Tego samego dnia niesamowita 92 piłka 136 Jonny’ego Bairstow zatarła granice między testem a krykietem T20 na zatłoczonym Trent Bridge, gdzie wszystkie 17 063 bilety zostały udostępnione za darmo, indyjska Premier League (IPL) – najbogatsza na świecie liga krykieta – – przypieczętowała największą transakcję finansową pół świata dalej.

To zestawienie, związane z obawami o apetyt na testy w coraz bardziej zatłoczonym kalendarzu krykieta, generowanie przychodów i ponurą przyszłość dłuższego formatu, jaki namalował na początku tego miesiąca fotel Międzynarodowej Rady Krykieta (ICC), nie mogło być bardziej wyraźne.

Bairstow, beneficjent „gry z najlepszymi na świecie w IPL”, jak sam powiedział po swojej setce wygranych w piątym dniu testu Nottingham przeciwko Nowej Zelandii, zapewnił, że test krykieta zginął trochę mniej. Format, odwiecznie – choć często dyskusyjny – postrzegany jako znajdujący się w agonii śmierci, okazał się klasykiem, gdy Anglia odniosła epickie zwycięstwo nad panującymi mistrzami świata w testach.

Mecz osiągnął wynik zaledwie kilka godzin po tym, jak Board of Control for Cricket in India (BCCI), który kontroluje największą gospodarkę w świecie krykieta, zakończył przebojową, trzydniową aukcję internetową praw medialnych IPL na cykl 2023-27. Wspinając się na drugie miejsce na liście najbardziej lukratywnych nieruchomości sportowych na świecie, IPL uzyskała olbrzymią sumę 48 390,50 crore INR (około 6,2 miliarda USD) dzięki nowej umowie dotyczącej praw telewizyjnych i cyfrowych.

JESZCZE: Marcus Stoinis wykluczył ODI, Agar ma wątpliwości, ponieważ obawy Australii o kontuzje rosną

W wielkiej lidze: NFL> IPL> EPL

BCCI zlicytowało prawa medialne do czterech pakietów – A, B, C i D – w ramach zaproszenia do przetargu ogłoszonego w marcu. Do poniedziałkowego wieczoru indyjska rada nadzorcza zwiększyła swoje przychody o 143%, ponieważ ich ogólna wartość wzrosła z 2,55 mld USD w poprzednim cyklu 2018-22.

Zwycięska oferta sieci Disney’s Star w wysokości 23 575 crore INR (ok. 3,02 mld USD) Zachowanie praw telewizyjnych na samym tylko subkontynencie indyjskim, wystawione na aukcji jako Pakiet A, było rekordowe samo w sobie. Przeważyło to około 2,55 miliarda dolarów, które firma wyłożyła na globalne prawa do telewizji i transmisji strumieniowych łącznie w oknie praw 2018-22, które obejmowało 60 meczów w sezonie przez pięć lat.

Zgodnie z nową umową wycena transmisji IPL na transmisję wzrosła gwałtownie do 15,11 mln USD, prawie podwajając wartość 8,50 mln USD z poprzedniego cyklu, co czyni ją drugą najbardziej dochodową ligą sportową na świecie.

Na szczycie tabeli światowych przychodów telewizyjnych nadal znajduje się National Football League w USA, z każdym meczem o wartości 34,80 mln USD. Według The Times, Premier League, czołowa rozgrywka angielskiego futbolu, spadła na trzecie miejsce, a każdy mecz wyceniono na 11,30 mln USD. (Należy jednak zauważyć, że „zasada blackoutu”, mająca na celu zapewnienie pełnej frekwencji na stadionach, uniemożliwia transmisję na żywo w Wielkiej Brytanii – a tym samym nie ubiega się o prawa do telewizji krajowej – w sobotnie popołudnia w Premier League o godzinie 15:00. )

Sekretarz BCCI, Jay Shah, podkreślił, że gwałtowny wzrost umowy o transmisję IPL jest dowodem na „znaczny wzrost” turnieju od jego rozpoczęcia w 2007 roku. W niedawno zakończonym sezonie 2022 IPL rozszerzył się do dziesięciu drużyn i 74 meczów. Według Forbesa, każda ze stron ma średnią wartość 1,04 miliarda USD.

„Oferta jest bezpośrednim świadectwem zdolności organizacyjnych BCCI pomimo dwóch pandemicznych lat”, Shah napisał na Twitterze o zwycięskiej ofercie Star na pakiet A, który obejmie 74 mecze w sezonach 2023 i 2024, 84 mecze w 2025 i 2026 każdy, oraz maksymalnie 94 mecze w 2027 roku, piątym i ostatnim roku umowy.

Urok cyfrowości

Oferowane w ramach Pakietów B (subkontynent indyjski) i C (niewyłączny pakiet tylko dla Indii obejmujący 18-22 głośnych gier), prawa cyfrowe do nadchodzącego pięcioletniego cyklu IPL przeszły na Viacom 18, spółkę joint venture Paramount Global oraz TV18, należąca do indyjskiego miliardera Mukesha Ambaniego, Reliance Industries.

Ponieważ Paramount Global ogłosił w zeszłym miesiącu, że jego usługa przesyłania strumieniowego, Paramount +, zostanie uruchomiona w Indiach w 2023 roku we współpracy z Viacom18, agresywne dążenie tego ostatniego do praw cyfrowych IPL na subkontynencie indyjskim nie jest zaskoczeniem.

To, że wycena praw cyfrowych na subkontynencie indyjskim – 23 757 crore INR (ok. 3,04 mld USD) – przewyższała wycenę pakietu A praw telewizyjnych na odpowiednim terytorium, świadczy o zmieniającym się krajobrazie medialnym w regionie, w którym krykiet IPL miał był głównym motorem rozwoju byłego właściciela praw cyfrowych Disney + Hotstar.

„W 2017 roku było około 560 milionów widzów cyfrowych i 665 milionów w 2021 roku. Można się spodziewać, że w nadchodzących latach liczba ta wzrośnie jeszcze bardziej” – powiedział Shah dla Press Trust of India (PTI). „Do 2024 r. w Indiach będzie 900 milionów użytkowników Internetu. Oczywiście liniowa oglądalność (telewizja) pozostanie, ale nastąpi przejście w kierunku oglądania telewizji cyfrowej i w ten sposób uświadamiasz sobie wartość”.

JESZCZE: Dasun Shanaka niszczy Australię w thrillerze Pallekele, gdy Sri Lanka wygrywa finał T20

Przyszłość krykieta: przestrzeń jest na wagę złota

Tuż po piętach zdobyczy praw medialnych IPL, Shah potwierdził dotychczas niepotwierdzone doniesienia, że ​​turniej będzie miał „oficjalne dwuipółmiesięczne okno” od następnego kalendarza FTP ICC, począwszy od 2024 r. „Aby wszyscy najlepsi międzynarodowi krykieciści mogli wziąć w nim udział”. Wyjaśnił, że indyjski zarząd przeprowadził „dyskusje z różnymi zarządami, a także z ICC” na temat ekspansji IPL.

Ogłoszenie wzbudziło dalsze wątpliwości co do międzynarodowego dwustronnego krykieta, który, zgodnie z ostatnimi komentarzami przewodniczącego ICC Grega Barclay, jest „ściskany”, biorąc pod uwagę, że krajowe ligi T20 nadal wypełniają kalendarz krykieta. Przyznał, że przewidywalnym i nieuniknionym rezultatem może być spadek pozycji testowych, biorąc pod uwagę, że „niewiele możemy zrobić” z załamaniem kosmicznym.

„Największym pojedynczym problemem, jaki mamy teraz przed sobą, jest to, że tworzymy cykl na następne osiem lat (i) po prostu dopasowując wszystko, co mamy do tego kalendarza”, Barclay powiedział BBC 4 czerwca. , podczas otwarcia testu Anglia vs Nowa Zelandia w Lord’s. Dodał, że krykiet testowy, „z wyjątkiem jednej lub dwóch serii”, dodał, „skutecznie przynosi straty radom członkowskim”, więc „może być tak, że jest mniej krykieta testowego, a niektóre kraje będą musiały po prostu zrobić miejsce i mniej graj w krykieta.

Jednak zagłada i mrok mogą nie być zarezerwowane tylko dla najdłuższego i najstarszego formatu. Nie jest to też tylko sprawa IPL, choć jej wpływ jako trendsettera jest niezaprzeczalny.

Cricket Australia’s Big Bash League planuje reorganizację w styczniu przyszłego roku, kiedy nowe ligi krajowe w RPA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, należące w całości lub w części do odpowiednich zarządów krajowych i ze znacznym przepływem środków pieniężnych zabezpieczonych przez Indie, również mają początek. (W tym samym miesiącu może potencjalnie również rozpocząć się sezon 2023 w Pakistanie Super League i Bangladesz Premier League).

Ofiarą tych nowych lig w napiętym kalendarzu może być odwołanie serii trzech ODI z RPA przeciwko gospodarzom Australii, zaplanowanej na połowę stycznia, jeśli obie drużyny nie będą w stanie przełożyć spotkania.

Jeśli nie było to już oczywiste, umowa podkreśla przytłaczającą siłę i wpływ BCCI, a przyszłość globalnej gry może w dużej mierze zależeć od jego wsparcia.

Shah zapewnił, że indyjska rada jest „oddana” międzynarodowej grze w krykieta i „gra nawet z mniejszymi narodami”. Ze swojej strony Ganguly w wywiadzie dla The Times of India w czwartek powiedział: „Wycieczki dwustronne będą kontynuowane. IPL to turniej indyjski. Wycieczki dwustronne są przeznaczone dla reszty świata w celu generowania przychodów. Gracze z innych krajów potrzebują serii bilateralnych.”

Podczas gdy pełny dom w Trent Bridge, cieszący się wspaniałymi występami w Bairstow, potwierdził słuszność decyzji Nottinghamshire o zniesieniu opłaty za wstęp, to czy oczy, które IPL obiecuje zdobyć dzięki mega prawu medialnemu, sprawią, że takie dni krykieta testowego będą bardziej niejasne, dopiero się okaże.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.