„Jesteś świadomy nie tylko swojego ciała; jesteś świadomy swojego otoczenia i swojego świata” – dodała. „Zmusza cię do zwracania uwagi na życie (raczej), niż wpadania w uwikłanie w niespokojne myśli, zmartwienia i rozmyślania o przyszłości”.

Medytacja, praktyka uważności, nie ma jednej uniwersalnej definicji. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania uważnością i medytacją, podsumowano to jako „praktykę umysłu i ciała skoncentrowaną na interakcjach między mózgiem, umysłem, ciałem i zachowaniem, zawierającą cztery kluczowe elementy: spokojne miejsce bez rozpraszania uwagi, wygodną postawę , skupienie uwagi i otwarta postawa ”według a badanie 2021.
Jak „mikropraktyka”  może złagodzić stres i pomóc zasnąć

„Pomaga w pamięci i koncentracji, zwiększa odporność, pomaga lepiej radzić sobie ze stresem (i) pomaga mieć pozytywny wpływ na relacje” – powiedział Vermani. „W związkach, jeśli jesteś zajęty w swoim umyśle, reagujesz. A kiedy jesteś uważny i jesteś uziemiony, masz tendencję do reagowania zamiast reagowania, co oznacza zatrzymanie się i zastanowienie, zanim pozwolisz rzeczom wyjść z Twoje usta, które czasami są bolesne, negatywne lub osądzające.”

Wpływanie na stres i długowieczność

Stwierdzono, że praktykowanie uważności wpływa na dwoje ścieżki stresu w mózgu, zmieniając strukturę i aktywność mózgu w regionach, które regulują uwaga i emocjewedług Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne.
Osoby, które praktykują redukcję stresu opartą na uważności i terapię poznawczą opartą na uważności – w tym medytację – rzadziej mają negatywne myśli lub niepomocne reakcje emocjonalne w obliczu stresujących sytuacji, zgodnie z Przegląd 2015.
Oprócz wszelkich zmian strukturalnych w mózgu korzyści te mogą być również wynikiem procesów fizycznych. Medytacja może pomóc regulować ten autonomiczny układ nerwowyczęść naszego układu nerwowego odpowiedzialna za regulację mimowolnych funkcji fizjologicznych, takich jak tętno, ciśnienie krwi, oddychanie i trawienie.

„Za każdym razem, gdy jesteśmy niespokojni lub ścigamy się w tym wyścigu szczurów na świecie, pędzimy tak bardzo, że robimy krótkie i płytkie oddechy” – powiedział Vermani. „Kiedy to robisz, twoje mięśnie napinają się, twój mózg staje się zamglony, przytłoczony; możesz przeżuwać”.

Jak stwierdzić, czy Twój poziom stresu jest normalny, czy jest oznaką czegoś więcej?
Medytacja oddechowa może zmniejszyć napięcie mięśni i tętno, powiedziała Vaile Wright, psycholog i starszy dyrektor ds. innowacji w opiece zdrowotnej w Amerykańskim Towarzystwie Psychologicznym. CNN w 2020 roku. Spokój odczuwany podczas lub po medytacjach głębokiego oddychania może wynikać z dostarczania większej ilości tlenu do mózgu i ciała, powiedział Vermani.
„Zrobiliśmy tygodniowe rekolekcje na medytacji– powiedział dr Deepak Chopra, założyciel Fundacji Chopra i profesor kliniczny medycyny rodzinnej i zdrowia publicznego na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. , uzdrowienie – poszły jakieś 17-krotnie. Wszystkie geny, które powodują lub komplikują raka, choroby serca, choroby autoimmunologiczne (i) przyspieszone starzenie się obniżyły. Poziom enzymu telomerazy wzrósł o 30%. To reguluje blokadę genetyczną lub sposób, w jaki się starzejemy”.

Pozostałe rozterki badawcze

Chociaż istnieją pewne znane korzyści płynące z medytacji dla zdrowia psychicznego i fizycznego, naukowcy wciąż szukają najlepszych metod obiektywnego pomiaru wpływu tej praktyki na mózg.

Niektórzy badacze coraz częściej stosują metody neuronauki kognitywnej – takie jak MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) – w celu określenia, co dzieje się w sieciach neuronowych uczestników podczas lub po medytacji, zgodnie z Przegląd 2019 opublikowane w czasopiśmie Perspectives on Psychological Science.

Jednak zdjęcia z rezonansu magnetycznego i innych metod obrazowania mogą nie odzwierciedlać dokładnie złożonych czynników, które byłyby zaangażowane w niektóre wnioski wyciągnięte przez innych badaczy na temat tego, w jaki sposób medytacja może zmienić strukturę i funkcję mózgu, powiedzieli autorzy przeglądu – potencjalnie prowadząc do „nadmiernie uproszczonych interpretacji ”.

Ponadto przeprowadzono kilka badań, których odkrycia podważyły ​​ideę, aby medytacja była w stanie pomóc każdemu, niezależnie od osobistych różnic. „Doświadczenia związane z medytacją, które były na tyle poważne lub niepokojące, że uzasadniały dodatkowe leczenie lub pomoc medyczną, zostały zgłoszone w ponad 20 opublikowanych opisach przypadków lub badaniach obserwacyjnych”, zgodnie z przeglądem Perspectives on Psychological Science.

5 powodów, aby rozpocząć praktykę uważności – i jak może Ci to pomóc
Te rzadkie raporty dokumentowały zdarzenia, w tym psychozę, manię, lęk, panikę, ponowne doświadczanie traumatycznych wspomnień i depersonalizację – stan umysłu, w którym jaźń wydaje się nierealna, a osoba czuje się odsunięta od siebie i świata zewnętrznego, a myśli i doświadczenia mają odległy, senny charakter, według Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne.

Różnice między ludźmi, którzy czerpią korzyści lub nie odnoszą korzyści z medytacji, mogą sprowadzać się do ustalenia, jaki rodzaj medytacji jest najlepszy dla ciała i stanu psychicznego, powiedział Vermani.

„Nawet gdy przeprowadziliśmy nasze badanie (oddychanie medytacyjne pod kątem lęku), musieliśmy zbadać, czy uogólnione zaburzenie lękowe nie jest powikłane innymi zaburzeniami, które mogą być gorsze” – powiedział Vermani. Stało się tak, ponieważ jedną z medytacji, którą stosował Vermani i współpracownicy, była: ryczy oddechorzeźwiająca technika oddychania jogicznego obejmująca szybkie wdechy i wydechy dla uzyskania energii i jasności umysłu.

„Jeśli masz chorobę afektywną dwubiegunową, (oddech rykiem) może wywołać manię, więc to wielka sprawa. Nie uczysz kobiety w ciąży ryku, ponieważ jest tak energiczny, że możesz wywołać poród. Więc medytacja ma konsekwencje”.

Ponadto niektórzy ludzie, którzy zwracają się do medytacji, przez lata unikali niepokojących wspomnień lub odwracali ich uwagę.

Odetchnij: jak prosty akt medytacyjnego oddychania pomaga nam sobie z tym poradzić

„Kiedy jesteś sam, twoje myśli kierują się do rzeczy, z którymi nie miałeś do czynienia” – powiedział Vermani. „Wojsko, pracownicy służb ratunkowych z 11 września lub policjanci, z którymi pracuję – wiele razy mają tak wiele okropnych rzeczy, które widzieli, po prostu przepychają się przez życie i funkcjonowanie i odpychają rzeczy na bok. Ale kiedy siedzą w ciszy i medytują lub oddychać, wszystkie te rzeczy wracają na powierzchnię, ponieważ nie zajęli się tym.

Dodała, że ​​praktykowanie medytacji w nadzorowanych warunkach z profesjonalistami, którzy mogą edukować o potencjalnych skutkach, było pomocne dla osób ze skomplikowanymi stanami emocjonalnymi.

Rozpoczęcie pracy

Medytacja jest „bardzo przystępna”, powiedział dr. Robert Waldinger, klinicysta profesor psychiatrii w Harvard Medical School i dyrektor Harvard Study of Adult Development. „Jest teraz tak wiele aplikacji, że jeśli masz smartfona, możesz nauczyć się medytować. Często naprawdę pomocne jest korzystanie z jednej z aplikacji… gdzie ktoś prowadzi cię przez medytację”.

Możesz także spróbować zajęć wprowadzających w lokalnym centrum medytacji, poczytać książkę, obejrzeć wideo online lub ćwiczyć w pojedynkę. Którąkolwiek ścieżkę wybierzesz, zobacz, co w Tobie rezonuje – znajdź kogoś, kogo głos Ci się podoba, a słowa mają sens, powiedział Waldinger.

Dla początkujących, rozpoczęcie pracy w profesjonalnie prowadzonym środowisku może być pomocne w zmianie orientacji po wszelkich przeszkodach, które mogą prowadzić do szybkiego poddania się lub zniechęcenia, powiedział Waldinger.

„Istnieje wiele nieporozumień na temat medytacji” – dodał. „Jednym z nieporozumień jest: „Jeśli robię to dobrze, nie powinienem mieć myśli”. I to absolutnie nie jest prawda. Umysł wytwarza myśli; to właśnie robi. Więc nie pozbędziesz się myśli, dopóki nie umrzesz. ”

Instruktorzy mogą uczyć cię o aspektach medytacji, które nie są intuicyjne ani oczywiste, na przykład, że posiadanie myśli lub rozproszony umysł jest w porządku, powiedział Waldinger. „Jeśli po prostu ustawisz intencję na bycie obecnym, to cokolwiek się dzieje, jest tym, co robisz, w tym rozpraszaniem się”.

Twoja skóra zestresowana: pryszcze, zmarszczki, matowość i nie tylko

Dodał, że ponieważ medytacja polega na byciu obecnym, można ją wykonywać wszędzie, ale cichy, nieprzerwany obszar może być optymalny dla początkujących, którzy wciąż uczą się skupiać na teraźniejszości. Możesz zacząć od zaledwie pięciu minut dziennie, a następnie stopniowo zwiększać.

„Spróbuj codziennie przez tydzień i zobacz, czy coś zauważysz” – powiedział Waldinger. „Ale nawet po jednym razie wiele osób mówi: „Och, to było pomocne. Chcę to zrobić jeszcze raz”.

Jeśli zauważysz, że medytacja sprawia, że ​​czujesz się gorzej, porozmawiaj z doświadczonym medytującym o swoim doświadczeniu lub poczekaj, aż będziesz w lepszym stanie emocjonalnym lub psychicznym, powiedział Waldinger.

„Ludzie łapią, że medytacja to coś więcej niż radzenie sobie ze stresem” – powiedział Chopra, autor „Totalna medytacja: praktyki prowadzenia przebudzonego życia„” Kiedy ludzie mówią o medytacji, w dzisiejszych czasach odnoszą się do uważności, co jest dobre. Ale medytacja obejmuje pytania o samoświadomość. Obejmuje interocepcję (czyli umiejętność świadomego kontrolowania autonomicznego układu nerwowego). Obejmuje cały aspekt świadomej świadomości relacji, ekosystemu, emocji, społecznej inteligencji emocjonalnej”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.