(Wiadomości Kitco) Cyfrowa waluta amerykańskiego banku centralnego (CBDC) może pomóc w utrzymaniu statusu dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej, powiedział przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.

Rozwój CBDC przez inne kraje może stanowić konkurencję dla dolara amerykańskiego, powiedział Powell we wprowadzeniu na konferencji „Międzynarodowe role dolara amerykańskiego”, którą zorganizował bank centralny.

„Patrząc w przyszłość, w globalnym systemie monetarnym zachodzą gwałtowne zmiany, które mogą w przyszłości wpłynąć na międzynarodową rolę dolara. Większość głównych gospodarek ma już lub jest w trakcie opracowywania natychmiastowych płatności 24/7” – powiedział Powell. „Jak zauważa biała księga Fed na ten temat, CBDC w USA może również potencjalnie pomóc w utrzymaniu międzynarodowej pozycji dolara”.

Powell dodał również, że Fed zaczął rozważać opracowanie CBDC po ogromnym wzroście kryptowalut i stablecoinów. Celem jest „ulepszenie już bezpiecznego i wydajnego systemu płatności krajowych” – powiedział.

Fed zakończył niedawno czteromiesięczne konsultacje z opinią publiczną na temat cyfrowego dolara. „Rozważając informacje zwrotne… będziemy myśleć nie tylko o obecnym stanie świata, ale także o tym, jak globalny system finansowy może ewoluować w ciągu najbliższych 5–10 lat” – powiedział Powell.

Stany Zjednoczone są o krok w tyle jeśli chodzi o CBDC, a dziesięć krajów wprowadziło już własne wersje, a kolejne 15 w fazie pilotażowej, zgodnie z Cyfrowy system śledzenia walut banku centralnego Atlantic Council.

„105 krajów, reprezentujących ponad 95 procent światowego PKB, bada CBDC” – powiedział tropiciel. „W maju 2020 r. tylko 35 krajów rozważało CBDC. Nowe maksimum z 50 krajów znajduje się w zaawansowanej fazie eksploracji (rozwoju, pilotażu lub uruchomienia).”Powell wspomniał również o inflacji w swoim przemówieniu, stwierdzając, że amerykański bank centralny jest „bardzo skupiony” na przywróceniu inflacji do celu 2%. „Zaangażowanie Fedu zarówno w nasz podwójny mandat, jak i stabilność finansową, zachęca społeczność międzynarodową do trzymania i używania dolarów” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że zaangażowanie Fedu w stabilność cen pomaga utrzymać zaufanie do dolara jako środka lokomocji wartości.

Mówiąc dokładniej, w przypadku dolara amerykańskiego Powell zachwalał tę walutę jako centrum międzynarodowego systemu finansowego i monetarnego od czasów II wojny światowej. „Jest to światowa waluta rezerwowa i najczęściej używana do płatności i inwestycji” – powiedział.

Jednym z wyzwań bycia światową walutą rezerwową jest ryzyko stabilności finansowej, które wynika z powszechnego używania dolara na całym świecie, co może „istotnie wpłynąć na gospodarstwa domowe, przedsiębiorstwa i rynki”.

Powell przemawiał na konferencji w piątek zaledwie dwa dni po tym, jak Fed podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych – największy wzrost stóp od 1994 roku.

Aby uzyskać pogląd Powella na to, co ma nadejść na lipcowym posiedzeniu Fed, Kliknij tutaj.


Zastrzeżenie: Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami autora i mogą nie odzwierciedlać poglądów Kitco Metals Inc. Autor dołożył wszelkich starań, aby zapewnić dokładność podanych informacji; jednak ani Kitco Metals Inc. ani autor nie może zagwarantować takiej dokładności. Ten artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie jest nakłanianiem do wymiany towarów, papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Kitco Metals Inc. a autor tego artykułu nie ponosi winy za straty i/lub szkody powstałe w wyniku korzystania z tej publikacji.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.