Grindr, aplikacja społecznościowa, wysłała do milionów użytkowników w Europie i Ameryce wyskakujące okienko z informacją o ryzyku wystąpienia małpiej ospy. Organizator imprezy erotycznej w Nowym Jorku poprosił zaproszonych o sprawdzenie się przed pojawieniem się zmian. A organizatorzy głównych obchodów Pride w mieście opublikowali w niedzielę ogłoszenie o ospie małp Instagram rachunek.

Podczas gdy setki tysięcy ludzi gromadzą się w Nowym Jorku i innych miejscach, aby świętować Pride w tym miesiącu, urzędnicy miejscy i federalni, orędownicy zdrowia i organizatorzy imprez spieszą się z rozpowszechnianiem coraz pilniejszego ostrzeżenia zdrowotnego o ryzyku ospa małp.

„Bądź świadomy, ale nie panikuj” – powiedział Jason Cianciotto, wiceprezes ds. komunikacji i polityki w Gay Men’s Health Crisis, podsumowując przesłanie, które grupa stara się przekazać.

Wirus, od dawna endemiczny w niektórych częściach Afryki, przenosi się teraz na całym świecie i chociaż może zarazić każdego, obecnie rozprzestrzenia się głównie za pośrednictwem sieci mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, mówią urzędnicy.

Od 13 maja, kiedy zgłoszono pierwszy przypadek epidemii w Europie, ponad 2000 u osób w 35 krajach poza Afryką zdiagnozowano wirusa. Od środy były 16 przypadków zidentyfikowanych w Nowym Jorkuwśród 84 w całym kraju. Najnowsze przypadki nowojorskie nie są związane z podróżami, co sugeruje, że transmisja z osoby na osobę ma miejsce w Nowym Jorku, miejski departament zdrowia powiedział.

Chociaż surowe liczby są nadal niskie, epidemiolodzy są zaniepokojeni z powodu poziomu globalnej transmisji i ponieważ pojawiają się przypadki bez wyraźnych powiązań między sobą, co sugeruje szersze rozprzestrzenianie się. Światowa Organizacja Zdrowia spotkamy się w przyszłym tygodniu aby ustalić, czy małpi ospa kwalifikuje się teraz jako globalny stan zagrożenia zdrowia.

Ospa małp, nazwany tak, ponieważ został odkryty przez europejskich naukowców u małp żyjących w niewoli w 1958 roku, może zarazić każdego, bez względu na płeć, wiek czy orientację seksualną. Chociaż rozprzestrzenia się głównie poprzez bezpośredni kontakt ze zmianami chorobowymi, może być również przenoszony przez wspólne przedmioty, takie jak ręczniki, a także przez kropelki emitowane podczas mówienia, kaszlu lub kichania.

Naukowcy uważają, że może być również przenoszony przez maleńkie cząsteczki aerozolu, choć prawdopodobnie wymagałoby to długiego okresu bliskiego kontaktu. Ogólnie wirus jest znacznie mniej zaraźliwy niż Covid-19.

Ospa małp spowodowała w tym roku co najmniej 72 zgony w krajach afrykańskich, w których występuje wirus endemiczny, dyrektor generalny WHO, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział wtorekale żadne inne zgony nie zostały ostatecznie powiązane z globalną epidemią poza Afryką.

Pierwsze 10 przypadków w Nowy Jork wszystkie zostały wykryte u mężczyzn w wieku od 27 do 50 lat, a większość zidentyfikowano jako mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zgodnie z globalnym wzorcem, według miejskiego departamentu zdrowia. Większość przypadków w Nowym Jorku spowodowała łagodne objawy, powiedzieli urzędnicy, ale nawet łagodne przypadki mogą obejmować swędzącą i bolesną wysypkę, która trwa od dwóch do czterech tygodni.

Świadomość społeczna na temat wybuchu epidemii, który spowodowałby większe zapotrzebowanie na badania, jest wciąż na wczesnym etapie, a wirus czasami powoduje tylko kilka zmian w obrębie narządów płciowych, co może utrudniać odróżnienie od innych chorób przenoszonych drogą płciową. Na razie dostępne są dwie szczepionki, a także leki przeciwwirusowe oferowane są przede wszystkim szczepionki w Ameryce do bliskie kontakty zidentyfikowanych lub podejrzewanych przypadków.

Obchody dumy to idealny czas na zwiększenie świadomości wśród osób w społeczności LGBTQ, które są najbardziej zagrożone, powiedzieli urzędnicy ds. zdrowia w wywiadach, ale także stanowią wyzwanie dla tych, którzy chcą przekazać wiadomość o ochronie społeczności bez tworzenia alarmu lub piętna. Mówiąc szerzej, organizatorzy i urzędnicy ds. zdrowia nie chcą tłumić obchodów Pride i ich pozytywnych przesłań na temat tożsamości seksualnej.

Współpracując z rzecznikami i partnerami w społeczności LGBTQ, federalni i lokalni urzędnicy ds. zdrowia zaczęli w ostatnich tygodniach tworzyć posty w mediach społecznościowych, pisać arkusze informacyjne i publikować zdjęcia tego, jak wygląda ospa, aby pomóc ludziom wiedzieć, czego szukać.

Spotkania dumy nadchodzą również w kluczowym momencie, kiedy wciąż istnieje szansa, że ​​agresywne działania na rzecz zdrowia publicznego mogą utrzymać ospę małp pod kontrolą, ale zwiększony kontakt podczas uroczystości może spowodować dodatkowe rozprzestrzenianie się choroby, szczególnie jeśli ludzie nie są poinformowani o wirusie.

„Potrzebujemy, aby wszyscy zintensyfikowali swoją grę, ponieważ jeśli mamy to powstrzymać, potrzebujemy prawdziwego zwiększenia wysiłków na całej planszy,„Powiedział w wywiadzie Gregg Gonsalves, długoletni działacz na rzecz AIDS i epidemiolog w Yale School of Public Health. „Idziemy na linii między powstrzymywaniem a uporczywym rozprzestrzenianiem się, a powstrzymywanie byłoby lepsze”.

Na razie urzędnicy ds. zdrowia skupiają się na dostarczaniu informacji o tym, jak choroba przenosi się – głównie poprzez kontakt ze skórą – i zachęcaniu ludzi do szukania opieki, jeśli mają wysypkę lub źle się czują. Chociaż wiadomości są skierowane szczególnie do społeczności gejowskiej i biseksualnej, urzędnicy zdrowia publicznego podkreślają również, że każdy może się zarazić.

Chociaż obecne ryzyko dla ogółu społeczeństwa pozostaje niskie, może wzrosnąć, jeśli wirus zadomowi się w Stanach Zjednoczonych i innych krajach poza Afryką, zarażając większą liczbę ludzi, ostrzegła WHO w Ostatnia aktualizacja. Organizacja pracuje również nad zmianą nazwy wirusa, co, jak przyznają, może nasilać otaczające go piętno.

Mimo to wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia ostrzega, że ​​wiadomości dotyczące zdrowia publicznego, które na razie są głównie online, muszą działać szybciej, a sama edukacja nie wystarczy, aby powstrzymać epidemię.

Wszystkie aspekty odpowiedzi na ospę małpią – od edukacji przez identyfikację przypadków do izolowania zarażonych – powinny zostać wzmocnione, powiedział Dr. Carlos Del Rioprzewodniczący Department of Global Health w Rollins School of Public Health na Emory University i przyszły prezydent Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych.

„Aby to powstrzymać, musimy działać szybko” – powiedział. „Żałuję, że nie robimy więcej”.

Testy na wirusa nadal są rzadkością w Stanach Zjednoczonych. Do dnia 7 czerwca Centers for Disease Control and Prevention przeprowadziło 297 testów na obecność wirusa ortopoks, rodziny wirusów, do której należy małpa ospa.

Eksperci ds. zdrowia publicznego ostrzegają, że scentralizowane podejście CDC może zniechęcać do bardziej powszechnych testów, tworząc echa niepowodzenia testów, które spowolniły reakcję narodu na Covid-19 w lutym 2020 r.

Testy odbywają się obecnie w dwóch etapach: około 70 laboratoriów zdrowia publicznego w całym kraju może przeprowadzić wstępny test PCR na ortopoxvirus, ale ostateczne diagnozy małpiej ospy są dokonywane tylko przez laboratorium CDC w Atlancie. Laboratoria komercyjne nadal nie mogą testować wirusa. Dr. Jay Varma, dyrektor Cornell Center for Pandemic Prevention and Response.

„Nie chcąc tego lekceważyć, po raz kolejny zostaliśmy złapani z opuszczonymi spodniami przez globalną pandemię, na którą nie byliśmy przygotowani” – powiedział Mark Harringtondyrektor wykonawczy Grupy Działań Leczenia i długoletni działacz na rzecz AIDS, który wezwał do poprawy testów na webinarium na ospę małp gospodarzem w poniedziałek przez prezydenta dzielnicy Manhattan.

Niektóre aspekty reakcji federalnej zostały docenione przez społeczność LGBTQ. Na przykład CDC niedawno wypuściło zestawienie informacji o seksie o spotkaniach towarzyskich i bezpieczniejszym seksie, który zamiast mówić wszystkim, aby zostali w domu, zawiera konkretne wskazówki dotyczące unikania małpiej ospy, takie jak noszenie ubrania podczas seksu i nie całowanie.

„Niektórzy obawiają się, że dzieje się to podczas Pride” – powiedział dr. Demetre Daskalakis, dyrektor ds. zapobiegania HIV/AIDS w CDC i lider odpowiedzi agencji na ospę małpią. „Nie mogę wyobraź sobie lepszy czas na rozpowszechnianie wiadomości o czymś takim”.

Parady i imprezy plenerowe w tym miesiącu „nie są miejscem, w którym wirus będzie się rozprzestrzeniał”, Mr. Cianciotto z Gay Men’s Health Crisis powiedział, że ludzie nie powinni bać się w nich uczestniczyć. „A jeśli chodzi o kluby, które organizują imprezy, które mają bliższy kontakt fizyczny lub osoby, które cieszą się przebywaniem z innymi w intymny sposób, muszą uzyskać informacje o tym, na co zwracać uwagę i jak uzyskać pomoc”.

Mimo że coraz pilniejsza staje się edukacja, coraz mniej uwagi poświęca się zwiększaniu innych aspektów reakcji, takich jak zwiększony dostęp do testów i szczepień dla osób, które uważają się za wysokiego ryzyka. Józef Osmundsonmikrobiolog z New York University, który należy do grupy aktywistów gejów i queer, którzy regularnie rozmawiają z decydentami na temat reakcji.

On i inni aktywiści pracowali również za pośrednictwem własnych kanałów, aby edukować społeczność LGBTQ na temat wirusa – na przykład poprzez tworzenie wiadomości że promotorzy imprez seksualnych mogą rozpowszechniać wśród uczestników zdjęcia przedstawiające zmiany ospy małpiej.

„Kiedy rozmawiam z przyjaciółmi ze społeczności queer, potrzebujemy interwencji” – dr. powiedział Osmundson. „Nie chcemy małpiej ospy. Przestrzenie, w których spotykamy się dla przyjemności i towarzystwa, nie chcemy, żeby zostały zamknięte, numer jeden. I lubimy wchodzić w te przestrzenie z jak najmniejszym zmartwieniem i jak najmniejszym ryzykiem ”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.