Zdjęcie: Toyota

*** Toyota Gazoo Racing jako pierwszy zespół od czasu Audi Sport Team Joest (2010-2014) wygrał pięć kolejnych edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Scuderia Ferrari (1960-1964) jest jedynym innym zespołem, który osiągnął taki wyczyn we francuskim klasyku wytrzymałościowym.

*** Ryo Hirakawa jest piątym japońskim kierowcą, który wygrał w Le Mans i trzecim w erze FIA ​​World Endurance Championship, dołączając do Kazuki Nakajimy (2018-2020), Kamui Kobayashiego (2021), Seiji Ara (2004) i Masanori Sekiya (1995). Trzech z pięciu kierowców pracowało w Toyocie.

*** Hirakawa zaimponował Toyocie podczas swojej pierwszej wycieczki z zespołem do Le Mans. „To nie jest niespodzianka, bo gdyby to była niespodzianka, nie powinien być w samochodzie” – powiedział dyrektor techniczny WEC producenta, Pascal Vasselon. „Ponieważ to jego pierwszy Le Mans z tym samochodem, jest niezwykły”.

*** Vasselon opisał występy Hirakawy przeciwko szefowi zespołu Kamui Kobayashiemu jako scenariusz „mistrza i ucznia” dla najnowszego członka zespołu Toyota Gazoo Racing. – Uczeń dobrze sobie poradził – powiedział Vasselon z uśmiechem.

*** Brendon Hartley, który został trzykrotnym zwycięzcą Le Mans, powiedział, że „emocje naprawdę wyszły na jaw”, gdy przekroczył linię trzeciego zwycięstwa w Le Mans. „Moja żona i córka, która ma sześć miesięcy, również tu były” – powiedział Hartley. „Mój inżynier włączył się przez radio i powiedział: „Właśnie widziałem twoją żonę i córkę”. Straciłem to jeszcze bardziej i miałem jeszcze więcej łez.”

*** Nie. 8 Toyota GR010 Hybrid Hirakawy, Hartleya i Sebastiena Buemi ustanowiła nowy rekord odległości w klasie Hypercar, wynoszący 380 okrążeń (3217 mil) po przejechaniu 371 okrążeń w debiucie w kategorii w zeszłym roku. Rekord wszechczasów jest nadal utrzymywany przez Audi od 2010 roku (397 okrążeń / 3362 mil).

*** Michelin zwiększył swój niepokonany rekord w Le Mans do 25 kolejnych zwycięstw w klasyfikacji generalnej od 1998 roku.

*** W przeciwieństwie do lat ubiegłych flaga w szachownicę powiewała z balkonu nad metą. Nowa pozycja została utworzona po bliskim zadaniu pod koniec zeszłorocznego wyścigu, kiedy flagowy marszałek na torze musiał zeskoczyć z drogi, aby uniknąć wiodącej bitwy LMP2.

*** Pięćdziesiąt trzy z 62 startujących zostało sklasyfikowanych na mecie, ustanawiając nowy rekord dla największej liczby finiszujących w historii wyścigu.

*** Joest Racing powrócił na podium Le Mans, a niemiecki skład zapewniał wsparcie operacyjne i członków załogi dla Glickenhaus Racing. Jego ostatnia trójka w wyścigu miała miejsce w 2016 roku jako zespół fabryczny Audi LMP1.

*** Alpine A480 Gibson tymczasowo stracił dwa z ośmiu cylindrów silnika z powodu problemu z cewką zapłonową, co kosztowało go czas w warsztacie w ciągu piątej godziny. Szef zespołu Philippe Sinault powiedział, że Alpine zamontowało nową cewkę, która naprawiła problem kosztem kilku okrążeń.

*** Nico Lapierre, Andre Negrao i Matthieu Vaxiviere utrzymali swoją przewagę punktową w FIA World Endurance Championship pomimo trudnego wyścigu. Trio Alpine Elf Team ma na swoim koncie 80 punktów przed 6-godzinnym wyścigiem Monza, a zwycięzcy Le Mans Sebastien Buemi, Brendon Hartley i Ryo Hirakawa mają teraz trzy punkty straty na drugim miejscu.

*** Nie. 708 Glickenhaus zmagał się z problemem, który utrudniał regulację prędkości w strefach wolnych. „Mieliśmy kilka usterek, które oznaczały, że nie mogliśmy nabrać tempa” — powiedział Pipo Derani. „Straciliśmy tam dużo czasu podczas wyścigu”.

*** Trzecie miejsce nr Załoga 709 Glickenhaus Racing nie zdobyła punktów w mistrzostwach świata Hypercar, ponieważ ich zgłoszenie dotyczyło tylko Le Mans. Umożliwiło to załodze Alpine utrzymać prowadzenie w mistrzostwach, zdobywając 24 punkty za czwarte miejsce, zamiast 20 punktów odzwierciedlających ich piątą pozycję końcową.

*** Will Stevens jest piątym kierowcą, który wygrał Le Mans zarówno w klasie GTE, jak i w kategorii prototypów. Zwycięzca LMP2 z JOTA dołączył do swojego zwycięstwa w GTE-Am 2017 z JMW Motorsport i jest następcą Romaina Dumasa (GTE-Pro, LMP1), Marca Lieba (GTE-Pro, LMP1), Christiana Poulsena (LMP2, GTE-Am). i Harry Tincknell (LMP2, GTE-Pro).

**** Antonio Felix da Costa powiedział, że zwycięstwo w klasie JOTY nie było łatwe, ponieważ nr. 38 Oreca 07 Gibson pozostawał pod niemal ciągłą presją ze strony zajmującego drugie miejsce samochodu Premy.

*** Da Costa powiedział Sportscar365: „Naszym planem gry zawsze było zdobycie mnie i Willa [Stevens] zrobić duży kawałek na początku, aby zdobyć Roberto [Gonzalez] z wygodnym prowadzeniem. Zrobiliśmy to, ale w końcu z wolnymi strefami Prema wróciła. Zaczęliśmy mieć rozwarstwienia przednich opon, więc trochę się martwiliśmy, ale w końcu się udało i przywieźliśmy to do domu ”.

*** Sam Portugalczyk padł ofiarą rozwarstwionej opony, doprowadzając samochód w niedzielne popołudnie w zaledwie trzy okrążenia na trzeci przejazd. Wyjaśnił, że problem był nieoczekiwany, ponieważ do tego momentu zespół wykonywał poczwórne przejazdy. – To na pewno coś do zbadania.

*** Henrique Chaves z TF Sport i Da Costa z JOTA zostali pierwszymi portugalskimi kierowcami, którzy wygrali klasę w Le Mans, a Pedro Lamy stanął na podium GTE-Am dla Aston Martin Racing w 2012 roku.

*** Steven Thomas nazwał swój debiut 24-godzinny Le Mans „emocjonalną kolejką górską” jako nr. 45 Algarve Pro Racing Oreca odrobiła straty po zmianie podwozia podczas treningu do zwycięstwa w klasie w LMP2 Pro-Am. „Kiedy tu dotarliśmy, powiedziałem:„ chłopaki, przyjechaliśmy, aby wygrać ”- powiedział Thomas. „Nie mów mi o podium, trzecie, drugie – jesteśmy tutaj, aby wygrać. Potem wstawiłem samochód do ściany. Wszyscy padli, ale powiedziałem: „Chłopaki, wciąż jesteśmy tutaj, aby wygrać, teraz to tylko lepsza historia. Będziemy od ostatniego do pierwszego.’”

*** Porsche odniosło 109. zwycięstwo w klasie w Le Mans i pierwsze 911 RSR-19 w ostatnim wyścigu GTE-Pro w wyścigu. Niemiecki producent, który odniósł 19 zwycięstw w klasyfikacji generalnej, jest liderem pod względem zwycięstw w wyścigach wszechczasów.

*** Richard Lietz miał mieszane uczucia, że ​​został jednym z ostatnich zwycięzców klasy GTE-Pro w Le Mans, wyrażając radość i smutek z powodu rychłego upadku klasy. „To smutne, prawda? To była taka fajna klasa. Ale takie jest życie, jak sądzę. Jedyną stałą w życiu jest zmiana. Teraz to koniec”.

*** Zdobywca podium GTE-Am David Pittard przyznał po wyścigu, że obawiał się tempa Porsche we wczesnych wymianach wyścigu, kiedy samochody niemieckiego producenta zajmowały wiele czołowych miejsc. „Z dołu siatki, ze środka siatki – po prostu zniknęli” – powiedział Pittard Sportscar365. „Później pomyślałem, że to będzie bardzo długi 24-godzinny wyścig”.

*** 30-letni specjalista z Nurburgringu po raz pierwszy wystartował we francuskim klasyku wytrzymałościowym z NorthWest AMR: „Przez cały tydzień miałem na twarzy duży, tandetny uśmiech” – powiedział. „Moje pierwsze okrążenia na tym torze po prostu chichotałem do siebie, że to było naprawdę prawdziwe. Całe show było po prostu absolutnie mega, naprawdę mi się podobało ”.

*** Nie. 56 Team Project 1 Wyglądało na to, że Porsche walczyło o podium w GTE-Am, dopóki Brendon Iribe nie rozbił samochodu wspieranego przez Inception Racing na siedem godzin przed końcem, hamując na prostej Mulsanne.

*** Oznaczało to podwójną emeryturę dla Projektu 1 po nr. 46 wjazd wycofał się z powodu wibracji po podróży przez żwir. „Walczyliśmy dobrze i bardzo ostrożnie ustawialiśmy samochody” – powiedział szef zespołu Axel Funke. „Mieliśmy fantastyczny pakiet, zespół wykonał świetną robotę i doskonale poradził sobie z pit stopami. Tym bardziej rozczarowuje fakt, że oba samochody wcześnie wycofały się na emeryturę”.

*** Według ACO w weekendowej akcji wyścigowej wzięło udział w sumie 244 200 widzów, co stanowiło pierwszą dużą frekwencję widzów od początku pandemii koronawirusa. Zeszłoroczny wyścig był ograniczony do około 50 000 fanów, a impreza w 2020 roku odbywała się za zamkniętymi drzwiami.

*** Roger Penske powiedział, że jego zespół byłby zainteresowany startem w tegorocznym finale sezonu WEC w Bahrajnie z Porsche LMDh przed jego oficjalnym debiutem w Rolex 24 w 2023 roku na torze Daytona. „To, co chcemy zrobić, jeśli to możliwe, uruchomimy jeden samochód LMDh pod koniec roku, potencjalnie w Bahrajnie”, powiedział Penske. „To jest coś, co chcielibyśmy zrobić, tylko po to, aby mieć wyścig za pasem”.

*** Le Mans to ostatni występ Team Penske w klasie LMP2 w sezonie WEC, ponieważ skupia się on na testowaniu i rozwoju samochodu niemieckiego producenta LMDh, który zostanie oficjalnie zaprezentowany na Goodwood Festival of Speed ​​pod koniec tego miesiąca.

*** Były prezes ACO Michel Cosson zmarł w sobotę w wieku 90 lat. Cosson, który pełnił tę funkcję w latach 1992-2003, pozostawił po sobie znaczną spuściznę, w tym rozpoczęcie partnerstwa ACO z Don Panoz i American Le Mans Series, organizowanie pierwszy wyścig wytrzymałościowy ACO w Japonii, a także utworzenie Le Mans Classic.

*** Firma Michelin zaprezentowała zaktualizowaną oponę do samochodu Mission H24 w wyścigach Road to Le Mans, wykonaną w 53 procentach z ekologicznych materiałów. Poprzednia opona zawierała 46 procent surowców pochodzenia biologicznego i recyklingu. Francuski producent opon ogłosił już, że zamierza produkować całą linię opon z wykorzystaniem zrównoważonych materiałów do 2050 r., a do 2030 r. zakłada się, że zamierza osiągnąć 40 procent.

*** Niedawno emerytowana gwiazda tenisa Jo-Wilfried Tsonga, która pochodzi z Le Mans, uczestniczyła w ceremoniach poprzedzających wyścig. Dwukrotny półfinalista French Open pojechał na okrążenie toru przed wyścigiem samochodem drogowym prowadzonym przez dyrektora generalnego ACO Stephane’a Darracqa.

*** Nie będąc obecny na piątkowej konferencji prasowej ACO, założyciel i dyrektor generalny SRO Motorsports Group Stephane Ratel pojawił się w dniu wyścigu w Le Mans.

*** Vanessa’s Hospitality Services zorganizowała 30. i ostatni wyścig Le Mans z kilkoma zespołami, w tym Riley Motorsports. Vanessa Weikart powiedziała Sportscar365, że ma nadzieję pozostać aktywną w przyszłych wyścigach Le Mans, ale w innej roli gościnności / zarządzania.

Daniel Lloyd i Davey Euwema przyczynili się do powstania tego raportuJohn Dagys jest założycielem i redaktorem naczelnym Sportscar365. Dagys spędził osiem lat jako korespondent ds. sportów motorowych dla FOXSports.com i SPEED Channel i przyczynił się do wielu innych publikacji poświęconych sportom motorowym na całym świecie. Skontaktuj się z Janem


By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.