The tłum oszalał, wrzaskliwy, skaczący, machający flagą, machający pięściami wir czerwono-biało-niebieskiej rozkoszy. Czemu nie? Kansas City właśnie wygrał Puchar Świata 2026.

Proces wyboru miasta-gospodarza turnieju w USA, Meksyku i Kanadzie przebiegał podobnie jak Mistrzostwa Świata samo w sobie: kilku graczy bez szans, kilku słabszych, którzy zaszli głębiej niż oczekiwano, kilka zaskakujących klap i przewidywalnych triumfów faworytów.

Fani na KC Live! Watch party na czwartkowe ogłoszenie zwycięzców świętowało to, co do niedawna wydawało się nieprawdopodobnym zwycięstwem. Kiedy Fifa oceniała ofertę Kansas City w 2018 roku, zdobyła jedne z najniższych ocen za zakwaterowanie i transport wśród pretendentów.

Ale lotnisko jest odbudowywane, panuje żywa kultura piłkarska, rodzina Huntów należy do najbardziej wpływowych dynastii w amerykańskim sporcie, a Missouri uchwaliło ustawę zwolnienie Bilety na Mistrzostwa Świata z podatków od sprzedaży – w przeciwieństwie do Kolorado.

W każdym razie niedbalstwem byłoby nie wybierać żadnych miast ze Środkowego Zachodu, chociaż mapa miejsca wciąż wygląda dziwnie. Doszło do rażącego przeoczenia jeszcze zanim zjednoczona kandydatura Ameryki Północnej pokonała Maroko w 2018 roku, ponieważ ówczesny major Chicago – zwariowanego na punkcie sportu trzeciego co do wielkości miasta w USA i bazy amerykańskiej Federacji Piłki Nożnej – rzucił okiem na potencjalne zobowiązania finansowe i zaniechane. Podobnie jak Montreal, który zrezygnował z wyścigu zeszłego lata, kiedy rząd Quebecu odmówił wniesienia wkładu zgłoszone 75 milionów dolarów.

Edmonton został odrzucony przez Fifa, co oznacza, że ​​Kanada ma tylko dwa miasta do trzech Meksyku i USA 11. A KC pokonało DC. „Nie można sobie wyobrazić, że mistrzostwa świata przybędą do Stanów Zjednoczonych i stolicy, nie przyjmą również większej roli” – powiedział dziennikarzom Colin Smith, dyrektor ds. turniejów i wydarzeń w FIFA. Ale to jest co się dzieje.

Nawet połączenie sił z pobliskim Baltimore i jego solidnym stadionem w śródmieściu po tym, jak inspektorzy FIFA zmierzyli się z ponurym i odległym FedEx Field, nie zdołały przekonać organu zarządzającego, który wolał Boston – kolejne miejsce z problematycznym miejscem, ale wpływowy sponsor we współwłaścicielu miliardera Roberta Krafta. Senator USA opisał Fifę jako Syndykat przestępczy w stylu mafijnym podczas przesłuchania w Kongresie w Waszyngtonie w 2015 r., więc być może światowi maklerzy w piłce nożnej nie będą zbyt zrozpaczeni, gdy pominą miasto.

Ten Puchar Świata będzie niewiele przypominał USA ’94, nawet jeśli Diana Ross pojawi się ponownie na ceremonii otwarcia. (Nie obstawiaj tego.) Gdy ten 24-drużynowy turniej zaświtał, USMNT pojawił się tylko w jednym Pucharze Świata od 1950 roku, a MLS był nienarodzony.

Mistrzostwa Świata 2026
Urzędnicy miejscy świętują podczas wiecu w Filadelfii w czwartek po tym, jak dowiedzieli się, że Fifa wybrała to miasto jako jedno z 11 amerykańskich miast wybranych do organizacji meczów podczas Mistrzostw Świata w 2026 roku. Fot.: Joseph Kaczmarek / REX / Shutterstock

Będzie również znacznie różnił się od Kataru 2022, ponieważ Puchar Świata przeskakuje z skompresowanych 32 drużyn i 64 meczów zimowych zawodów w kraju mniejszym niż Connecticut do nadętej transkontynentalnej letniej ekstrawagancji z 48 narodami i 80 rozgrywkami.

W USA ’94 było dziewięć miast-gospodarzy. Regiony Bostonu, Bay Area, Los Angeles, Nowego Jorku i Dallas powtórzą się, ale żaden z stadionów z 1994 roku nie będzie używany w 2026 roku. Antyczny Rose Bowl, na którym Brazylia zdobyła czwarty tytuł, został pominięty na rzecz luksusowego nowego stadionu SoFi. .

FIFA nie ujawniła, gdzie odbędą się mecze pokazowe. Nowy Jork jest faworytem do finału, ale jakie to ma znaczenie? Homogenizacja jest celem każdego wydajnego, dużego międzynarodowego biznesu, niezależnie od tego, czy jesteś Starbucksem, czy szwajcarską organizacją non-profit, która prowadzi globalną piłkę nożną.

„Egzotyka jest teraz rozmyta. Ludzie mówią o organizacji Mistrzostw Świata” – dziennikarz i autor Jonathan Wilson napisał w 2014 roku„Ale tak naprawdę wszystkie mistrzostwa świata odbywają się teraz w Fifalandzie, w wolnej od podatku bańce, w której nazwa miejsca jest napisana na tablicy reklamowej w połowie linii, ponieważ w przeciwnym razie nie byłoby możliwości ustalenia, gdzie ty byłeś. “

Prezydent FIFA Gianni Infantino był pod ręką na Manhattanie podczas prezentacji na żywo, choć być może biorąc pod uwagę elitarność ekonomiczną turnieju Davos byłaby bardziej odpowiednią lokalizacją.

Wzrost dochodów jest oszałamiający. Fifa powiedziała, że ​​osiągnęła prawie 100 mln dolarów nadwyżki na turniej 1994 z przychodów 235 mln USD. Kiedy rozbił się na 2026, oferta Ameryki Północnej przewidywane 14 miliardów dolarów przychodów i 11 miliardów dolarów nadwyżki dla FIFA. Organ zarządzający jest dosłownie prawem wobec siebie, nalegać że rządy zgadzają się na zapewnienie „zwolnień z prawa pracy i innych przepisów”, usprawnienie procedur granicznych i pozwoleń na pracę oraz zwolnienia podatkowe.

Brzmią jak zestaw oburzających nakazów, potwierdzenie suwerenności FIFA nad demokratycznymi rządami. Potem znowu: władze lokalne i państwowe hojne fundusze publiczne i ulgi podatkowe o sporcie zawodowym i wspomnieć o ekonomii pie-in-the-sky korzyści. Wielomiliardowe firmy płacące niższa stawka podatku niż przeciętna osoba. Co może być bardziej amerykańskie?

Stadiony NFL z problematycznymi boiskami, takimi jak stadiony w LA i Dallas, będą musiały zostać zmodyfikowane, a trawa położona na sztucznej murawie, ale jedną wyraźną przewagą nad ostatnimi mundialami, która sprawi, że 2026 będzie bardziej dochodowy i mniej marnotrawny, jest to, że nie ma potrzeby zbudowany lub znacząco przebudowany na potrzeby turnieju, unikając skandali związanych z przeszłością, takich jak stadion o wartości 550 mln dolarów w Brazylii, który stał się parking dla autobusów.

I nie wszystko, co dotyczy największego wydarzenia sportowego na świecie, można określić ilościowo i spieniężyć. „Ta część świata nie zdaje sobie sprawy, co wydarzy się tutaj w 2026 roku. Te trzy kraje zostaną odwrócone, a następnie ponownie odwrócone” – Infantino powiedział dziennikarzom. „Świat zaatakuje Kanadę, Meksyk i Stany Zjednoczone. I nawiedzi ich wielka fala radości i szczęścia ”.

Impreza rozpoczęła się w czwartek w Kansas City, Vancouver, Atlancie, Monterrey i kilkunastu innych miastach na całym kontynencie.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.