Niezwykle rzadko zdarza się, że produkt faktycznie dostaje lepiej miesięcy po wydaniu. Ale często zapominane przez Microsoft Surface Duo 2, który wystartował w październiku 2021 r. z wysoką ceną i listą błędów i problemów, które sprawiały, że korzystanie z niego było bardzo frustrujące, przeciwstawił się temu trendowi. W rzeczywistości Duo 2 poprawiło się tak bardzo, że jest teraz jednym z moich ulubionych urządzeń mobilnych, nawet jeśli nadal jest na tyle dziwne i wyjątkowe, że nie mogę go dokładnie polecić większości ludzi.

Jeśli zapomniałeś, Surface Duo 2 to składany telefon z dwoma dużymi ekranami połączonymi zawiasem. w odróżnieniu Samsung Galaxy Z Fold 3, który zajmuje jeden wyświetlacz wielkości tabletu i składa go na pół, aby zmieścić się w kieszeni, dwa ekrany Duo 2 sprawiają, że wygląda bardziej jak dwa duże telefony połączone razem i obsługujące to samo oprogramowanie. Możesz łatwo uruchomić dwie aplikacje obok siebie, tak jakbyś trzymał dwa telefony jednocześnie, lub możesz rozciągnąć jedną aplikację na obu ekranach, aby naśladować mały tablet. Obie połówki telefonu są na tyle cienkie, że można go złożyć jak książkę i stosunkowo łatwo zmieścić w kieszeni. Połącz to z Microsoft Smukłe pióro Surface 2a Ty masz przenośny, cyfrowy notatnik, który równie dobrze może służyć do robienia notatek, czytania e-booka lub szkicowania wiadomości e-mail.

Kiedy ja recenzowałem Surface Duo 2 w zeszłym roku, żaden z jego sprytnych projektów ani funkcji przypominających książkę nie miał znaczenia. Urządzenie zostało skutecznie zepsute, powstrzymywane przez błędy oprogramowania, które sprawiały, że pisanie było denerwujące, frustrujące w użyciu i ostatecznie rozczarowujące. Była to nowość o wartości 1500 dolarów, która mogła spodobać się tylko najbardziej zatwardziałym marionetkom marki Microsoft, którzy byli gotowi pogodzić się z jej wieloma wadami, aby mogli mieć nigdy nie uruchamiane urządzenie Courier marzyli ponad dekadę temu.

Osoba pisząca na lewym ekranie Surface Duo 2 za pomocą pióra Microsoft Surface Slim Pen 2 podczas czytania strony internetowej wyświetlanej na prawym ekranie.

Surface Duo 2 nie działa dobrze jako telefon, ale może być bardzo przydatnym komputerem kieszonkowym.

Ale, co ciekawe, Microsoft nie zrezygnował z Duo 2. W rzeczywistości firma konsekwentnie wydawane aktualizacje oprogramowania co miesiąc aby rozwiązać wiele problemów, jakie Duo 2 miało w momencie premiery. Niektóre z tych aktualizacji składały się z prostych poprawek bezpieczeństwa i drobnych poprawek błędów, podczas gdy inne, takie jak ostatnia czerwcowa aktualizacja, zawierały bardziej znaczące poprawki i dodano nowe funkcje. Co najważniejsze, Microsoft rozwiązał problemy z opóźnieniami dotyku, które były powszechne podczas uruchamiania i bardzo utrudniły pisanie na wirtualnej klawiaturze Duo 2 – a nawet nawigację po interfejsie.

Wiedząc, że Microsoft zajmował się wieloma moimi pierwotnymi skargami dotyczącymi Duo 2, skorzystałem z niedawnej obniżki cen (telefon może teraz za 1000 $, który wciąż jest drogi, ale znacznie niższy niż cena premiery) oraz hojna oferta wymiany i kupiłem własną. Celem było sprawdzenie, czy uda mi się lepiej zrozumieć, co Microsoft próbuje osiągnąć za pomocą tego urządzenia, gdy na jego drodze nie stoją powalające błędy.

I czytelniku, w końcu mogę powiedzieć, że to rozumiem. Duo 2 to najbardziej wyjątkowe urządzenie mobilne, z jakiego korzystałem, pozwalające mi robić rzeczy, których po prostu nie mogę zrobić za pomocą tradycyjnego smartfona. Robi też pewne rzeczy, takie jak wielozadaniowość i czytanie e-booków, lepiej niż pojedynczy duży ekran Z Fold 3.

E-book Kindle umieszczony na obu ekranach Microsoft Surface Duo 2

Czytanie książek Kindle pozostaje jednym z najlepszych doświadczeń w Duo 2.

Aplikacja Pocket na Androida wyświetla artykuł na obu ekranach Surface Duo 2, gdy jest trzymany w orientacji pionowej.

Obracanie Duo 2 w pionie, gdy oba ekrany są otwarte, zapewnia duży wyświetlacz w rozmiarze mini iPada do czytania artykułów przewijanych w pionie lub robienia odręcznych notatek.

W ciągu ostatniego miesiąca korzystałem z Duo 2 do czytania wielu książek w aplikacji Kindle, która wykorzystuje dwa ekrany, aby zapewnić bardziej książkowe wrażenia niż jakiekolwiek inne urządzenie. Jednocześnie zarządzam skrzynką odbiorczą i kalendarzem; Edytowałem Dokumenty Google, śledząc rozmowę na Slacku. Używałem Slim Pen 2 do robienia odręcznych notatek w OneNote. Przeczytałem niezliczone artykuły w mojej kolejce Pocket z aplikacją rozciągniętą na obu ekranach, a Duo 2 zmieniło się w orientację pionową. Obejrzałem tak dużo filmów na obu ekranach, że nawet nie zauważam już niewielkiej luki. Jest coś niezaprzeczalnie satysfakcjonującego w wykonaniu zadania na Duo 2, a następnie złożeniu go jak książka i włożeniu go do kieszeni.

Duo 2 nie zastąpił mojego podstawowego smartfona, ponieważ używam go do różnych zadań: wiadomości, połączeń, zdjęć, inteligentnego sterowania domem, muzyki i płatności mobilnych na moim iPhonie; czytanie, wielozadaniowość, robienie notatek i YouTube na Duo 2. Jeszcze nie odebrałem połączenia z Duo 2, ponieważ jeśli nie używasz bezprzewodowych słuchawek dousznych, jest to strasznie niezręczne. Przeważnie używałem Duo 2 dokładnie tak, jak mogę używać iPada Mini, z wyjątkiem tego, że składa się na pół i mieści się w kieszeni. Nazywanie tego urządzenia „telefonem” na podstawie tego, jak go używam, nie jest nawet dokładne. (Microsoft próbował pozycjonować oryginalny Surface Duo jako coś innego niż telefon w momencie premiery, ale odszedł od tego marketingu z Duo 2.)

Microsoft sprawił, że aplikacja aparatu Duo 2 jest szybsza i bardziej responsywna, ale nigdy nie używałem jej do robienia zdjęć. Robienie zdjęć jest po prostu zbyt niewygodne, a i tak mam do tego swojego iPhone’a. Właściwie wolałbym, żeby niezgrabny tylny garb i jego kamera zniknęły całkowicie, a Duo 2 zachowało smukłe linie i możliwość złożenia się płasko na siebie, niż pierwszy duet miał.

Oprócz tego, że jest to niezręczny aparat, w projekcie Duo 2 są inne rzeczy, które utrudniają używanie go jako głównego telefonu. Nie ma szybkiego sposobu na sprawdzenie powiadomień lub zrobienie czegoś jedną ręką – Ty mieć aby otworzyć urządzenie, aby z niego korzystać. (Niedawne dodanie powiadomień aplikacji czatu innych firm do „wyświetlacza zawiasów” w czerwcowej aktualizacji nie zmienia tego faktu.) Jest to znacznie bardziej celowe urządzenie niż telefony typu „slab”, które można łatwo odblokować i używać jedną ręką, kiedy tylko chcesz zabić trochę czasu w kolejce do sklepu spożywczego. Samsunga Złóż 3 jest o wiele lepszym pojedynczym urządzeniem do zastąpienia zarówno telefonu, jak i tabletu, ponieważ nadal można z niego korzystać po złożeniu.

Czarny Surface Duo 2 z dołączoną osłoną zderzaka Surface Pen.

Forma Duo 2 utrudnia ochronę przed uszkodzeniem. Uciekłem się do użycia etui ochronnego na pióro Surface Pen i winylowej skórki, ale nadal radzę sobie z tym w dziecięcych rękawiczkach (nie pokazano).

Duo 2 nie jest też urządzeniem trwałym. Chociaż nie miałem żadnej przerwy w ciągu miesiąca-plus używam go ponownie, nie jest odporny zarówno na wodę, jak i kurz, więc nie chcesz go zamoczyć. Jego konstrukcja sprawia, że ​​niezwykle trudno jest założyć etui i zachować elastyczność zawiasu. (Uciekłem się do nakładki ładującej i osłony pióra Surface firmy Microsoft wraz ze skórką Dbrand.) Mimo że jest złożony, gdy go nie używam, nie jest to coś, co po prostu wrzuciłbym do kieszeni z kluczami i drobnymi drobnymi obawiaj się, że coś zakleszczy się w zawiasie.

Oprogramowanie ma również wiele miejsca na ulepszenia. Oprócz aplikacji Kindle i Google Play Books, jedyne aplikacje, które naprawdę dobrze działają na obu ekranach, są tworzone przez Microsoft, nawet pomimo faktu, że Duo 2 jest na rynku od ośmiu miesięcy. Wciąż zdarzają się sytuacje, w których aplikacja lub łącze otwiera się na ekranie przeciwnym do tego, czego się spodziewam, lub gest na pełny ekran kończy się niepowodzeniem aplikacji. Wprowadzanie pióra w czymkolwiek innym niż własne aplikacje Microsoftu jest nadal kiepskie. Nie sądzę, że kiedykolwiek korzystałem z funkcji przeciągania i upuszczania, ponieważ jest ona obsługiwana w tak niewielu aplikacjach, że nie warto o niej pamiętać.

Możliwe, że dzięki nadchodząca aktualizacja Androida 12Lktóry ma poprawić wrażenia na składanych urządzeniach, takich jak Duo 2 i Fold 3. Podejrzewam jednak, że nawet po tej aktualizacji nadal będę korzystał z większości aplikacji na jednym ekranie.

Wszystko to oznacza, że ​​pomimo aktualizacji i poprawek błędów, Duo 2 nadal nie będzie telefonem dla wszystkich, a nawet dla większości ludzi. Najlepiej nadaje się jako urządzenie dodatkowe do określonych zadań, podobnie jak iPad lub tablet jest drugorzędny w stosunku do smartfona. Nawet po ostatniej obniżce cen wciąż jest droższy niż iPad lub inny mały tablet. Jest idealny tylko dla tych, którzy docenią możliwość zabrania go ze sobą w więcej miejsc, nawet jeśli noszą już inny telefon w drugiej kieszeni.

Czarny Microsoft Surface Duo 2 zamknięty i umieszczony na podkładce.

Teraz, gdy wiele błędów i problemów z oprogramowaniem zostało rozwiązanych, Duo 2 zbliża się do spełnienia marzeń o koncepcji Microsoft Courier z 2009 roku.

Plotki głoszą, że Microsoft nie uruchomi Duo 3 w tym roku, zamiast tego trzymać go do 2023 roku. Dałoby to więcej czasu na rozwiązanie problemów i uniknięcie wypełnionych błędami premier, które nękały zarówno oryginalne Duo, jak i Duo 2. Microsoft mógłby również zająć się aspektami projektu Duo, które utrudniają używać jako podstawowego telefonu (ekran dotykowy na zewnątrz byłby tutaj bardzo przydatny). Być może uda się znaleźć sposób na podłączenie i naładowanie pióra bez uciekania się do głupiego i drogiego dodatkowego etui. A ostatnie zgłoszenie patentowe od firmy wyobraża sobie urządzenie podobne do Duo, które wykorzystuje pojedynczy panel, który można złożyć o 360 stopni zamiast dwóch oddzielnych ekranów przymocowanych zawiasem. Nie jestem pewien, jaki problem rozwiązałby inny niż wyeliminowanie luki między ekranami podczas oglądania wideo, ale na pewno wyglądałoby to fajnie.

Tak czy inaczej, jeśli Microsoft pozostanie zaangażowany w format Duo i nadal będzie go powtarzał, będę obserwował. Duo 2 przeszedł z jednego z najbardziej problematycznych urządzeń, które testowałem, w jedno z moich ulubionych i jestem ciekaw, dokąd zabierze go Microsoft. W międzyczasie muszę skończyć czytać kolejną książkę.

Fotografia Dana Seiferta / The Verge

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.