Według nowych szacunków, nawet jedna na 10 osób w Ameryce Północnej mogła cierpieć na boreliozę.

Przez dziesięciolecia naukowcy nie mieli pojęcia, jak bardzo powszechna jest choroba przenoszona przez kleszcze.

Ale teraz naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kunming na południu Chiny oszacowali, że aż 50 milionów ludzi na kontynencie – czyli 9,4 procent – ​​zostało zarażonych w pewnym momencie swojego życia.

Naukowcy twierdzą, że na całym świecie aż 14,5 procent ludzi cierpiało na tę chorobę – lub co siódmy.

Najwyższe zachorowania były w Europie Środkowej – gdzie według szacunków co piąty był zarażony – w Azji Wschodniej, około jeden na siedem, iw Europie Wschodniej, około jeden na 10. Ameryka Północna miała czwartą najwyższą zachorowalność.

Według nowych szacunków, aż jedna na dziesięć osób w Ameryce Północnej już cierpi na boreliozę. Na całym świecie około 14 procent ludzi zostało już zarażonych chorobą

Borelioza to infekcja bakteryjna, która rozprzestrzenia się poprzez ukąszenie kleszcza.  Powoduje okrągłą wysypkę i może wywoływać objawy grypopodobne, ale zwykle ustępuje po zastosowaniu antybiotyków w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.  N/z: zapas kleszcza

Borelioza to infekcja bakteryjna, która rozprzestrzenia się poprzez ukąszenie kleszcza. Powoduje okrągłą wysypkę i może wywoływać objawy grypopodobne, ale zwykle ustępuje po zastosowaniu antybiotyków w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. N/z: zapas kleszcza

CO TO JEST CHOROBA Z LYME?

Borelioza to infekcja bakteryjna przenoszona na ludzi przez zakażone kleszcze.

Powoduje objawy, w tym okrągłą lub owalną wysypkę wokół ukąszenia kleszcza, która zwykle pojawia się w ciągu czterech tygodni od ugryzienia, ale może ukazać się do trzech miesięcy.

Niektóre osoby mają również objawy grypopodobne w ciągu kilku dni po ugryzieniu, w tym wysoką temperaturę, ból głowy, ból mięśni i stawów oraz utratę energii.

A kilka osób leczonych z powodu boreliozy nadal ma objawy, takie jak zmęczenie, bóle i utrata energii, które mogą trwać latami.

Nie jest jasne, dlaczego niektórzy cierpią z powodu utrzymujących się objawów i nie ma uzgodnionego leczenia tej choroby.

Nie wszystkie kleszcze przenoszą bakterie wywołujące boreliozę, ale zakażone kleszcze można znaleźć w całej Wielkiej Brytanii.

Obszary wysokiego ryzyka obejmują obszary trawiaste i zalesione w północnej i południowej Anglii, a także szkockie Highlands.

Zaleca się bezpieczne i jak najszybsze usuwanie kleszczy za pomocą pęsety.

Na potrzeby metaanalizy naukowcy przeanalizowali dane z próbek krwi z badań z udziałem 150 000 osób przeprowadzonych w latach 1984-2021.

W każdym artykule przyjrzano się wskaźnikom boreliozy na podstawie wyników testów, które skanowały krew pod kątem przeciwciał przeciwko tej chorobie.

Pozwoliło to naukowcom potwierdzić, czy dana osoba była obecnie zarażona, czy była w przeszłości.

Zespół stwierdził, że ich odkrycia – opublikowane w BMJ Global Health – były “najbardziej wszechstronnym i aktualnym przeglądem systematycznym występowania choroby z Lyme na świecie”.

Powiedzieli, że „dokładniejsze” dane dotyczące globalnego rozmieszczenia tej choroby pomogłyby „w identyfikacji czynników ryzyka”.

Mogłoby to następnie, jak dodali, “wnieść wkład w rozwój strategii reagowania na zdrowie publiczne i programów kontroli”.

Do tej pory najdokładniejsze dane sugerowały, że co roku w USA ginie około 30 000 osób. Jednak powszechnie uważano, że są one niedoszacowane.

Nie ma danych na temat liczby osób umierających z powodu tej choroby każdego roku, chociaż wiadomo, że rzadko kończy się ona śmiercią.

Kleszcze ustępują tylko komarom pod względem liczby przenoszonych przez nie szkodliwych drobnoustrojów.

Niektóre są siedliskiem Borrelia burgdorferi sensu lato, bakterii odpowiedzialnej za boreliozę.

Infekcja wywołuje okrągłą, owalną wysypkę – lub „bycze oko” – wokół ugryzienia przez kleszcza, która może pojawić się do trzech miesięcy po ugryzieniu.

Większość infekcji można leczyć za pomocą antybiotyków.

Ale jeśli chory czeka zbyt długo z szukaniem opieki, bakterie mogą rozprzestrzenić się na inne narządy i tkanki, potencjalnie wpływając na układ nerwowy, stawy, serce i skórę.

Oznaki długotrwałej choroby obejmują silne bóle głowy, paraliż twarzy i nieregularne bicie serca.

Borelioza diagnozowana jest za pomocą prostego testu na przeciwciała. Ale we wczesnych stadiach infekcji do 60 procent przypadków jest pomijanych, ponieważ jest zbyt mało przeciwciał, aby test mógł wychwycić.

W ostatnich latach kleszcze rozprzestrzeniły się na całym świecie, “znacząco zwiększając ryzyko narażenia ludzi” – czytamy w badaniu.

Może to być spowodowane dłuższymi latami i cieplejszymi zimami, migracją zwierząt i zwiększonym czasem spędzanym na świeżym powietrzu.

Analiza cząstkowa wykazała, że ​​na boreliozę najczęściej cierpią osoby po pięćdziesiątce, mężczyźni i osoby mieszkające na obszarach wiejskich.

Mężczyźni częściej pracowali na stanowiskach, które sprawiają, że są bardziej narażeni na kleszcze, takich jak rolnicy, policjanci i żołnierze.

Zespół stwierdził, że “niezbędne” jest opracowanie nowych terapii i metod zapobiegania.

Zauważyli jednak, że w jednej trzeciej badań wykorzystano tylko jeden rodzaj testu, aby potwierdzić zakażenie boreliozą.

Badania te zgłosiły więcej przypadków niż te, w których zastosowano drugi test w celu potwierdzenia przypadku.

Może to wynikać z tego, że bakterie odpowiedzialne za boreliozę są podobne do innych wirusów, takich jak Epstein-Barr.

Powiedzieli, że niektóre badania przeprowadzono w regionach, w których borelioza jest endemiczna i dlatego ma znacznie wyższy wskaźnik.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.