DENVER – Artur Lehkonen wiedział, gdzie iść, jakby wiedział Mikko Rantanen odkąd byli dziećmi.

Które miał.

„W zasadzie dorastaliśmy razem” – powiedział Lehkonen.

To był mecz 1 finału Pucharu Stanleya w Ball Arena w środę wieczorem. Colorado Avalanche miał jednobramkowe prowadzenie w meczu z Tampa Bay Lightning i grę sił 5 na 3 pod koniec pierwszego okresu.

Jak do przodu Gabriel Landeskog posłał krążek zza linii bramkowej na szczyt prawego koła, Lehkonen prześlizgnął się z lewego rogu na lewą stronę siatki.

Podejdź do góry, dostrzegając swojego starego kumpla przy tylnych drzwiach, Rantanen wsunął podanie między nogi karnego zabójcy Błyskawicy Pierre-Edouard Bellemare do ostrza kija Lehkonena.

Lehkonen uderzył krążkiem obok prawego ochraniacza bramkarza Andriej Wasilewski dać Avalanche prowadzenie 3-1 o 17:31.

Idealne miejsce w idealnym czasie, na więcej niż jeden sposób.

Avalanche wygrało 4:3 w dogrywce i objęło prowadzenie 1:0 w serii best-of-7. Gra 2 jest tutaj w sobotę (20:00 ET; ABC, ESPN +, CBC, SN, TVAS).

– Tak, na pewno jest wyjątkowy – powiedział Rantanen. „Prawdopodobnie nie miałbyś [thought]na przykład, 12 lat temu, kiedy graliśmy razem w rodzinnym zespole, że w 2022 roku będziemy w finale, grając o Puchar Stanleya.”

[RELATED: Stanley Cup Final coverage | Stanley Cup Final schedule]

Lehkonen i Rantanen pochodzą z Turku w Finlandii. 26-letni Lehkonen jest o rok starszy od Rantanena i powiedział, że nie grają razem zbyt często. Ale powiedział, że znają się odkąd mieli około 10 lat i grali razem w niektórych turniejach dorastając i dla Finlandii na Mistrzostwach Świata Juniorów IIHF w 2015 roku.

Kiedy Avalanche chciały wzmocnić swój skład przed terminem handlu NHL 2022, dyrektor generalny Joe Sakic otrzymał raport skautingowy na temat Lehkonena od Rantanen.

– Tak, myślę, że porozmawialiśmy sobie trochę – powiedział Rantanen. „Nie pamiętam dokładnie, jak poszło, ale myślę, że zapytali na pewno, jakiego faceta [he is]i powiedziałem, że to zły facet”.

Rantanen roześmiał się.

– Żartuję – kontynuował. „Nie, od razu im powiedziałem, że jest świetnym facetem i może bardzo pomóc naszemu zespołowi w szatni, a zwłaszcza na lodzie”.

Sakic uważał, że Lehkonen będzie dobrze pasował do Avalanche pod wieloma względami, dając im elastyczność, twardość, szybkość, punktację – wszystko, czego mogliby użyć, aby osiągnąć głęboką fazę play-off.

„Wszechstronny gracz, może grać na dowolnej linii” – powiedział Sakic. „Szukaliśmy tego jedynego typu gracza, który mógłby to zrobić. Jest konkurencyjny. Jest szybki”.

Lehkonen przygotowywał się do gry w Montreal Canadiens przeciwko Boston Bruins 21 marca, kiedy dowiedział się, że został sprzedany do Avalanche w drugiej rundzie w drafcie NHL w 2024 roku i potencjalnym obrońcy Justin Barron.

Wideo: TBL @ COL, Gm1: Lehkonen odzyskuje dwubramkową przewagę w meczu 5 na 3

Kanadyjczycy niekoniecznie chcieli handlować Lehkonenem; Lehkonen niekoniecznie chciał opuścić Montreal. Ale Canadiens otrzymał dobry zwrot i gdyby Lehkonen mógł wybrać miejsce, do którego chciałby się udać, byłoby to Kolorado.

„To był na pewno ciekawy dzień” – powiedział Lehkonen. „Właśnie uciąłem sobie przedmeczową drzemkę, a potem dostałem telefon i pomyślałem: „OK, chyba muszę się pakować”. Puchar Stanleya”.

Lehkonen miał 149 punktów (74 gole, 75 asyst) w 396 meczach w sezonie zasadniczym i 12 punktów (sześć goli, sześć asyst) w 33 meczach Playoff o Puchar Stanleya z Canadiens w latach 2016-22, w tym prawdopodobnie największą bramkę w Montrealu od prawie trzy dekady.

To Lehkonen strzelił decydujący punkt w serii w dogrywce w meczu 6 półfinałów NHL przeciwko Vegas Golden Knights w Bell Center w zeszłym roku, co dało Canadiens miejsce w finale pucharu po raz pierwszy od 1993 roku.

W finale pucharu przegrali z Lightningiem w pięciu meczach.

Lehkonen miał dziewięć punktów (sześć goli, trzy asysty) w 16 meczach sezonu zasadniczego dla Kolorado. Teraz ma 12 punktów (siedem goli, pięć asyst) w 15 meczach play-off, w tym prawdopodobnie największy gol Colorado od ponad dwóch dekad.

To Lehkonen strzelił decydujący punkt w serii w dogrywce w meczu 4 finału Konferencji Zachodniej przeciwko Edmonton Oilers na Rogers Place 6 czerwca, co po raz pierwszy od 2001 roku stawia Avalanche w finale Pucharu. Błyskawica w finale Pucharu.

„Tak, to było całkiem zabawne, szczerze mówiąc” – powiedział Lehkonen. – Na pewno fajnie było zdobyć ten gol i doprowadzić nas do finału. Mam nadzieję, że tym razem zdobędziemy Puchar.

Jeszcze trzy zwycięstwa, a Lehkonen i Rantanen mogą razem wrócić do Turku.

„To wyjątkowe mieć takiego bliskiego przyjaciela” – powiedział Rantanen.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.