Odra w Minnesocie: dziecko hospitalizowane i druga izolacja w domu po pozytywnym wyniku testu na chorobę, która jest najbardziej niebezpieczna u dzieci poniżej 5 roku życia

  • Młodzież zaczęła cierpieć na objawy odry wkrótce po powrocie z kraju, w którym choroba „jest powszechna”
  • Żaden z nich nie był zaszczepiony przeciwko chorobie i oboje mieszkali w hrabstwie Hennepin, które obejmuje stolicę stanu Minneapolis
  • Urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że nieszczepione dzieci są „najbardziej zagrożone” chorobami
  • Do jednego na 300 umiera po złapaniu łatwo przenoszącej się choroby

Odrę zauważono u dwojga dzieci w Minnesota w tym jeden, którego choroba była tak ciężka, że ​​doprowadziła do hospitalizacji, mówią lokalni urzędnicy ds. zdrowia.

Dzieci – oboje poniżej piątego roku życia – zaczęły wykazywać objawy choroby wkrótce po powrocie z nienazwanego kraju, w którym „odra jest powszechna”.

Podczas gdy jedno dziecko przebywa na oddziale ratunkowym w szpitalu, drugie jest obecnie w odosobnieniu w domu.

Żaden z nich nie był zaszczepiony przeciwko tej chorobie i obaj mieszkali w hrabstwie Hennepin, które obejmuje Minneapolis.

Według Światowej Organizacji Zdrowia niezaszczepione dzieci są „najbardziej zagrożone” odrą. Liczby pokazują, że z powodu tej choroby umiera nawet jedno na 300 amerykańskich dzieci.

Odra została wyeliminowana w Stanach Zjednoczonych od prawie 20 lat dzięki kompleksowemu programowi szczepień. Jednak na całym świecie choroba nadal krąży w kilku krajach, w tym w Brazylii, Indiach oraz na obszarach Afryki Zachodniej i Środkowej.

Młodzież - oboje poniżej pięciu lat - zaczęła odczuwać objawy po powrocie z kraju, w którym choroba jest powszechna (zdjęcie pliku)

Młodzież – oboje w wieku poniżej pięciu lat – zaczęła odczuwać objawy po powrocie z kraju, w którym choroba jest powszechna (zdjęcie pliku)

JAKIE SĄ OBJAWY ODRY I JAK MOŻNA JĄ ZACHOWAĆ?

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób na świecie, nawet bardziej niż Covid.

Łatwo rozprzestrzenia się poprzez kaszel, kichanie, a nawet przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co osoba zarażona.

Objawy pojawiają się między 6 a 19 dniem po zakażeniu i obejmują katar, kaszel, ból oczu i gorączkę.

To prowadzi do wysypki około trzech dni później, która jest czerwona i poplamiona przez kilka dni, zanim stanie się brązowa i ostatecznie zniknie.

Do jednego na 300 dzieci, które zaraziły się chorobą, umiera z powodu choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że choroba jest najpoważniejsza wśród małych dzieci.

Dostępna jest szczepionka, która zapewnia 99 procent ochrony przed odrą.

Podaje się go w dwóch dawkach w wieku około jednego roku i pięciu lat.

Departament Zdrowia stanu Minnesota nie ujawnił, jakie objawy ucierpiały u dzieci.

Ale we wczesnych stadiach może wywołać białe plamy na języku i „plamistą” brązową lub czerwoną wysypkę na całym ciele.

Obecnie trwa śledzenie kontaktów w celu ustalenia, czy choroba się rozprzestrzeniła.

Jednak urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli: „Dzieci izolowały się, gdy zaczęły się objawy, więc ekspozycja ograniczała się do opieki zdrowotnej i otoczenia rodzinnego”.

Stany Zjednoczone oferują dwudawkową szczepionkę przeciwko odrze zwanej odrą, świnką i różyczką (MMR). Nie ma opcji pojedynczego uderzenia.

Pierwszy zastrzyk podaje się zwykle, gdy dziecko ma od 12 do 15 miesięcy, natomiast dawkę przypominającą podaje się w wieku od czterech do sześciu lat.

Uważa się, że dzieci są w pełni chronione przed odrą tylko wtedy, gdy otrzymały obie dawki.

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) około 99 na 100 osób, które otrzymują szczepienie, staje się odpornych na odrę.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób na świecie – bardziej niż Covid – i rozprzestrzenia się poprzez kaszel, rozmowę, a nawet przebywanie w tym samym pomieszczeniu co pacjent.

Wczesne objawy to wysoka gorączka, kaszel, katar i łzawiące oczy, a następnie wysypka, która zwykle rozprzestrzenia się od głowy do reszty ciała.

Według CDC i WHO choroba jest najpoważniejsza wśród dzieci.

U około jednego na 20 dzieci, które zachorowały na tę chorobę, dochodzi do zapalenia płuc, podczas gdy jedno na 1000 ma obrzęk mózgu, który może prowadzić do drgawek, a nawet utraty słuchu.

Ogólnie około jedna na pięć osób, które zachorują na odrę, trafia do szpitala z powodu tej choroby.

Pacjenci są również narażeni na długotrwałe powikłania, w tym śmiertelną chorobę układu nerwowego określaną jako podostre stwardniające zapalenie mózgu.

Jest to obecnie bardzo rzadkie w Stanach Zjednoczonych, ponieważ odra została wyeliminowana z kraju.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.