One zastanawia się, czy ktoś w Major League Soccer miał słynną Reklama z 1984 roku dla Apple Macintosh grając w myślach, gdy liga została napisana umowa o wartości 2,5 miliarda dolarów do streamowania swoich gier na Apple TV przez następne 10 lat. Rzeczywiście, obraz młota uderzającego w ogromny ekran telewizora jest raczej trafnym obrazem, który ilustruje, co liga zrobiła ze swoją nową umową.

MLS nie odwrócił się całkowicie od tradycyjnej telewizji – raporty roszczenie liga wciąż negocjuje z liniowymi nadawcami, aby pokazać niektóre gry – ale nie można zaprzeczyć, że decyzja o współpracy z Apple, której partner Don Garber chciał przez cały czas, była istotna. „Kiedy rozpoczęliśmy ten proces, mieliśmy logo na tablicy, a tym logo było logo Apple” – powiedział komisarz ligi.

Fani zauważą różnicę. Wszystkie mecze będą rozgrywane w soboty i środy. Transmisje lokalne odejdą w przeszłość. Tak też będzie zaciemnienia – każdy mecz będzie dostępny w każdym stanie (i każdym kraju) na Apple TV. Mecze będą transmitowane za 1080p (wiele z bieżących transmisji jest w rozdzielczości 720p i 1080i) i będzie zawierało opcję dźwięku lokalnego radia. Ponadto posiadacze karnetów MLS otrzymają bezpłatny dostęp do usługi.

Ta nowa umowa powstawała przez lata. Już w 2019 roku liga powiedziała klubom, aby nie podpisywały lokalnych umów poza 2022 – intencje stojące za tą instrukcją są teraz jasne. Garber początkowo wyznaczył marzec 2022 jako datę ogłoszenia nowej umowy. Ponieważ ta data nadeszła i minęła bez żadnych wiadomości, podejrzewano, że MLS nie otrzymał ofert, na które liczył.

Transakcja na 250 milionów dolarów rocznie jest bardziej lukratywna, niż wielu się spodziewało (poprzednia umowa z ESPN, Fox i Univision była warta 90 milionów dolarów rocznie). To powiedziawszy, MLS podpisało swoje prawa do transmisji na następną dekadę za dużo mniej niż wiele innych lig (Premier League otrzymuje 450 milionów dolarów rocznie od NBC tylko za prawa do transmisji w Ameryce). Czy MLS nadal będzie postrzegać tę transakcję jako dobrą w 2032 roku?

Zobaczymy też, jak oddanie każdego meczu w serwisie streamingowym (i za paywallem – fani będą trzeba zapłacić osobno dostęp do nowej pionu transmisji strumieniowej MLS za pośrednictwem Apple TV) wpłynie na ogólną oglądalność i ekspozycję ligi. Ale telewizja była dla MLS taką zagadką, że nie jest zaskakujące, a może nawet mądre, że liga próbuje ułożyć sobie zupełnie inny obraz.

Oczywiście nie jest to pierwszy przypadek współpracy MLS z usługą przesyłania strumieniowego. Niedostępne na rynku mecze ligi są dostępne do oglądania w ESPN + od 2018 roku. Wcześniej MLS prowadził własną scentralizowaną usługę przesyłania strumieniowego o nazwie MLS Live. Garber i inni z MLS szybciej niż większość zauważyli zmianę w zwyczajach nadawczych wśród amerykańskich fanów sportu.

Podczas gdy Apple ma umowę z MLB, aby pokazać Friday Night Baseball, jego nowa umowa MLS jest największą transakcją sportową na żywo, jaką kiedykolwiek zawarła firma. Gry MLS na żywo będą stanowić ważną część strategii treści Apple TV. Rzeczywiście, Apple może liczyć na korzyści z „wyboju Pucharu Świata”, który jest przewidywany w 2026 r., kiedy Kanada, Meksyk i USA będą współgospodarzami turnieju. Może też przewidywać pogłoski o przybyciu Lionela Messiego w MLS w pewnym momencie w przyszłości. Niezależnie od tego, co działa za tym równaniem, Apple wyraźnie wierzy, że MLS zwiększy wartość swojej usługi przesyłania strumieniowego. To mówi coś o pozycji ligi w północnoamerykańskim krajobrazie sportowym.

Pokaz whip-around w sobotnie wieczory zapewni MLS własną Czerwoną Strefę. W przypadku ligi z tak wieloma zespołami (29 z 2023 r.) będzie to skuteczny sposób na utrzymanie się w lidze obejmującej dwa kraje. Transmisje będą miały znacznie więcej programów ramion, co powinno pomóc MLS zająć pozycję głównej ligi, do której zawsze aspirowała: transmisje już nigdy nie będą opóźniane z powodu przedłużającego się meczu koszykówki w college’u (jak miało to miejsce w 2021 r.).

Apple i MLS mogą również współpracować nad dodatkowymi treściami. Jeśli MLS nie udostępnił jeszcze filmów dokumentalnych typu Drive To Survive swoim nowym partnerom streamingowym, powinien. Fortuny F1 w Stanach zostały przekształcone przez program Netflix, który pozwala widzom wyjść za kurtynę. Niedawno wyprodukowano Apple filmy dokumentalne o Magic Johnson, wykorzystując trend zapoczątkowany przez The Last Dance. Czy można wyprodukować coś podobnego o czasie Davida Beckhama w LA Galaxy lub o przełomie Freddy’ego Adu jako 14-letniego profesjonalisty w DC United?

Niektórzy wyrazili obawy, że MLS może stracić przypadkowych fanów, w dużej mierze odwracając się od tradycyjnej telewizji, ale liga ma młodsza baza wsparcia niż większość. Ilu fanów naprawdę przyciągnęło MLS, przeglądając kanały? Współczesny fan sportu jest bardziej zainteresowany opowiadaniem historii, a Apple TV powinno zapewnić MLS lepszą platformę do opowiadania historii swoich drużyn i graczy.

Większość transakcji rozgłoszeniowych nie porusza igły i nie ma gwarancji, że ta jedna zmieni wiele dla MLS. Ale nie każda umowa nadawcza ma potencjalną zaletę nowej umowy MLS z Apple. To może być przełomowy moment w historii MLS, podobnie jak odważna decyzja Premier League o partnerstwie ze Sky Sports na początku lat 90. była w historii angielskiej piłki nożnej. Kolejna pamiętna reklama Apple wykorzystała hasło „Think Different”. MLS z pewnością robi to tutaj.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.