Po niespodziewanym biegu na finał Konferencji Zachodniej stało się jasne, że Dallas Mavericks były po prostu lepsze od żołnierze złotego Stanu głębokość, szczególnie w przedniej części kortu. Kevon Looney ukarał Mavericków na szybie, chwytając ofensywne deski po lewej i prawej stronie za wiadra drugiej szansy. Średnio zebrał ponad 10 zbiórek na mecz, a Warriors jako drużyna odbiły Mavericks z przewagą 11,4 podczas serii pięciu meczów.

Wchodząc w poza sezonem było oczywiste, że Dallas potrzebuje poważnego ulepszenia na polu ataku, ponieważ Warriors ujawnili fakt, że tandem Dwighta Powella oraz Maxi Kleber nie zmniejszy tego w późniejszych rundach play-offów. I chociaż wolna agencja nie zaczyna się jeszcze przez dwa tygodnie, Maverickowie już zajęli się swoimi potrzebami na boisku. W środę wieczorem poinformowano, że Dallas handluje Sterling Brown, Trey Burke, markiz Chriss, Boban Marjanovic i nie. 26 wybór w 2022 Projekt NBA do Rakiety Houston w wymiana na wielkiego człowieka Christiana Wooda.

Wood kończy sezon, w którym zdobył średnio prawie 18 punktów i 10,1 zbiórek w meczu, strzelając 50,1 procent z boiska i 39 procent z 3-punktowego terytorium. Jest atletycznie dużym, który może grać na pozycji silnego napastnika lub na środku – chociaż jego obrona poniżej średniej sugeruje, że będzie spędzał więcej czasu na piątki niż na czwórce. Potrafi też rozciągnąć podłogę do linii 3-punktowej.

headshot-obraz

Jeśli ten archetyp gracza brzmi znajomo, ponieważ odnosi się do Mavericks, to dlatego, że jest niesamowicie podobny do Kristaps Porzingis‘gra. Mavericks sprzedali Porzingis w ostatecznym terminie w tym sezonie po nieudanym partnerstwie z supergwiazdą Łukasza Doncica. Ale podczas gdy ci dwaj gracze dzielą podobne gry ofensywne, Wood jest znacznie tańszy dzięki wygasającemu kontraktowi na 14,3 miliona dolarów, w porównaniu z 69,8 milionami dolarów, które Porzingis jest należne w ciągu najbliższych dwóch lat. Wytrzymałość Porzingisa również była problemem, ponieważ kontuzje pojawiały się regularnie przez cały czas jego pracy z Dallasem, ale ja robię dygresję.

Jedną z pierwszych rzeczy, które wyróżniają się w grze Wooda, jest jego zdolność do zdobywania punktów na różne sposoby. W sezonie 2020-21 Wood’s [short-lived] partnerstwo z James Harden – zanim został sprzedany do Siatki – rozkwitł jako combo typu pick-and-roll. Jako człowiek na rolkach Wood może wykorzystać swój niesamowity atletyzm, aby być groźbą lobbowania lub mocnym finiszem na krawędzi:

…albo może wyskoczyć po sweter.

Wood zdobył w tym sezonie 1179 punktów na posiadanie piłki, co plasowało się na 65. percentylu w lidze. Ta liczba poprawiła się nieznacznie w tym roku, gdzie za posiadanie piłki zdobywał 1,2 punktu. To tak, jakby wziąć pozytywy zarówno Klebera, jak i Powella i umieścić je w jednym odtwarzaczu. Wood może równie dobrze wyskakiwać na skoczka, jak i być groźbą lobowania, więc Mavericks nie będą musieli poświęcać jednego lub drugiego, gdy jest na parkiecie. I chociaż nie będzie miał tylu prób strzałów, co w Houston, możesz założyć, że Wood będzie miał najwyższej jakości wygląd w swojej karierze, grając u boku Doncica. Ale skuteczność Wooda w pick-and-roll nie jest jedynym powodem, dla którego ta wymiana jest kradzieżą dla Mavericków.

Od dłuższego czasu Dallas potrzebował dodatkowego strzelca, który mógłby tworzyć dla siebie poza obstawą. Niedoceniony uchwyt Wooda i zdolność do odbicia odbicia dają Mavericks dokładnie to. Nie będzie inicjował ataku, gdy Doncic leży na podłodze, ale mogę sobie wyobrazić, że biegnie z drugą jednostką na odcinki, podczas których robi takie rzeczy:

Wood ma również imponującą wizję sądu dla centrum. W zeszłym sezonie osiągnął rekordowe w karierze 2,3 asysty, prawie tyle samo, co razem Powell i Kleber. Może zejść ze słupka i być w ruchu, co jeszcze bardziej zwiększy ofensywę Dallas.

Mavericks po prostu nie mieli wcześniej gracza, który mógłby zrobić coś takiego. Wyobraź sobie tę dokładną zabawę Dorian Finney-Smith na tylnych drzwiach wyciętych do obręczy.

Albo ta gra, ale z Doncic migającym do środka i wystawiającym swojego obrońcę. Ponieważ Wood odciągnął dużego przeciwnika od kosza, Doncic miałby zielone światło przeciwko zazwyczaj mniejszemu obrońcy.

Wood doda nowy aspekt do ofensywy Dallas, zdejmie część obciążenia z odbicia od Doncica i ogólnie będzie znaczącym ulepszeniem Powella jako centrum startowego. Ale za wszystko, co Wood może potencjalnie dodać do tej drużyny Mavericks, istnieją również pewne obszary do niepokoju.

Wood nie jest świetnym obrońcą obręczy i jest znany z tego, że gra w obronie. W tym sezonie miał również miejsce incydent, w którym pominął obowiązkowe testy COVID-19 przed meczem z Bryłki Denver i spowodowało opóźnienie strzelania. Został umieszczony na ławce rezerwowych, aby rozpocząć grę, a kiedy sprawdził, pokazał minimalny wysiłek na obu końcach parkietu. Wood został skonfrontowany przez asystenta trenera Johna Lucasa w przerwie z powodu jego braku wysiłku, a następnie odmówił powrotu do gry w drugiej połowie. Cała gehenna zaowocowała zawieszeniem na jedną grę dla Wooda, który później przeprosił sztabowi trenerskiemu za jego zachowanie.

Jeśli Wood wprowadzi tę samą postawę do Mavericks, gdzie nie wkłada wystarczającego wysiłku w obronę i powoduje problemy w szatni, może to stanowić problem dla Dallas. Ale zmiana scenerii i zwycięskie środowisko zazwyczaj mogą zmienić te rzeczy. Wood może być dodatkowo zmotywowany w tym sezonie, biorąc pod uwagę, że będzie to rok kontraktowy dla 26-letniego centrum. To będzie jego siódmy zespół w ciągu siedmiu sezonów, ale po raz pierwszy w karierze będzie główną częścią zespołu z kulturą zwycięzców. Jeśli Wood może kupić to, co już zbudowali Mavericks i będzie się wyróżniał w swojej roli, to Dallas znacznie ulepszy swoje pole ataku. Jeśli to nie wypali, pod koniec sezonu zniknie z ksiąg, a Maverickowie nie poświęciliby niczego godnego uwagi, aby go zdobyć.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.