Narastają obawy, że ospa małp rozprzestrzenia się pod radarem w Massachusetts, po tym, jak stan wykrył wczoraj dwa przypadki, które nie były bezpośrednio powiązane z pierwszą infekcją sprzed około miesiąca.

Dr Bill Hanage, epidemiolog ze stanowego Uniwersytetu Harvarda, ostrzegł serwis DailyMail.com, że przypadki „z pewnością wskazują na niewykryte łańcuchy transmisji”.

Powiedział, że „wyjątkowo właściwe” jest, aby ludzie w stanie byli „czujni” na wirusa i upewnili się, że znają znaki ostrzegawcze.

Urzędnicy ds. zdrowia Massachusetts zauważyli wczoraj przypadki u dorosłych mężczyzn z okolic Bostonu, którzy mieli ze sobą niedawny kontakt. Nie jest jasne, czy wyjechali za granicę, czy mieli kontakt z inną znaną sprawą.

Do tej pory w USA zauważono co najmniej 51 przypadków, głównie wśród gejów lub biseksualnych mężczyzn, którzy mają powiązania z podróżami międzynarodowymi.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ujawniły jednak, że coraz więcej osób jest obserwowanych u osób, które są w bliskim kontakcie z tymi pacjentami, a co najmniej dwie z nich to osoby bez powiązań z podróżami lub innym znanym przypadkiem.

Następuje po tym, jak Oklahoma stała się szesnastym stanem, który zgłosił w tym tygodniu przypadek wirusa u osoby, która niedawno wróciła z kraju, który „doświadczał epidemii” małpiej ospy.

W sumie 16 stanów i Waszyngton DC zgłosiły przypadki małpiej ospy.  Powyższe tagi pokazują obszary, w których zarejestrowano przypadki wirusa w ciągu ostatniego tygodnia

W sumie 16 stanów i Waszyngton DC zgłosiły przypadki małpiej ospy. Powyższe tagi pokazują obszary, w których zarejestrowano przypadki wirusa w ciągu ostatniego tygodnia

Dr Bill Hanage z Uniwersytetu Harvarda ostrzegł, że wirus prawdopodobnie rozprzestrzenia się niepostrzeżenie w Massachusetts

Dr Bill Hanage z Uniwersytetu Harvarda ostrzegł, że wirus prawdopodobnie rozprzestrzenia się niepostrzeżenie w Massachusetts

Naukowcy naciskają na usunięcie nazwy małpiej ospy, ponieważ jest ona „dyskryminująca Afrykę”

Grupa naukowców wzywa do zmiany nazwy wirusa ospy małp, argumentując, że jest on „dyskryminujący wobec Afryki”.

Choroba tropikalna wzięła swoją nazwę po tym, jak została zauważona wśród małp sprowadzonych do Danii w 1958 roku, które doznały zmian skórnych podobnych do tych po ospie.

Jednak w opublikowanym w piątek stanowisku ponad dwudziestu naukowców wezwało do porzucenia nazwy wirusa pochodzącego z Afryki Zachodniej.

Napisali: „W kontekście obecnej epidemii ciągłe odwoływanie się do tego wirusa i jego nazewnictwo afrykańskie jest nie tylko niedokładne, ale także dyskryminujące i stygmatyzujące”.

Narysowali paralele z wybuchem epidemii Covid, gdzie warianty nazewnictwa po krajach zostały porzucone na rzecz liter alfabetu greckiego.

Hanage powiedział DailyMail.com: „Te przypadki z pewnością wskazują na niewykryte łańcuchy transmisji, chociaż na tym etapie nie możemy powiedzieć, czy są one powiązane z poprzednim przypadkiem w Massachusetts, czy też stanowią osobny wstęp”.

Dodał: „Zauważyłem to” [Health officials in the state] wezwali do „czujności”. Myślę, że jest to niezwykle właściwe.

„Ludzie powinni zdawać sobie sprawę z objawów – gorączki, obrzęku węzłów chłonnych i wysypki – ale także pamiętać, że wysypka może nie wyglądać jak na zdjęciach w gazetach, które zwykle przedstawiają osoby cierpiące na inny szczep wirusa, o rozległym rozsianym wysypka.

„W niektórych przypadkach może być tylko jedna krosta”.

Urzędnicy ds. zdrowia w Massachusetts twierdzą, że żaden z pacjentów nie zgłasza „znanego związku” z pierwszym zaobserwowanym w stanie miesiąc temu.

Na Rhode Island urzędnicy ds. zdrowia mówią, że ich pierwszy przypadek – mężczyzna po trzydziestce, o którym zgłoszono w zeszłym tygodniu – „uważa się, że ma związek z podróżą do Massachusetts”.

Nie było jasne, czy ten człowiek był powiązany z dwoma ostatnimi przypadkami w stanie, jego pierwszym przypadkiem, czy też osobną grupą, która nie została jeszcze wykryta.

CDC powiedział w zeszłym tygodniu, że jeszcze nie odnotowali „transmisji miejskiej”, w przeciwieństwie do Europy, gdzie kilka krajów ma ponad 100 przypadków.

Odrzucili również obawy dotyczące infekcji niezwiązanych z podróżami lub innymi znanymi przypadkami, mówiąc, że prawdopodobnie są one związane z podróżnymi, których jeszcze nie wykryto.

Ogłaszając sprawę, dr Brown powiedział: „Bardzo ważne jest, aby być świadomym objawów małpiej ospy i być czujnym.

„Osoby z niepokojącymi wysypkami powinny skontaktować się ze swoimi świadczeniodawcami”.

Dodała: “Chociaż zakażenia małpią ospą pozostają rzadkie i żaden z bliskich kontaktów z pierwszego przypadku z Massachusetts nie rozwinął małpiej ospy w okresie monitorowania, CDC donosi, że liczba zachorowań w Stanach Zjednoczonych nadal rośnie”.

Stan Bay był pierwszym stanem, który zauważył chorobę u hospitalizowanego geja lub biseksualisty z Bostonu 18 maja, który niedawno wrócił z Kanady. Od tego czasu wykryto go w 15 innych stanach i Waszyngtonie

Jeden z ekspertów zasugerował już, że w USA może być ponad 300 przypadków, ale wiele z nich pozostaje niewykrytych, ponieważ niektórzy pacjenci cierpią na łagodną chorobę i brak testów.

Literatura medyczna mówi, że infekcje małpiej ospy zwykle zaczynają się od gorączki i objawów grypopodobnych w ciągu 21 dni, zanim wysypka pojawi się na twarzy i rozprzestrzeni się na resztę ciała.

Ale w obecnej epidemii wielu pacjentów doświadcza wysypki i zmian skórnych w okolicach narządów płciowych i odbytu, zanim wystąpią objawy grypopodobne. W niektórych przypadkach nie rozprzestrzeniają się one również na inne obszary ciała.

Urzędnicy wzywają homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn, aby byli świadomi nowych zmian, wysypek lub strupów i skontaktowali się z kliniką zdrowia seksualnego

Urzędnicy wzywają homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn, aby byli świadomi nowych zmian, wysypek lub strupów i skontaktowali się z kliniką zdrowia seksualnego

Infekcja często zaczyna się od niewielkich guzków, które są strupy i są zaraźliwe

Infekcja często zaczyna się od niewielkich guzków, które są strupy i są zaraźliwe

Choroba tropikalna – pochodząca z Afryki Zachodniej – rozprzestrzenia się głównie poprzez bezpośredni kontakt ze skórą ze zmianami zakaźnymi lub dotykanie pościeli i odzieży używanej wcześniej przez chorego.

CDC twierdzi, że nie ma jeszcze żadnych przypadków przenoszenia wirusa drogą powietrzną zarejestrowanych w Stanach Zjednoczonych.

Większość przypadków jest łagodna i ustępuje samoistnie w ciągu około czterech tygodni. Szacuje się jednak, że około jedna osoba na 100 może być śmiertelna.

Leczenie obejmuje szczepionki zwiększające odporność przeciwko wirusowi u osób, które niedawno zostały narażone, oraz różne leki zwykle zarezerwowane dla małpiej ospy.

W zeszłym tygodniu CDC wprowadziło wytyczne dotyczące noszenia masek na twarz w krajach, w których wybuchła epidemia małpiej ospy – zaledwie 13 godzin po doniesieniu o tym w mediach.

Na odprawie w piątek, dr Rochelle Walensky, dyrektor agencji, wyjaśniła, że ​​teraz sądzili, że wirus może rozprzestrzeniać się w powietrzu tylko wtedy, gdy „ludzie utrzymują kontakt twarzą w twarz”.

‘[But] wszystkie przypadki, które widzieliśmy do tej pory w tej epidemii, były związane z bezpośrednim kontaktem z pacjentami lub z materiałami, które dotknęły ich poprzez bliski kontakt lub prześcieradło, i co nie.

Dodała, że ​​nie uważano, aby małpi ospa „utrzymywała się w powietrzu” w taki sam sposób jak Covid, co dodatkowo ograniczało szansę na złapanie przez oddychanie.

CDC powiedziało wcześniej, że usunęło zdanie dotyczące masek na twarzy, ponieważ obawiało się, że to „powoduje zamieszanie”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.