Edytuj wideo w Lightroom

Firma Adobe aktualizuje programy Lightroom Classic i Lightroom CC o wiele nowych funkcji, w tym dodanie usuwania efektu czerwonych oczu i możliwość edycji wideo w programie Lightroom CC, co przybliża pełną parzystość funkcji między tymi dwoma programami.

Lightroom Classic i Lightroom CC zostały działający w pobliżu parzystości funkcji od jakiegoś czasu, ale dziś jest to jeszcze bliżej dzięki dodaniu tych dwóch funkcji. Firma Adobe aktualizuje również oba programy i Adobe Camera RAW (ACR) o więcej funkcji, które są zupełnie nowe na wszystkich trzech platformach.

Lightroom CC obsługuje teraz wideo

Firma Adobe dodała możliwość edycji wideo w Lightroomie, ale program nie został zaprojektowany, aby dać edytorom możliwość tworzenia pełnej edycji wideo i ogranicza się do dostarczania korekcji kolorów. Użytkownicy mogą dostosowywać klipy wideo w taki sam sposób, w jaki edytowaliby zdjęcie, a Lightroom dodatkowo umożliwia kopiowanie i wklejanie tych ustawień między zdjęciami i filmami, aby uzyskać spójną estetykę zarówno na zdjęciach, jak i filmach.

Wideo Lightroom CC

I chociaż funkcjonalność tej funkcji jest ograniczona, użytkownicy mogą nadal przycinać początek lub koniec klipu. Aby połączyć wiele klipów w gotowy film, montażyści nadal będą musieli polegać na Rush lub Premiere Pro.

Mówiąc o tych programach, Adobe nie zbudował swego rodzaju potoku między Lightroomem a Rushem lub Premiere.

„Wyobrażamy sobie edycję wideo w Lightroomie dla twórców, którzy są zainteresowani nadaniem tego samego wyglądu swoim zdjęciom i poszczególnym klipom wideo za pomocą narzędzi do edycji w Lightroom”, mówi firma. PetaPixel.

Benjamin Warde, menedżer produktu Adobe Lightroom, wyjaśnia:

„W dzisiejszych czasach wideo, a często pojedyncze klipy wideo, są bardzo często udostępniane w mediach społecznościowych (coraz częściej niż udostępniane są zdjęcia). W przypadku każdego klienta, który chce, aby pojedynczy klip wideo wyglądał jak najlepiej w mediach społecznościowych, nie chcemy, aby musiał wychodzić poza obieg pracy Lightroom, aby to zrobić. Ponadto każdemu fotografowi udostępniającemu zdjęcia i filmy razem chcemy umożliwić im osiągnięcie tego samego wyglądu zarówno na swoich zdjęciach, jak i filmach”.

Adobe twierdzi, że wideo edytowane w Lightroom nie jest w żaden sposób skompresowane ani obniżonej jakości, a zmiany są „nieniszczące”. Podczas eksportowania wideo z Lightroom nowe wideo (zawierające wszystkie edycje i przycinanie) to wysokiej jakości MP4 przy użyciu kodeka H.264 lub H.265 dla wideo HDR.

Wspomagane sztuczną inteligencją usuwanie efektu czerwonych oczu i widok porównawczy

Lightroom CC wreszcie otrzymał narzędzie do usuwania efektu czerwonych oczu. Ta funkcja jest oparta na sztucznej inteligencji (AI) i nie wymaga od redaktorów ręcznego zakreślania każdego oka na zdjęciu, aby pozbyć się efektu spowodowanego fotografowaniem z lampą błyskową. Zamiast tego można go usunąć jednym kliknięciem.

Program otrzymuje również widok porównawczy, który pozwala redaktorom oglądać zdjęcia obok siebie.

Porównaj widok
Porównaj widok

Firma Adobe skupia się również bardziej na aspekcie „społeczności” programu Lightroom dzięki wyszukiwaniu społeczności. Znajdująca się w sekcji „Odkryj” funkcja pozwala użytkownikom przeszukiwać społeczność w poszukiwaniu zdjęć na tematy, które ich interesują i które chcieliby śledzić.

Wyszukiwanie społeczności
Wyszukiwanie społeczności

Presety zyskują większe wsparcie

Oprócz tych funkcji przeznaczonych specjalnie do Lightroom CC, firma Adobe dodaje również nowe gotowe funkcje do wersji Classic, ACR i Lightroom CC na komputery stacjonarne, iOS, Android i w Internecie: suwak Preset Amount, Adaptive Presets AI-Powered Adaptive Presets i nowe Pakiety predefiniowanych ustawień premium.

Suwak Preset Amount pozwala użytkownikom dostosować intensywność ustawienia wstępnego na zdjęciu lub filmie. Preset nie jest już po prostu zdefiniowany, ale można go teraz zintensyfikować lub uczynić bardziej subtelnym, zgodnie z upodobaniami redaktora.

Adaptacyjne ustawienia wstępne to to, co Adobe nazywa „całkowicie nową klasą ustawień wstępnych”. Są one zbudowane na tych samych możliwościach sztucznej inteligencji, które zasilają maski Select Sky i Select Subject, i mogą być teraz używane do zastosowania ustawień wstępnych do określonej części zdjęcia. Pierwsze dwa zestawy adaptacyjnych ustawień wstępnych firmy Adobe obejmują jeden skierowany na niebo, a drugi skupiający się na temacie zdjęcia.

Ustawienia adaptacyjne
Ustawienia adaptacyjne

Wreszcie, Adobe wypuszcza pięć nowych pakietów Premium Perst stworzonych przez niektórych z najlepszych współczesnych fotografów: portrety: czarno-białe, portrety: kanciasty, portrety: temat grupowy: koncerty i wideo: kreatywność.

Inne ulepszenia

Firma Adobe umożliwiła grupowe kopiowanie i wklejanie masek AI (takich jak Wybierz niebo i Wybierz temat) w taki sam sposób, w jaki można kopiować i wklejać inne zmiany. Wcześniej maski AI można było kopiować i wklejać do innego zdjęcia lub zestawu zdjęć, ale sztuczna inteligencja musiała być indywidualnie nakładana ręcznie. Ta aktualizacja sprawia, że ​​maski są przeliczane automatycznie.

Aktualizacja umożliwia również odwrócenie grup masek, co według Adobe znacznie upraszcza kierowanie edycji do poszczególnych części zdjęcia.

Lightroom na pulpicie zawiera teraz przyciski do przodu i do tyłu, które umożliwiają łatwą nawigację po Lightroomie, podobnie jak przyciski przewijania do przodu / do tyłu w przeglądarce internetowej.

Wreszcie, Lightroom zapewnia teraz większą kontrolę nad tym, ile dysku twardego jest używane do przechowywania zdjęć i pozwala użytkownikom wyczyścić pamięć podręczną w celu zwolnienia miejsca na komputerze.

Te aktualizacje są udostępniane wszystkim użytkownikom od dzisiaj.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.