Microsoft Corp. Prezes Bill Gates podczas swojego przemówienia na konferencji RSA 2005 w San Francisco we wtorek, luty ogłosił nową wersję przeglądarki Microsoft Internet Explorer dla systemu Windows XP oraz, że firma Microsoft włączy technologię Windows AntiSpyware bez dodatkowych opłat. 15, 2005. Według Gatesa, dwa nowe ulepszenia pozwolą na bezpieczniejsze przeglądanie sieci.

Kim Kulisz | Corbis Historyczne | Obrazy Getty

Microsoft przestał wspierać przeglądarkę Internet Explorer w środę, co wskazuje, że zbliża się koniec 26-letniej marki z bagażem, który obejmuje sprawę antymonopolową, luki w zabezpieczeniach i słabą wydajność. Użytkownicy będą zamiast tego kierowani do nowszej przeglądarki Edge firmy Microsoft.

Podczas gdy Microsoft nie czerpie przychodów bezpośrednio z przeglądarek, Edge domyślnie korzysta z wyszukiwarki Bing, dzięki której producent oprogramowania i sprzętu generuje przychody z reklam. Kategoria ta stanowi około 6% całkowitych przychodów Microsoftu, czyli prawie 3 miliardy dolarów w pierwszy kwartał.

Microsoft nie będzie oferować klientom pomocy technicznej ani aktualizacji zabezpieczeń, ponieważ koncentruje się bardziej na Edge, przeglądarce, która jest dostępne na urządzeniach mobilnych, Mac, a nawet Linux, zamiast ograniczać się do systemu Windows. Microsoft wypuścił Edge’a jako część systemu Windows 10 w 2015 roku, aby istnieć razem z Internet Explorerem jako coś nowego i wydajnego, ale podobnego do tego, co już znali użytkownicy systemu Windows.

Internet Explorer wciąż ma jednak niewielką grupę wielbicieli, po części dlatego, że pozostaje jedynym sposobem dotarcia do niektórych korporacyjnych aplikacji internetowych. Nie zniknie jeszcze, mimo że jest już na emeryturze.

„W ciągu najbliższych kilku miesięcy otwarcie Internet Explorera będzie stopniowo przekierowywać użytkowników do naszej nowej nowoczesnej przeglądarki, Microsoft Edge z trybem IE” – napisał w poście na blogu Sean Lyndersay, dyrektor generalny firmy. „Użytkownicy nadal będą widzieć ikonę Internet Explorera na swoich urządzeniach (np. na pasku zadań lub w menu Start), ale jeśli klikną, aby otworzyć Internet Explorera, zamiast tego otworzy się Microsoft Edge z łatwym dostępem do trybu IE. W końcu Internet Explorer zostaną wyłączone na stałe w ramach przyszłej aktualizacji systemu Windows, w którym to momencie ikony programu Internet Explorer na ich urządzeniach zostaną usunięte. ”

Jak napisał Lyndersay, na pasku narzędzi Edge pojawi się przycisk „Załaduj ponownie w trybie IE”, a przeglądarka zapyta użytkowników, czy chcieliby następnym razem otworzyć stronę w trybie IE.

„Microsoft Edge będzie również kontaktować się z użytkownikiem co 30 dni, aby upewnić się, że nadal potrzebuje trybu IE dla witryny” – napisał. „Ponieważ coraz więcej witryn jest aktualizowanych do nowoczesnych standardów, użytkownicy będą musieli rzadziej korzystać z trybu IE, a więcej z nowoczesnego silnika renderującego”.

Krótka historia Internet Explorera

W 1995 r. Internet szybko stał się dla firmy Microsoft priorytetem. Ówczesny dyrektor generalny Microsoft, Bill Gates, zadeklarował w notatka że rozwój sieci „wyznaczy kurs naszej branży na długi czas”. Microsoft dołączył przeglądarkę Internet Explorer do systemu operacyjnego Windows 95 bezpłatnie. Szybko się to zajęło.

Internet Explorer objął czołową pozycję na rynku przeglądarek dzięki włączeniu go do Windows, najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego dla komputerów PC. Strategia ta pomogła firmie Microsoft podkopać popularną wówczas przeglądarkę Netscape Communications Navigator.

Kiedy Departament Sprawiedliwości USA wniesiony jego przełomowa sprawa antymonopolowa przeciwko Microsoftowi w 1998 r. agencja federalna określiła łączenie Internet Explorera w Windows 95 jako „nielegalne powiązanie”. Spółka zmieniłem warunki swoich umów z producentami urządzeń, aby umożliwić im usuwanie ikon przeglądarki z systemu Windows, jeśli chcą pokazać inne przeglądarki.

Inne problemy również szkodzą reputacji Internet Explorera. Ekspert ds. bezpieczeństwa powiedział w 2004 roku, że korzystanie z przeglądarki było „głupie”. The Washington Post opublikował artykuł pod nagłówkiem „Internet Explorer niebezpieczny przez 284 dni w 2006 roku”. W 2014 roku, po ujawnieniu jednej wady, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA powiedział że ci, którzy nie mogą zastosować się do rad Microsoftu dotyczących łagodzenia skutków, powinni rozważyć użycie innej przeglądarki.

Internet Explorer nie zawsze zapewniał najlepszą wydajność. Szczególnie szybkość Chrome pod wrażeniem obserwatorów kiedy pojawił się w 2008 roku. To było zgodne z projektem. Kiedy Google przedstawił wartości dla Chrome, wybrał trzy S: szybkość, stabilność i bezpieczeństwo, powiedział Aaron Boodman, były menedżer ds. inżynierii Chrome.

Różnica wydajności w stosunku do Internet Explorera jest wyraźna do dziś. Jego obsługa szeroko stosowanych HTML5 język znaczników nie nadąża za Chrome, Edge lub Jabłka Safari.

Preferencje cyfrowe zmieniły się przez ćwierć wieku. Smartfon stał się towarzyszem miliardów ludzi, a w 2012 roku Google wygrał górna ręka w wojnie przeglądarki z Chrome.

W 2020 roku firma Microsoft wydała nowa wersja Edge, który opiera się na Chromium, projekcie open source stojącym za przeglądarką Google Chrome, i był wyposażony w tryb Internet Explorer, umożliwiający pracownikom przedsiębiorstw dostęp do stron internetowych zaprojektowanych dla przeglądarki Internet Explorer w Edge. W zeszłym roku Microsoft rozmyślny konsumentów do przejścia z Internet Explorera na Edge’a. Teraz firma jeszcze bardziej ogranicza obecność swojej oryginalnej przeglądarki.

Teraz Microsoft chce mieć pewność, że ludzie, którzy nadal korzystają z Internet Explorera, przeniosą się do Edge, który ma około 4% udziału, zgodnie z danymi z prywatnych StatCounter. Firma przeniesie ulubione, hasła i ustawienia z Internet Explorera do Edge’a, napisał Lyndersay. Edge jest, jak powiedział, „najlepszą przeglądarką dla systemu Windows”.

ZEGAREK: Pożegnaj się z Internet Explorerem

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.