Drogi Quentin,

czytam list od czytelnika z zeszłego roku który cierpiał na krypto FOMO i od tego czasu śledzę rynki kryptowalut. Czułem się, jakbym przegapił autobus na Bitcoin, ale teraz czuję, że nadszedł mój czas. Czy nadszedł czas, aby pójść na całość, czy wrócić do domu?

Mam kolejne 25 lat nudnej pracy od 9 do 5 i po prostu chcę odejść. Rynki się kurczą i mówi się o recesji. Siedzę tu dzień po dniu, robiąc to samo stare harówki i chcę mieć nadzieję, że mogę mieć strategię wyjścia.

Czy powinienem kupić Bitcoin i Ethereum i zachować je jako wczesną ucieczkę, a nawet strategię na emeryturę? Mój 401 (k) jest cieniem tego, co było w zeszłym roku.

Czy możesz mi pomóc?

Zawsze na uboczu

Drodzy Linie,

Dobrze pamiętam ten list. Napisał: „Jestem za stary, żeby siedzieć i mam nadzieję, że nadrobię stracony czas, bezpiecznie zainwestując swoją niewielką ilość pieniędzy i uzyskując 5% zwrotów z tego przez następne 15 lat”. A ja odpowiedziałem: „Zabaw się w krypto, jeśli chcesz, ale znowu na własne ryzyko. To samo dotyczy rynku akcji. Nie ma gwarantowanych programów szybkiego wzbogacenia się”.

Nic się nie zmieniło. Rozumiem twoje frustracje. Czujesz się w pułapce, a kryptowaluty wydają się (lub wydawały się) dobrym planem szybkiego wzbogacenia się lub wzbogacenia się w niezbyt odległej przyszłości. Żadna z tych perspektyw nie jest prawdopodobna, ponieważ musiałbyś zaryzykować dużo pieniędzy, aby spełnić to marzenie, a mimo to stracić koszulę, jak wielu inwestorów w kryptowaluty.

Są oczywiście ludzie, którzy przejechali szczyty i doliny i nadal wierzą, że Bitcoin ma wartość na dłuższą metę, na przykład ten inwestor, który wierzy, że Bitcoin ma długoterminowe perspektywy osiągnięcia 250 000 dolarów i więcej, biorąc pod uwagę, że nadejdzie czas, kiedy nie będzie już wydobywania monety po osiągnięciu limitu 21 milionów. Niektóre szacuję, że rok będzie 2140.

„Biorąc pod uwagę zmienność na rynkach kryptograficznych w obliczu niepewności co do inflacji i perspektywy recesji, możesz skorzystać ze swojego 401 (k) na długo przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji w kryptowalutę”.

O tym limicie 21 milionów bitcoinów: „Jest to określone przez kod źródłowy bitcoina, który został zaprogramowany przez jego twórcę (ów), Satoshi Nakamoto, i nie można go zmienić. Po wydobyciu wszystkich bitcoinów ilość monet w obiegu pozostanie na stałe na tym poziomie ”, zgodnie z raportem Coinbase.

„Tempo, w jakim wydobywane są nowe Bitcoiny, ma z czasem spowolnić” – czytamy w raporcie. „Nagroda za wydobycie każdego bloku bitcoin – co jest wykonywane co 10 minut – zmniejsza się o połowę co 210 000 bloków. To mniej więcej raz na cztery lata. Od 2022 r. nagroda za blok została zmniejszona z początkowej nagrody wynoszącej 50 BTC za blok w 2009 r. do zaledwie 6,25 bitcoina”.

Biorąc pod uwagę zmienność na rynkach kryptowalut w obliczu niepewności co do inflacji i perspektywa recesji, możesz skorzystać ze swojego 401 (k) na długo przed dokonaniem jakiejkolwiek inwestycji w kryptowalutę. W rzeczywistości platforma pożyczająca kryptowaluty Celsius Networks LLC powiedziała w niedzielę, że tak było wstrzymanie wszystkich wypłatswapy i przelewy między rachunkami „ze względu na ekstremalne warunki rynkowe”.

Niektórzy ekonomiści, jak Peter Schiff, są wielkimi sceptykami. Napisał na Twitterze, że gdy Bitcoin spadł poniżej kluczowego wsparcia na poziomie 25 000 USD, a Ethereum poniżej 1 300 USD, łączna kapitalizacja rynkowa prawie 20 000 kryptowalut spadła poniżej 1 biliona USD, z rekordowo wysokiego poziomu 3 bln USD. „To 2 biliony dolarów w dół, 1 bilion dolarów został do odejścia” on napisał. „Ostatni bilion będzie najbardziej bolesny”.

Tymczasem Charles Schwab nazywa Bitcoin i inne kryptowaluty inwestycjami spekulacyjnymi. „Nie wierzymy, że Bitcoin pasuje obecnie do tradycyjnych modeli alokacji aktywów, ponieważ nie jest to ani tradycyjny towar, taki jak złoto, ani tradycyjna waluta” – czytamy w poście na blogu Schwab Center for Financial Research. „Dramatyczna zmienność Bitcoina jest napędzana głównie przez podaż i popyt, a nie przez wartość własną”.

Spójrz na długoterminowe bezpieczeństwo swojego 401 (k) przez następne 25 lat jako bezpieczną przystań na emeryturę. Możesz zajmować tylko jeden pokój na raz, jeden dzień na raz i, miejmy nadzieję, jedno zmartwienie na raz. Wydawanie więcej, niż możesz stracić w Bitcoin, pozwalając emocjom rządzić finansami, a próba wyczucia rynku może prowadzić do większego rozczarowania.

Chcesz się teraz wycofać, ale co zrobisz, jeśli dostaniesz wyjście? Domyślam się, że twoje obawy i niepokoje znajdą nowe miejsce na założenie sklepu. Praca zapewnia strukturę, cel i, miejmy nadzieję, rodzaj interakcji społecznych, dzięki którym wszyscy czujemy, że wnosimy coś do większej społeczności. Uważaj na strategie wyjścia, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe.

Kasy prywatny Facebook Moneyist grupy, w której szukamy odpowiedzi na najtrudniejsze życiowe problemy finansowe. Czytelnicy piszą do mnie z różnego rodzaju dylematami. Opublikuj swoje pytania, powiedz mi, o czym chcesz dowiedzieć się więcej, lub zważ na najnowsze rubryki Moneyist.

Moneyista żałuje, że nie może odpowiadać na pytania indywidualnie.

Wysyłając pytania e-mailem, zgadzasz się na ich anonimową publikację w MarketWatch. Przesyłając swoją historię do Dow Jones & Co., wydawcy MarketWatch, rozumiesz i zgadzasz się, że możemy wykorzystywać Twoją historię lub jej wersje we wszystkich mediach i platformach, w tym za pośrednictwem stron trzecich.

Przeczytaj także:

„Szanuję każdy zawód w równym stopniu, ale czuję, że tak wiele osób patrzy na mnie z góry za to, że jestem kelnerką”: Amerykanie mniej dają napiwki. Czy powinniśmy podejść do płyty?

„Mąż mnie wykorzystuje”: płacę rachunki i wpłacam zadatek za nasz dom. Wszystko, co robi, to kupowanie rzeczy i przyczynianie się do jego 401 (k)

Moi teściowie sprzedali swój dom i kupili kampera. Mają w banku 200 tysięcy dolarów. Jak mogą chronić swoje aktywa przed wykorzystaniem na koszty domu opieki?

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.