylet Curry’ego przyszedł z pozostałymi 3:17. Wywiercił otwartą trójkę, aby dać Golden State przewagę 96-81, która była w końcu zbyt duża do pokonania. Curry położył Celtics do łóżka z gestem na dobranoc i spędził ostatnie trzy minuty świętując czwarte mistrzostwo w długiej karierze.