Oddany Skraj czytelnicy zapamiętają, że byłem nie największy fan najnowszego ROG Zephyrus G14. Model, który otrzymaliśmy, miał wiele świetnych rzeczy – Asus poprawił proporcje, dodał kamerę internetową, powiększył touchpad i naprawił w zasadzie każdą inną skargę dotyczącą G14 z przeszłości.

Ale urządzenie, które miałem do recenzji, było topowym SKU i było po prostu za drogie.

Konkretnie, otrzymany przeze mnie Radeon RX 6800S / Ryzen 9 6900HS został wyceniony na 2499,99 USD. To stawia go w tej samej kategorii cenowej, co niektóre z najlepszych 15-calowych platform do gier na rynku, w tym Razer’s Blade 15 Zaawansowane – i znacznie powyżej ceny większe i wydajniejsze G15. To nie był dobry interes. Ale zauważyłem w recenzji, że Asus zamierzał sprzedawać tańsze modele G14 i że te modele, jeśli osiągną podobne liczby klatek na sekundę, mogą być fenomenalnym zakupem.

Cóż, w końcu dostałem w swoje ręce jeden z tych tańszych modeli. Piszę to teraz na Model o wartości 1649,99 USD Zephyrus G14, który ma ten sam procesor Ryzen 9 6900HS, ale zamienia ten procesor graficzny 6800S na nieco słabszy 6700S. Od miesięcy mocno podejrzewałem, że ta konfiguracja zapewni bardzo zbliżoną wydajność do swojego odpowiednika o wartości 2 499,99 USD.

A ludzie, to podejrzenie się sprawdziło. Różnica w liczbie klatek na sekundę, choć istnieje, nie jest warta płacenia. Żywotność baterii modelu 6700S jest lepsza. Jest cieńszy i lżejszy. Jedyne, czego mu brakuje, a którego ma 6800S, to fantazyjny animowany wyświetlacz świetlny na pokrywie. Jasny wyświetlacz jest bardzo fajny i możesz śmiało zapłacić 850 USD dodatkowo, jeśli chcesz, ale powiem, że większość ludzi powinna zamiast tego dostać model 1 6499.99 USD. To zdecydowanie lepsza oferta.

Klawiatura Asus ROG Zephyrus G14 widziana z góry na niebieskim blacie

To wciąż jedna z moich ulubionych klawiatur na rynku.

Więcej informacji na temat podwozia G14 można znaleźć w recenzji 6800S G14 które opublikowałem w lutym. Tam szczegółowo opisałem klawiaturę, touchpad, kamerę internetową, ekran oraz inne aspekty projektowe i sprzętowe. Wszystkie są takie same w modelu 6700S, więc omówię tutaj różnice w wydajności.

Asus ROG Zephyrus G14 rozłożony płasko na niebieskim blacie.

Możesz to rozłożyć płasko, jeśli jest jakiś powód, dla którego chciałbyś to zrobić.

Tańszy G14 osiągał średnio 189 fps Counter Strike globalna ofensywa przy maksymalnych ustawieniach i natywnej rozdzielczości (2560 x 1600). Poprzedni model osiągał średnio 202 kl./s. Ta różnica nie będzie zauważalna dla nikogo korzystającego z tych maszyn, ponieważ najwyższa częstotliwość odświeżania, jaką może wyświetlić ekran 120 Hz G14, to 120 klatek na sekundę.

Możesz zobaczyć wpływ na inne tytuły – ale nie taki, który jest wart 850 dolarów. 6700S miał pewne problemy z ray tracingiem, który prawie obniżył liczbę klatek na sekundę o połowę – ale dokładnie to widzieliśmy również w 6800S. Tańszy model osiągał średnio 63 kl./s z wyłączonym ray tracingiem i 32 kl./s z maksymalnym ray tracingiem, podczas gdy starszy model mierzył odpowiednio 70 i 37 kl./s. Jak powiedziałem, małe ziemniaki.

I dalej Red Dead Redemption 2 ze wszystkimi suwakami ręcznie maksymalizowanymi, tańszy model średnio 45 fps, podczas gdy droższy SKU średnio 49 fps. Obiecuję, że cztery klatki nie będą miały żadnego wpływu na twoje życie.

Hałas i ciepło wentylatora były podobne do tego, co zaobserwowałem w modelu 6800S, co oznacza, że ​​były w porządku. Hałas nie był szczególnie denerwujący podczas rozgrywki i nie zakłócał dźwięku w grze; kiedy ustawiłem urządzenie na profilu Silent do ogólnej pracy, rzeczywiście ucichło. Nawet podczas przyzwoitego obciążenia pracą, które obejmowało zewnętrzny wyświetlacz, na klawiaturze nigdy nie było więcej niż odrobina ciepła. Podczas rozgrywki podpórki pod nadgarstki były gorące, ale niezbyt nieprzyjemnie.

Wieko zamkniętego Asus ROG Zephryus G14 widziane z góry na niebieskim blacie.

Nie ma tu odjechanych świateł, ale wciąż schludny projekt pokrywy.

Spód Asus ROG Zephyrus G14 widziany z góry na niebieskim blacie.

Otwory wentylacyjne wykonują swoją pracę.

Tam, gdzie zauważyłem różnicę, była żywotność baterii. Model 6700S miał średnio osiem godzin i 55 minut ogólnego użytkowania przy średniej jasności, co stanowi solidną godzinę w porównaniu z modelem 6800S. Ta metryka stawia G14 z powrotem na mapie jako jeden z najdłużej działających laptopów do gier ostatnich lat. Bateria do gier nie wykazała takiej samej poprawy. Mam 46 minut Red Dead Redemption 2 graj z około 39 minutami czasu gry, podczas gdy ja wyciągnąłem 54 i 46 minut z droższego urządzenia, ale żywotność baterii w grach jest trudna do wyciągnięcia wniosków. Czas ładowania był dokładnie taki sam: 60 procent w 41 minut.

Kolejną różnicą między tym modelem a 6800S jest rozmiar. Jest nieco lżejszy (3,64 funta do 3,79 funta w modelu 6800S) i cieńszy (0,73 cala do 0,77 cala). To oczywiście nie jest największa różnica na świecie i tak czy inaczej jest to dość lekki laptop do gier. Ale to kolejna drobna zaleta tańszego modelu. Jest o wiele lżejszy niż Razer Blade 14 i że jest znacznie bardziej kompaktowy niż większe maszyny, które mogą zapewnić taką liczbę klatek na sekundę. Przywiozłem to urządzenie w podróż międzynarodową i uwielbiałem, jak lekkie było to w innym zapakowanym plecaku.

Tak więc Zephyrus G14 jest po raz kolejny jednym z lepszych laptopów do gier, jakie możesz kupić. Możesz po prostu śmiało kupić ten model 6700S, chyba że naprawdę lubisz animowane światła. Ten model jest konkurencyjny cenowo ze sferą premium w sposób, w jaki animowany model światła nie jest: najbliższy Razer Blade 14 kosztowałby 2 599,99 $ (950 USD więcej, choć z ekranem o wyższej częstotliwości odświeżania) i porównywalnym Alienware X14 (z ekranem o niższej rozdzielczości) byłoby 1 949 $. I bardzo podcina większych konkurentów: Blade 15 Advanced z RTX 3070 Ti jest obecnie notowany za 2 999,99 USD (o 950 USD więcej) jak jest RTX 3070 Ti Blade 15 podstawa (o niższej rozdzielczości).

I to nawet nie bierze pod uwagę innych zalet, jakie G14 ma nad większością konkurencji, w tym lekkiej obudowy, najlepszej w kategorii klawiatury i (zwłaszcza) ekranu 16:10. Cena 1649,99 USD znacznie ułatwia (i jest bardziej uzasadniona) docenienie prawdziwych innowacji, które Asus wprowadził i nadal tworzy w tej przestrzeni.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.