Wszystko zaczęło się od inflacji.

Poniedziałkowa wyprzedaż kryptowalut jest najnowszym przykładem na to, że kryptowaluty podążają za fortunami bardziej ryzykownych aktywów po tym, jak majowy odczyt inflacji w piątek był gorętszy niż oczekiwano. Trasa nastąpiła w weekend, pożyczkodawca kryptowalut wstrzymał transakcje, a wypłata nastąpiła w nowym tygodniu, a największa giełda kryptograficzna również wstrzymała transakcje, a inny pożyczkodawca kryptograficzny odciął jedną piątą personelu.

Ogólnie rzecz biorąc, całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut straciła ponad dwie trzecie swojej wartości od szczytu w listopadzie, według Coinmarketcapspadając z 3 bilionów dolarów na szczycie do 962 miliardów dolarów od poniedziałkowego wieczoru czasu nowojorskiego.

Jak daleko może się rozprzestrzenić ból, to wielkie pytanie w umysłach wtajemniczonych.

„Inflacja rośnie, co doprowadziło do kryzysu płynności w kryptowalutach” – powiedział Yahoo Finance Chris Matta, prezes amerykańskiej strony zarządzającego inwestycjami 3iQ Digital z siedzibą w Toronto. „W chwilach kryzysu płynności rzeczy zaczynają się psuć”.

Abstrakcyjna kompozycja złotego bitcoina i wykresu danych finansowych, reprezentująca krach giełdowy.

Abstrakcyjna kompozycja złotego bitcoina i wykresu danych finansowych, reprezentująca krach giełdowy.

Do poniedziałkowego wieczoru bitcoin (BTC(ETH) spadła o 16,3% do 1229 USD w tym samym okresie.

token ADA Cardano, czwarta co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej z wyłączeniem stablecoinów, radził sobie lepiej niż większośćspadła o 9,28% z 51 centów za monetę do 46 centów.

Najwięksi przegrani to token CEL sieci Celsius, który według Coinmarketcap spadł o 21,5% z 37 centów do 29 centów w ciągu ostatnich 24 godzin. NFT oraz akcje związane z kryptowalutami również spadły podczas handlu w poniedziałek.

Dla porównania, Nasdaq Composite spadł o 4,7% do końca rynku, zbliżając się do najniższego poziomu od września 2020 r. S&P 500 stracił w poniedziałek 3,9%.

Gorszy niż oczekiwano odczyt indeksu cen konsumpcyjnych w maju, w połączeniu z rekordowo niski poziom nastrojów konsumenckichSteve Sosnick, główny strateg w Interactive Brokers, powiedział Yahoo Finance.

To zapoczątkowało lawinę gotówki wśród inwestorów kryptograficznych, co skłoniło Celsiusa i Binance do wstrzymania wypłat – tych ostatnich na jakiś czas – według Sosnicka, który nazwał napływy do sektora w ciągu ostatnich dwóch lat „czysto spekulacyjnymi”.

„Nie ma nic złego w spekulacjach samych w sobie” – powiedział Sosnick. „Ale musisz zdać sobie sprawę, że są to zasoby bez większego przypadku użycia w tej chwili”.

Podczas gdy Binance umieściło wypłaty bitcoinów z powrotem w Internecie od poniedziałku po południu, sieć Celsius Network nie zaoferowała dalszej jasności ani nie odpowiedziała na prośbę Yahoo Finance o komentarze na temat tego, czy jej aktywa mogą pokryć zaległe zobowiązania. Szacuje się, że na dzień 27 maja firma posiadała 12 miliardów dolarów w funduszach klientów, zgodnie z raport.

Posunięcie Celsiusa „jest klasycznym przykładem braku płynności”, powiedział Yahoo Finance Live Kavita Gupta, założyciel i partner zarządzający Delta Growth Fund (wideo powyżej).

Ale Celsius nie jest jedyną platformą pożyczkową kryptowalut, która może napotkać problemy, według Matty, budząc obawy o ryzyko systemowe.

„Myślę, że wszyscy walczą teraz, aby upewnić się, że mogą spełnić wymagania dotyczące płynności” – powiedział Matta. „Takie wyniki mogą mieć wpływ na całą przestrzeń”.

Na przykład, według Coinmarketcap, nowy algorytmiczny stablecoin USDD o wartości 701 milionów dolarów w blockchainie Tron, który został wprowadzony na rynek na początku maja, spadł o 0,92% w stosunku do kursu dolara w ciągu ostatnich 24 godzin.

USDD naśladuje projekt upadłego stablecoina UST Terry, ale ma większy udział w zabezpieczeniach do sprzedania, aby w razie potrzeby obronić swój peg. Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć pozycję, Tron Dao Reserve, organizacja zarządzająca aktywami USDD, ogłosiła w poniedziałek rano, że kupiła 650 milionów dolarów w stablecoin USDC, co podniosło jej łączne rezerwy do 2,5 miliarda dolarów.

Mężczyzna przechodzi obok punktu wymiany kryptowalut w centrum Kijowa na Ukrainie 24 stycznia 2022 r. Bitcoin spadł poniżej 34 000 USD, do najniższego poziomu od sześciu miesięcy, ponieważ obawy przed wojną na Ukrainie wstrząsają giełdami, jak podają media.  (Zdjęcie: STR / NurPhoto za pośrednictwem Getty Images)

Mężczyzna przechodzi obok punktu wymiany kryptowalut w centrum Kijowa na Ukrainie 24 stycznia 2022 r. Bitcoin spadł poniżej 34 000 USD, do najniższego poziomu od sześciu miesięcy, ponieważ obawy przed wojną na Ukrainie wstrząsają giełdami, jak podają media. (Zdjęcie: STR / NurPhoto za pośrednictwem Getty Images)

Dyrektor generalny BlockFi, Zac Prince, wielokrotnie powtarzał publiczne oświadczenia, że ​​nigdy nie miał ekspozycji na sieć Celsius ani nie posiadał postawionego eteru, zabezpieczenia kryptowalut, które analitycy zauważają jako jeden z powodów, dla których firma może potrzebować wstrzymać wypłaty. Ale rzecznik BlockFi potwierdził poprzednie doniesienia, że ​​zmniejszyła liczbę pracowników o 20%.

Jeśli chodzi o dalszą trajektorię spadkową bitcoina, prowadzącą do środowego spotkania poświęconego polityce monetarnej Rezerwy Federalnej, Mike McGlone, strateg ds. surowców w Bloombergu, trzyma się mocno swojej oceny, że aktywa wciąż mają więcej do zyskania nad Nasdaq w dłuższej perspektywie.

„To logiczne, że względna wydajność spadnie”, powiedział McGlone. „Ale atrybuty bitcoina, takie jak malejąca podaż i wczesne dni adopcji w świecie cyfrowym, mogą nadal dominować”.

Jednak w poniedziałek tak nie wyglądało.

David Hollerith obejmuje kryptowalutę Yahoo Finance. Podążać za nim @dshollers.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe od Yahoo Finance

Śledź Yahoo Finance na Świergot, Instagram, Youtube, Facebook, Flipboardoraz LinkedIn

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.