Mężczyzna drapie się po ramieniu
Pozowane przez modelkę (zdjęcie: Shutterstock)

Miasto Chicago ostrzegło mieszkańców przed małpią ospą, mówiąc ludziom, którzy czują się chorzy lub mają wysypkę, aby nie brali udziału w dużych festiwalach.

Do tej pory w mieście zidentyfikowano osiem przypadków. Przynajmniej jeden został powiązany z międzynarodowym spotkaniem Mr Leather, które odbyło się w mieście pod koniec maja.

Związane z: Nie unikaj parad Pride z powodu małpiej ospy, mówi KTO?

Chicago Department of Public Health (CDPB) powiedział w oświadczenie: „Niektóre z bieżących spraw dotyczą osób, które niedawno podróżowały do ​​Europy. Jeden mieszkaniec Chicago zgłosił udział w Międzynarodowym Mr. Konferencja Leather (IML) w Chicago w dniach 26-30 maja. Ponadto mieszkańcy innego stanu, u których zdiagnozowano małpią ospę, również zgłosili udział w konferencji IML”.

Zauważa, że ​​„na całym świecie 33 kraje zgłosiły ponad 1450 potwierdzonych przypadków ospy małpiej. W Stanach Zjednoczonych zgłoszono 49 potwierdzonych przypadków w 16 stanach i Dystrykcie Kolumbii. Większość zarażonych osób zgłaszała jedynie łagodne objawy i żaden nie zmarł.

„Wczesne dane sugerują, że geje, biseksualni i inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami (MSM) stanowią dużą liczbę przypadków. Ważne jest, aby pamiętać, że ryzyko małpiej ospy nie ogranicza się do MSM i nie wszystkie przypadki w Chicago dotyczyły mężczyzn”.

Związane z: Ospa małp: trzeci podejrzany przypadek w USA zbadany w Fort Lauderdale

Przypadki ospy małp występują zwykle tylko w środkowej i zachodniej Afryce. Jednak od połowy maja w Europie odnotowano ponad 1500 przypadków, a Wielka Brytania zgłosiła ponad 524 przypadki.

W Wielkiej Brytanii większość przypadków dotyczy gejów i biseksualistów. Nie jest uważany za wirus przenoszony drogą płciową, ale może być przenoszony przez bliski kontakt cielesny, jeśli ktoś ma zmiany. Taki kontakt może oczywiście mieć miejsce podczas seksu lub bliskiego kontaktu na festiwalach i podobnych spotkaniach.

Niektóre europejskie przypadki zostały powiązane z festiwalami muzycznymi i raveami.

W zeszłym tygodniu okazało się, że 48-letni mężczyzna z wirusem małpiej ospy podróżował z Puerto Vallarta, Meksyk, do Teksasu.

Osoba, która wcześniej była w Berlinie, pod koniec maja odwiedzała przyjazny gejom kurort w PV, kiedy zachorował. Zwrócił się o poradę medyczną i kazano mu się odizolować w oczekiwaniu na wyniki badań laboratoryjnych. Zamiast tego pojechał na lotnisko ze swoim partnerem i wrócił do swojego rodzinnego stanu Teksas. CDC potwierdziło później, że miał pozytywny wynik testu na małpią ospę.

Co to jest ospa małp

Ospa małp jest wywoływana przez wirus podobny do ospy prawdziwej. Wczesne objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Często towarzyszy mu wysypka przypominająca ospę wietrzną, ze zmianami, które w końcu zapadają się i odpadają.

Zmiany ospy małp
Zmiany ospy małp (Zdjęcie: UK Health Security Agency)

Zwykle jest to łagodna, samoograniczająca się choroba, a większość osób wyzdrowieje w ciągu kilku tygodni. Jednak najbardziej śmiercionośna odmiana wirusa może być śmiertelna nawet dla jednego na dziesięć zarażonych.

Uważa się, że forma krążącego obecnie wirusa jest łagodniejsza, a śmiertelność wynosi mniej niż 1 procent. Jak wskazuje CDPB, nikt nie zginął w tej obecnej epidemii.

Każdy, kto źle się czuje i zauważy niezwykłą wysypkę, powinien zwrócić się o pomoc lekarską.

Departament Zdrowia Publicznego w Chicago mówi: „Osoby uczestniczące w festiwalach lub innych letnich wydarzeniach powinny rozważyć, jak bardzo bliski, osobisty kontakt „skóra do skóry” może wystąpić podczas wydarzeń, w których planują uczestniczyć. Jeśli ktoś czuje się chory, ma wysypkę lub owrzodzenia, CDPH zaleca nieuczestniczenie w zgromadzeniu i jak najszybszą wizytę u lekarza”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.