Po zabiegu niektórzy pacjenci z rakiem mogą bezpiecznie uniknąć leczenia, takiego jak naświetlanie lub chemoterapiamówią dwa ostatnie badania, które badają krótszą i łagodniejszą opiekę nad rakiem.

Naukowcy szukają sposobów na przewidzenie, którzy pacjenci z rakiem mogą uniknąć niepotrzebnego leczenia, aby obniżyć koszty i złe skutki uboczne.

W jednym z nowych badań wykorzystano badanie krwi, aby sprawdzić, którzy pacjenci z rakiem okrężnicy mogą pominąć chemioterapię po operacji. Inne badanie sugeruje, że niektórzy pacjenci z rakiem piersi niskiego ryzyka mogą nie potrzebować napromieniania po chirurgicznym usunięciu guzka lub guzka, operacji znanej jako lumpektomia.

Badanie zostało niedawno omówione na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO). Badanie raka jelita grubego, finansowane przez rządy Australii i USA oraz organizacje non-profit, zostało niedawno opublikowane przez New England Journal of Medicine.

Odkrycia pozwalają lekarzom zwracać baczną uwagę na „pacjentów, których naszym zdaniem naprawdę korzyść od chemioterapii i unikaj skutków ubocznych u pacjentów, dla których prawdopodobnie jest to niepotrzebne ”- powiedział dr. Stacey Cohen z Centrum Onkologii Freda Hutchinsona. Cohen dokonał przeglądu wyników dotyczących raka okrężnicy i nie był zaangażowany w badania.

Badanie raka jelita grubego

Wielu pacjentów z rakiem okrężnicy otrzymuje chemioterapię po operacji, mimo że mogą być wyleczeni. Leki mogą mieć złe skutki uboczne, takie jak: mdłości, niedokrwistość i problemy z pamięcią.

Jednak decyzja, którzy pacjenci mogą nie potrzebować dalszego leczenia, była trudna. Dlatego naukowcy zbadali, czy badanie krwi może pomóc lekarzom w podjęciu decyzji.

W badaniu wzięło udział 455 pacjentów, którzy przeszli operację, ponieważ rak rozprzestrzenił się na ścianę okrężnicy. Po operacji jedna grupa otrzymała badanie krwi wykonane specjalnie dla guza informacje genetyczne, aby znaleźć wszelkie pozostałe fragmenty DNA raka.

Ich opieką kierowano badanie krwi. Jeśli badanie nie wykazywało śladów pozostałego raka, pacjenci nie otrzymywali chemioterapii. Tymczasem lekarze podejmowali decyzje dotyczące chemioterapii dla pozostałych pacjentów w zwykły sposób, kierując się dokładnym badaniem guza i okolicznych tkanek.

Mniej pacjentów w grupie badania krwi otrzymało chemioterapię – 15 proc. w porównaniu do 28 proc. Ale po dwóch latach około 93 procent obu grup było nadal wolnych od raka. Innymi słowy, grupa z badaniem krwi poradziła sobie równie dobrze przy mniejszej ilości chemioterapii.

Dr. Badaniami kierowała Jeanne Tie z Peter MacCallum Cancer Center w Melbourne w Australii. Tie opisał wyniki w kategoriach nawrotu nowotworu – nawrotu nowotworu po okresie poprawy.

„U pacjentów, u których DNA raka nie jest” wykryto po operacji prawdopodobieństwo nawrotu raka jest bardzo niskie, co sugeruje, że chemioterapia prawdopodobnie nie przyniesie korzyści tym pacjentom ”- powiedział Tie.

Prezes ASCO dr. Everett Vokes powiedział, że brak chemii powoduje „dużą różnicę w jakości życia danej osoby, jeśli można to zrobić bez konieczności narażania jej” na ryzyko nawrotu choroby.

Rak piersi

Drugie badanie dotyczyło 500 starszych kobiet z powszechną postacią raka piersi we wczesnym stadium i niskim poziomem białka znanego jako Ki67, markera szybko rozwijającego się raka.

Po zabiegu kobiety przejęły kontrolę hormon– tabletki blokujące, powszechne leczenie tego typu raka. Ale kobiety nie zostały poddane radioterapii.

Po pięciu latach 10 kobiet zauważyło nawrót raka w tej samej piersi i jeden zgon z powodu raka piersi. W badaniu nie było grupy porównawczej, ale naukowcy stwierdzili, że wyniki dobrze porównują się z danymi historycznymi dla podobnych pacjentów, którzy zostali napromieniowani.

Dr. Badaniami prowadził Timothy Whelan z McMaster University w Hamilton, Ontario.

„Szacujemy, że korzyści z promieniowania byłyby bardzo małe w tej populacji w porównaniu ze skutkami ubocznymi” – powiedział Whelan.

Promieniowanie może powodować problemy skórne, zmęczenie i, rzadziej, długotrwałe problemy z sercem i wtórne nowotwory.

Dr. Deborah Axelrod z NYU Langone Health nie była zaangażowana w badania.

Axelrod opisał badanie jako wiadomość „dobrego samopoczucia” dla pacjentów z guzami niskiego ryzyka. Axelrod dodał, że dane pomogą lekarzom zrozumieć, którym z ich pacjentów „mogą wygodnie i bez obaw” nie napromieniać.

Jestem John Russell.

Carla K. Johnson przedstawiła tę historię dla Associated Press. John Russell zaadaptował go do VOA Learning English.

Badania: niektórzy pacjenci z rakiem mogą nie potrzebować leczenia po operacji

Badania: niektórzy pacjenci z rakiem mogą nie potrzebować leczenia po operacji

Rozpocznij quiz, aby się dowiedzieć

________________________________________________________________

Słowa w tej historii

chemoterapia – n. medyczny: stosowanie chemikaliów do leczenia lub kontrolowania choroby (takiej jak rak)

korzyść—V. być użytecznym lub pomocnym (kogoś lub coś)

mdłości – n. uczucie, które masz w żołądku, gdy myślisz, że będziesz wymiotować

niedokrwistość – n. medyczny: stan, w którym osoba ma mniej czerwonych krwinek niż normalnie i czuje się bardzo osłabiona i zmęczona

guz – n. masa tkanki znajdującej się w lub na ciele, która składa się z nieprawidłowych komórek

hormon – n. naturalna substancja wytwarzana w organizmie, która wpływa na wzrost lub rozwój organizmu

wykryć – v. odkryć lub zauważyć obecność (czegoś, co jest ukryte lub trudne do zobaczenia, usłyszenia, posmakowania itp.)

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.