Bitcoin (BTC) rozpoczyna nowy tydzień z zupełnie innym odczuciem, ponieważ BTC / USD przypieczętowuje najniższe tygodniowe zamknięcie od grudnia 2020 r.

Noc strat w dniu 13 czerwca oznacza, że ​​największa kryptowaluta zbliża się teraz do pokonania swoich dziesięciomiesięcznych minimów z maja.

Słabość ta pozostawiła niewiele domysłów: dane o szokowej inflacji ze Stanów Zjednoczonych w zeszłym tygodniu wywołały reakcję łańcuchową wśród ryzykownych aktywów, a niska płynność weekendowa wydawała się zaostrzać konsekwencje dla aktywów kryptograficznych.

Ból makro trwa w tym tygodniu. Rezerwa Federalna ma dostarczyć informacji na temat podwyżek stóp i gospodarki szerzej – to pierwsza oficjalna aktualizacja polityki od czasu danych o inflacji.

Nastrój wśród analityków zarówno Bitcoina, jak i altcoinów – choć nie jednogłośnie niedźwiedzi – jest więc jednym z rezygnacji. Być może trzeba będzie znieść okres bolesnych warunków handlu i hodlingu, zanim nastąpi powrót do góry, co przynajmniej współgra z historycznymi wzorcami cykli halvingu Bitcoina.

Jakie mogą być czynniki wyzwalające rynek w nadchodzącym tygodniu? Cointelegraph przygląda się pięciu czynnikom, które należy wziąć pod uwagę jako trader Bitcoin.

Nadchodzi „zapaść” Celsjusza, powodując przewracanie się Bitcoina

Minęło dużo czasu, ale Bitcoin w końcu wyszedł z wąskiego zakresu, w którym handlował od pierwszego zejścia do dziesięciomiesięcznych minimów w zeszłym miesiącu.

Po odbiciu się od 23 800 $, BTC / USD okrążyło strefę 30 000 $ przez wiele tygodni, nie wykonując decydującego ruchu w górę lub w dół. Teraz, choć nie jest to to, czego chcieliby inwestorzy, kierunek wydaje się jasny.

Nie jest to tylko jeden zakres, z którego Bitcoin wyszedł, jak zauważył 12 czerwca przedsiębiorca i analityk Rekt Capital. Opuszczając strefę blisko 30 000 USD, BTC / USD porzuca również zakres makro transakcyjny, który obowiązywał od początku 2021 r.

W związku z tym ostatnie tygodniowe zamknięcie, na poziomie około 26 600 USD, było najniższym poziomem Bitcoina od grudnia 2020 r., dane z Cointelegraph Markets Pro oraz TradingView przedstawia.

„Najgorsze minęło. Obrona 25 000 $ BTC. Pomyśl, że możesz teraz wycisnąć trochę, wznów sprzedaż jutro z akcjami ”, ekonomista, trader i przedsiębiorca Alex Krueger przewidywany.

Towarzyszący wykres pokazał pasmo wsparcia kupna na poziomie 25 000 $, pomagając ustalić straty 24-godzinne na poziomie 12%.

Wykres danych księgi zleceń BTC / USD (Binance). Źródło: Alex Krueger / Twitter

Rynek w momencie pisania tego tekstu był jednak w stanie zmian, gdy kurz osiadł na ponurym przypomnieniu tego, co wydarzyło się podczas majowego skoku poniżej 24 000 USD.

Podczas gdy wtedy był to protokół Blockchain Terra (LUNA) i implodują tokeny TerraUSD (UST), w ten weekend przyszła kolej na platformę fintech Celsjusz i jego token CEL do naśladowania.

W dół o 40% w przeliczeniu na USD, CEL, jak można się spodziewać, ucierpiało z powodu decyzji Celsiusa o całkowitym wstrzymaniu wypłat i transferów w celu „ustabilizowania płynności”.

„Ze względu na ekstremalne warunki rynkowe, dzisiaj ogłaszamy, że Celsius wstrzymuje wszystkie wypłaty, swapy i przelewy między kontami. Podejmujemy to działanie dzisiaj, aby postawić Celsiusa w lepszej sytuacji, aby z czasem honorować swoje zobowiązania do wycofania się ”- wpis na blogu opublikowany 13 czerwca czyta.

Reagując, eksperci Bitcoin już sceptycznie nastawieni do przestrzeni altcoin po klęsce Terra nie marnowali czasu na przypisanie winy za zakres strat cen BTC w przypadku wydarzeń w stopniach Celsjusza.

„Wygląda na to, że Celsjusz może się zawalić i zabrać ze sobą mnóstwo pieniędzy klientów”, Robert Breedlove, gospodarz podcastu What is Money, dodany w części komentarzy na Twitterze.

Aktualizacja polityki Fed zbliża się do rekordowej 40-letniej inflacji

Zdarzenie czarnego łabędzia kopiujące Terra jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje Bitcoin, biorąc pod uwagę i tak niepewne warunki makro.

Niezależnie od tego, pole do nowych zawirowań pozostaje w tym tygodniu, ponieważ Federalny Komitet ds. Otwartych Rynków (FOMC) przygotowuje się do czerwcowego posiedzenia w sprawie polityki, które rozpoczyna się 15 czerwca.

Już po 10 czerwca 8,6% odczyt inflacjioczekuje się, że spotkanie przyspieszy tempo kluczowych podwyżek stóp procentowych – coś, czego ani akcje, ani aktywa kryptograficzne nie byłyby mile widziane.

Krueger, podobnie jak inni, dodał, że Fed najprawdopodobniej będzie czynnikiem decydującym o pozostałym minusie dla ryzykownych aktywów.

„Aby dno musiało poczekać, aż Fed (lub akcje) się odwrócą”, on napisał:

„Może skalpować poziomy, ale poważnie wątpię, aby jakikolwiek poziom sam w sobie przyniósł zmianę trendu. Niewielka szansa, że ​​Fed nie zmieni się na jastrzębi w środę, a jeśli tak, to mocno. Bardziej prawdopodobne jest przyspieszenie jastrzębie”.

Wyprzedaż w Azji pogorszyła sytuację na rynku akcji na początku tygodnia, wpływając na waluty wrażliwe na ryzyko, takie jak jen japoński i dolar australijski.

„W pewnym momencie warunki finansowe wystarczająco się zaostrzą i/lub wzrost osłabnie na tyle, że Fed będzie mógł wstrzymać wędrówki” – napisali w notatce stratedzy Goldman Sachs, w tym Zach Pandl. zacytowany przez Bloomberg 13 czerwca:

„Ale nadal wydajemy się być dalecy od tego punktu, co sugeruje ryzyko wzrostu rentowności obligacji, ciągłą presję na ryzykowne aktywa i prawdopodobnie szeroką siłę dolara amerykańskiego na razie”.

Bloomberg poinformował ponadto, że może pojawić się podwyżka stóp o 75 punktów bazowych, ponieważ do końca roku rynki wyceniają stopy bazowe na poziomie 3% lub więcej.

Dolar amerykański nie marnuje czasu rzucając wyzwanie 20-letnim szczytom

Tam, gdzie cierpią aktywa ryzykowne, dolar amerykański w ciągu ostatnich dwóch lat w pełni wykorzystywał swoją siłę.

Wydaje się, że trend ten będzie się utrzymywał, ponieważ warunki makro wywierają presję na praktycznie każdą inną walutę światową i aktywa obarczone ryzykiem, aby nie zapewniały realistycznej bezpiecznej przystani.

Indeks dolara amerykańskiego (DXY), pomimo cofnięcia się w ostatnich tygodniach, jest teraz mocno z powrotem w siodle i celuje w wzloty 105 widziany w maju. Odzwierciedlają one szczytową siłę USD od 2002 r., a w momencie pisania tego tekstu dzieli nas zaledwie 0,5 punktu.

„$DXY ma się dobrze, nic dziwnego, że aktywa spadają”, powiedział Tony Edward, gospodarz Thinking Crypto Podcast, odpowiedział.

Od czasu krachu międzyrynkowego w marcu 2020 r. siła DXY była niezawodny przeciwwskaźnik dla wydajności cenowej BTC. Dopóki nie nastąpi znacząca zmiana trendu, perspektywy dla Bitcoina mogą zatem pozostać przekrzywione w stronę sprzedaży.

„Siła dolara często prowadzi do spadków zysków przedsiębiorstw na całym świecie. Dzisiejszy problem z inflacją powoduje jeszcze większą presję na zmniejszenie marż zysku ”Otavio Costa, założyciel globalnej firmy zarządzającej aktywami makro, Crescat Capital, powiedział Obserwatorzy na Twitterze o dolarze w porównaniu z inflacyjną relacją Fed z 12 czerwca:

„To tylko kwestia czasu, zanim narracja o „miękkim lądowaniu” zamieni się w ten sam stary „przejściowy” nonsens”.

Wykres 1-dniowy świecowy indeksu dolara amerykańskiego (DXY). Źródło: TradingView

„Misery Index” podkreśla obawy rynku

Nie będzie niespodzianek, jeśli chodzi o nastroje na rynku kryptowalut w tym tygodniu, ponieważ nastroje makro również przybierają gorszy obrót.

The Indeks strachu i chciwości kryptowalutktóry wykorzystuje koszyk czynników do określenia ogólnych warunków wśród traderów, balansuje na krawędzi spadku do pojedynczych cyfr.

Crypto Fear & Greed Index (zrzut ekranu). Źródło: Alternative.me

Po spędzeniu dużej części 2022 roku w obszarze tradycyjnie zarezerwowanym dla dna rynku, Fear & Greed jeszcze nikogo nie przekonał, że podłoga może być.

13 czerwca zmierzył 11/100, zaledwie trzy punkty wyżej niż minima makro z marca 2020 r.

Wydruk inflacyjny z zeszłego tygodnia podobnie odbił się żniwem na tradycyjnym rynku Fear & Greed Index, który teraz powrócił do swojej strefy „strachu” na poziomie 28/100, według do danych z CNN.

Nie tylko świat finansowy odczuwa szczyptę, tak zwany „Indeks Misery”, który mierzy inflację i bezrobocie, daje sygnały, które ekonomista Lyn Alden opisuje jako „niewielkie”.

„W połączeniu z obecnym poziomem zadłużenia / PKB w porównaniu z przeszłością, nic dziwnego, że nastroje konsumentów są na rekordowo niskim poziomie”, skomentował na danych Fed.

Wykres indeksu nędzy. Źródło: Lyn Alden / Twitter

„Szansa życia?”

Biorąc pod uwagę obecne okoliczności, może się wydawać, że nie ma już byków Bitcoin, które mogłyby zaoferować srebrną podszewkę dla wielu chmur na horyzoncie.

Związane z: Top 5 kryptowalut do obejrzenia w tym tygodniu: BTC, FTT, XTZ, KCS, HNT

Jednak oddalając, jest wielu, którzy postrzegają obecny rynek jako złotą okazję inwestycyjną, jeśli zostanie właściwie wykorzystany.

Wśród nich jest Filbfilb, współzałożyciel pakietu handlowego DecenTrader, który w weekend nazwał Bitcoin „szansą życia”.

„Aby było jasne, pomimo krótko-/średnioterminowych problemów, które niestety są na całym świecie, jeśli możesz przetrwać i dobrze rozegrać swoje ruchy, nie wysadzając się w powietrze ani nie ryzykując zbyt wiele, więc nie masz kapitału, to jest to IMO życiowa szansa, “On napisał jako część wątku na Twitterze.

Podobnie jak inni, Filbfilb powiązał wyniki BTC z akcjami, ostrzegając, że przeciętny hodler jest ślepy na „nadmierne” warunki, które wciąż istnieją na giełdach.

„Poczują szczyptę” – kontynuował.

Kontekstualizacja Bitcoina teraz w ciągu czterech lat cykl o połowęanalityk Venturefounder argumentował, że scenariusz maksymalnego bólu może wejść w nadchodzących tygodniach.

Obecnie w połowie swojego cyklu BTC znajduje się w miejscu, które dwukrotnie wcześniej przypominało niedźwiedzią kapitulację – zarówno w 2014, jak i 2018 roku.

Poglądy i opinie wyrażone tutaj są wyłącznie poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Cointelegraph.com. Każda inwestycja i ruch handlowy wiąże się z ryzykiem, przy podejmowaniu decyzji powinieneś przeprowadzić własne badania.