Podczas gdy rynki idą w górę, ludzie czują się bardziej komfortowo, umieszczając swoje kryptowaluty na zaufanych stronach trzecich, takich jak scentralizowane giełdy i scentralizowane platformy pożyczkowe, które obiecują coraz bardziej kuszące zwroty. Jednak dobre czasy nigdy nie trwają. W miarę jak rynki osiągają szczyt i zacieśnia się polityka monetarna, firmy, które przełożyły się na wzrost, narażają się na ryzyko płynności. Jeśli zdeponowałeś swoje kryptoaktywa w tych produktach, być może nieświadomy podejmowania przez nie ryzyka, Twoje aktywa są narażone na ich ryzyko.

Nie twoje klucze, nie twoje monety

Prawie każdy w krypto słyszał to zdanie w tym momencie. To zdanie ma największe zastosowanie w obecnym otoczeniu rynkowym. Rynki kryptowalut i tradycyjne przechodzą obecnie kurczenie się. Podczas każdego skurczu, czy to na rynkach kryptograficznych, czy tradycyjnych, firmy o wysokim stopniu dźwigni mają większą szansę na porażkę. Co gorsza, pojawiły się niezliczone historie o braku skrupułów firmy sięgające po środki swoich klientów zamaskować pęknięcia.

Zdecydowanie zalecamy, aby ludzie przenieśli Twoje środki ze scentralizowanych usług do portfeli samopoufnych (czasem nazywanych niepoufnymi). Upewnij się, że jest naprawdę samowystarczalny, w przeciwnym razie nadal nie masz pełnej kontroli nad swoimi aktywami. Przeczytaj więcej o różnicach między portfelami powierniczymi a samopowierniczymi tutaj.

Narażenie na ryzyko związane z wadliwymi produktami kryptograficznymi

Samoopieka nie chroni całkowicie przed ryzykiem związanym z niepowodzeniem projektów. Spektakularnie widzieliśmy to z LUNA / UST miesiąc temu. Istnieje jednak różnica między projektami powierniczymi i samoopiekuńczymi. Ryzyko związane z LUNA / UST było oczywiste dla wielu, ponieważ finanse były w większości powiązane, przejrzyste i dostępne dla każdego. Mimo to wielu uczestników, zarówno detalicznych, jak i „wyrafinowanych” użytkowników instytucjonalnych, zostało wyeliminowanych.

O wiele gorszym problemem są scentralizowane produkty kryptograficzne, ponieważ ich finanse są owiane tajemnicą. Zapobiega przewidywaniu ich zbliżających się problemów, dopóki nagle nie wybuchnie. To już się dzieje.

Celsius Network, scentralizowana platforma pożyczania/pożyczania kryptowalut nagle ogłosiła 13 czerwca, że ​​zamraża aktywa klientów. Było to szczególnie szokujące, biorąc pod uwagę tweet ich dyrektora generalnego, który odpowiadał na pogłoski o zamrożeniu wypłat klientów dzień wcześniej.

Spowodowało to ogólnorynkową wyprzedaż, podczas której scentralizowana giełda Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, ogłosiła „tymczasowe wstrzymanie wypłat bitcoinów”.

Od tego czasu istnieją rzekome historie klientów Celsius, których zabezpieczenie zostało zlikwidowane, pomimo posiadania wystarczających aktywów do ponownego zabezpieczenia kredytów. Nie mogli tego zrobić z powodu zamrożenia konta. 15 czerwca Raport „Wall Street Journal” że Celsius zatrudnił prawników zajmujących się restrukturyzacją, aby „doradzali w zakresie możliwych rozwiązań narastających problemów finansowych”. Dla klientów Celsjusza Warunki korzystania wskazują, że ich środki mogą ulec przepadkowi:

W przypadku bankructwa firmy Celsius, likwidacji lub w inny sposób niemożności spłaty swoich zobowiązań, wszelkie kwalifikujące się zasoby cyfrowe wykorzystywane w usłudze Earn lub jako zabezpieczenie w ramach usługi pożyczania mogą nie podlegać zwrotowi, a użytkownik może nie mieć żadnych środków prawnych ani praw w związku ze zobowiązaniami Celsius wobec Ciebie innymi niż Twoje prawa jako wierzyciela Celsius na mocy obowiązujących przepisów prawa.

Tymczasem 14 czerwca zaczęły krążyć plotki, że słynny fundusz hedgingowy Three Arrows Capital (3AC) jest niewypłacalny. Podobnie jak Celsjusz, 3AC ukrył dużą ilość ETH w stETH. Problem ze sETH polega na tym, że chociaż rynek wtórny jest dostępny do handlu instrumentem pochodnym do stawki, jest on znacznie mniej płynny niż ETH. Podczas gdy Celsius próbował znaleźć płynność, sprzedając stETH, 3AC sprzedawał znacznie więcej. 15 czerwca pogłoski o problemach z wypłacalnością 3AC potwierdziły tweet współzałożyciela Su Zhu.

Samodzielność jest ubezpieczeniem

Chociaż nie można stwierdzić, czy nastąpi zarażenie lub jak daleko może się rozprzestrzenić (mam nadzieję, że widzieliśmy już najgorsze z nich!), Jedno jest pewne: jeśli samodzielnie zarządzasz swoim krypto, będziesz mieć znacznie większą kontrolę nad Twoje pieniądze w czasie wzlotów i przestojów.

Samoopieka jest z pewnością czymś więcej niż ubezpieczeniem, jednak jej rola jako ubezpieczenia jest kluczowa. Jest to ubezpieczenie od osób trzecich, niezależnie od tego, czy są to instytucje finansowe, czy rządy. Wszystkie ubezpieczenia mają składkę, a samodzielność nie jest inna. W tym przypadku jest to opłacane w formie osobistej odpowiedzialności, ale korzyścią jest spokój.

Misja Bitcoin.com jest stworzenie wolności gospodarczej, dlatego większość naszych zasobów przeznaczamy na rozwój w pełni samoopiekuńczego Portfel Bitcoin.com i inne produkty do samodzielnego przechowywania, takie jak Werset DEX. Użyj ich, aby przejąć kontrolę nad swoimi tokenami Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i ERC-20 (wsparcie dla większej liczby sieci jest w drodze!).

Dennis Jarvis jest dyrektorem generalnym Bitcoin.com

Bitcoin.com

Bitcoin.com jest Twoim głównym źródłem wszystkiego, co dotyczy Bitcoina. Pomożemy Ci kupić bitcoiny i wybrać portfel bitcoinowy. Możesz także przeczytać najnowsze wiadomości lub zaangażować się w społeczność na naszym Forum Bitcoin. Pamiętaj, że jest to komercyjna strona internetowa, która zawiera listę portfeli, giełd i innych firm powiązanych z Bitcoinem.

Kredyty obrazkowe: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.