Obraz do artykułu zatytułowanego The 2023 McLaren Artura Proves Hybrids Don't Must To Be Scary

Zdjęcie: McLaren

Nadjeżdżają teraz szybko, jeden po drugim: elektryczne i hybrydowe samochody wyczynowe, tak nieuniknione i nieubłagane, że znużeni tradycjonaliści ledwo zadają sobie trud, by potrząsnąć pięścią lub zgrzytać zębami.

McLaren Artura jest najnowszym, hybrydowym supersamochodem typu plug-in o mocy 671 KM i prędkości 205 km/h, który podkreśla każdą branżową rekalibrację i strategiczne przeliczenia: jeśli producent samochodów nie wykorzystuje energii elektrycznej w jakiejś formie, nie może konkurować, niezależnie od tego, czy chodzi o osiągi , na arenie regulacyjnej lub wkrótce dla klientów. Taka jest niesprawiedliwa zaleta potężnych, wydajnych i bezemisyjnych silników elektrycznych, które wkrótce przeżują każdy silnik spalinowy i wyrzucą go na złomowisko. V12 jest w zasadzie martwy; V8 są wyprowadzane z salonów, tak jak je kochamy. Samochody takie jak Artura, Ferrari 296 GTB i zelektryfikowane Porsche, BMW i Corvette to wytłuszczone napisy na ścianie.

Obraz do artykułu zatytułowanego The 2023 McLaren Artura Proves Hybrids Don't Must To Be Scary

Zdjęcie: McLaren

Dobrą wiadomością jest to, że na razie pochłaniająca energię, gazowo-elektryczna hybryda jest najnowocześniejszą sztuką osiągów, od Formuły 1 po samochody dopuszczone do ruchu ulicznego, takie jak ten McLaren. Jeździłem Arturą z silnikiem V6 – która zasadniczo zastępuje model 570S w ofercie McLarena – po drogach Andaluzji w Hiszpanii i na szalonym torze Ascari. Nie przegapiłem V8 570-tych.

Zmniejszony silnik V6 Artury (nazwa kodowa M630) jest wyposażony w parę turbosprężarek w dolinę bloku silnika, co jest coraz bardziej popularną konfiguracją „gorącego vee”. Osiąga moc 577 koni mechanicznych z zaledwie 3,0 litra pojemności i obraca się do 8000 obr./min. Waży również 110 funtów mniej niż silnik McLarena V-8 i jest kilka cali krótszy i węższy, co pozwala mu siedzieć niżej w komorze silnika. Silnik nie brzmi aż tak dobrze, ale nie ma go też chwiejny V8 McLarena. (Ścieżka dźwiękowa V6 jest bogata i harmonijna, ale nieśmiała pod względem siły i dramatyzmu).

Obraz do artykułu zatytułowanego The 2023 McLaren Artura Proves Hybrids Don't Must To Be Scary

Zdjęcie: McLaren

Ale 577 koni samo nie zdobędzie wstępu do zarozumiałego klubu supersamochodów. Tak więc Artura umieszcza silnik elektryczny z osiowym strumieniem między silnikiem montowanym pośrodku a nową 8-biegową, zautomatyzowaną skrzynią biegów z podwójnym sprzęgłem. Silnik jest zasilany akumulatorem o mocy 7,4 kW, bezpiecznie schowanym w nowej lekkiej architekturze McLaren Carbon Lightweight Architecture (MCLA), nowej platformie firmy ukierunkowanej na hybrydy.

Ten silnik waży 34 funty, o połowę mniej niż hybrydowy silnik McLarena P1, i rozkręca 94 koni mechanicznych i 166 lb-ft „uzupełnienia momentu obrotowego”, aby wypełnić wszelkie przerwy w zasilaniu z V6, zwłaszcza między 2000 a 5000 obr./min. Uzyskane 671 KM i 531 Nm pozwala Arturze przypalić każdą hiszpańską drogę i szczyt górski w zasięgu wzroku. Firma szacuje, że Artura wystartuje w 3,0 sekundy do 100 km/h, 8,3 sekundy do 124 mil na godzinę i 10,7 sekundy na ćwierć mili. Przepustnica reaguje szybciej niż mecze Brada Pitta na Tinderze, Artura jedzie na pozornie nieograniczonej fali mocy gazowo-elektrycznej.

Elektryczny silnik-generator Artury, który jest umieszczony pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów.

Elektryczny silnik-generator Artury, który jest umieszczony pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów.
Zdjęcie: McLaren

Nowy silnik V6 McLarena ma niezwykły 120-stopniowy kąt vee, z dwoma turbosprężarkami wypchanymi pośrodku.

Nowy silnik V6 McLarena ma niezwykły 120-stopniowy kąt vee, z dwoma turbosprężarkami wypchanymi pośrodku.
Zdjęcie: McLaren

818-konna hybryda plug-in Ferrari, nowy 296 GTB, przyspiesza prawdopodobnie jeszcze lepiej niż Artura, po części dzięki 654-konnemu 3,0-litrowemu silnikowi V6 z podwójnym turbodoładowaniem, liderowi w branży pod względem mocy na litr. To szybsze niż supersamochody napędzane wyłącznie wewnętrznym spalaniem. Kosztuje również zdecydowanie więcej, zaczynając od prawie 86 000 $ więcej niż Artura w cenie bazowej 237 500 $. W związku z tym McLaren nie postrzega 296 GTB jako zwykłego rywala – brytyjski producent samochodów uważa, że ​​jego najnowszy model jest konkurentem dla modeli o podobnych cenach, takich jak Lamborghini Huracan Evo i Maserati MC20.

Obraz do artykułu zatytułowanego The 2023 McLaren Artura Proves Hybrids Don't Must To Be Scary

Zdjęcie: McLaren

Artura narodził się dla krętych torów, takich jak świeżo wyremontowany Ascari, ze zmianami elewacji kolejki górskiej, ślepymi grzbietami i 26 zakrętami. Tam, gdzie Ferrari integruje w pełni elektryczny układ kierowniczy i hamulce przewodowe ze swoją matrycą sci-fi systemów wywodzących się z F1, McLaren trzyma się znanego elektrohydraulicznego układu kierowniczego, który komunikuje każdy ruch i zamiar na wyciągnięcie ręki kierowcy.

Filozofię tę podkreśla wąska kierownica bez zbędnych elementów sterujących. Cyfrowy zestaw wskaźników na szczycie kolumny kierownicy jest wyposażony w parę analogowych przełączników kołyskowych do sterowania ustawieniami układu napędowego i adaptacyjnego zawieszenia. Ale decyzja McLarena, aby całkowicie zrezygnować z hamowania regeneracyjnego, jest ciekawa. Inżynierowie McLarena twierdzą, że układ hamulcowy oparty wyłącznie na tarciu (ze standardowymi hamulcami węglowo-ceramicznymi) jest drogą do doskonałego wyczucia hamowania. Po kilku niesamowitych okrążeniach w Ascari mogę potwierdzić zdolność Artury do hamowania szlakiem głęboko w najbardziej diabelskie zakręty, ale decyzja pozostawia potencjalny wzrost wydajności na stole. Zamiast tego McLaren odzyskuje do 24 kW energii przez silnik elektryczny przy lekkim otwarciu przepustnicy, a zwiększenie ustawienia układu napędowego Sport lub Track przekierowuje część mocy silnika na doładowanie akumulatora. Zapewnia to stałe osiągi supersamochodu nawet podczas długich wybuchów na torze — inżynierowie McLarena twierdzą, że Artura może pokonać 40 okrążeń na wymagającym, szybkim torze Nardo we Włoszech bez pogorszenia osiągów ze wspomaganiem hybrydowym.

Obraz do artykułu zatytułowanego The 2023 McLaren Artura Proves Hybrids Don't Must To Be Scary

Zdjęcie: McLaren

Po uruchomieniu Artura domyślnie przełącza się w cichy, bezemisyjny tryb EV. Może pokonać 11 mil na samej energii elektrycznej, z prędkością do 81 mil na godzinę. Tryb komfortu jest najbardziej wydajnym ustawieniem hybrydowym, odsuwając V6 na bok, aż potrzebna jest większa moc, powiedzmy, aby zostawić tego kolesia w Mustangu żującego twój kurz. Mocne naciśnięcie pedału przyspieszenia ożywia V6 (nie zawsze płynnie) i ruszasz w drogę. Tryby Sport i Track uruchamiają silnik przez cały czas.

Choć skrojony z tej samej stylistycznej tkaniny co inne McLaren – taksówka do przodu, z wysokim ogonem, z nożycamidrzwi w stylu „dwuściennym” – Artura ma bardziej modną sylwetkę niż zmarły 570S. Kształt zaczyna się od około 500 kawałków włókna węglowego, które tworzą MCLA, pierwszy całkowicie nowy monocoque tego producenta, odkąd 10 lat temu zaczął budować samochody uliczne. Nowa, usztywniona skorupa waży 180 funtów. Ta architektura, zaprojektowana specjalnie do zastosowań hybrydowych, jest podstawą ambitnego celu McLarena: przycięcie wystarczającej wagi, aby całkowicie zrównoważyć 287 funtów sprzętu hybrydowego, w tym 194-funtowego akumulatora. Artura kończy się przechyleniem wagi na 3303 funtów, około 100 więcej niż 570S i 164 mniej niż 720S.

Obraz do artykułu zatytułowanego The 2023 McLaren Artura Proves Hybrids Don't Must To Be Scary

Zdjęcie: McLaren

Oprócz nowego monocoque, w którym wszystko, od komory akumulatora po mocowania zawiasów drzwi, wykonano z włókna węglowego, elementy zmniejszające masę obejmują osłonę przedniej szyby z włókna węglowego. Tylny panel pokładowy z klapką waży zaledwie 33 funty i został uformowany z jednego arkusza aluminium. Przegrzane powietrze z komory silnika uchodzi przez czarny „komin energetyczny” na szczycie tylnego pokładu. Nowy system elektryczny Ethernet zmniejsza ilość okablowania o 25 procent i zmniejsza wagę o 10 procent. Nowe wielowahaczowe tylne zawieszenie jest sztywniejsze i lżejsze, podobnie jak aluminiowe podkonstrukcje. Ponieważ jest to McLaren, oczekuje się innowacji: ośmiobiegowa skrzynia biegów dodaje jeden trybik dla szerszego, bardziej elastycznego przyspieszenia, ale nie ma biegu wstecznego: silnik wyłącza się, a silnik elektryczny obraca się w przeciwnym kierunku, aby wyrzucić Arturę do tyłu.

Pomijając osiągi, Artura rozwija trend nowoczesnych supersamochodów w kierunku bardziej dostępnych, nadających się do codziennego użytku maszyn. Jakość jazdy dzięki adaptacyjnemu zawieszeniu jest dość niesamowita, prawie Porsche 911 dobre. Podobnie jak większość pojazdów z silnikiem środkowym, jedyne prawdziwe miejsce do przechowywania ładunku Artury znajduje się w kufrze, ale przynajmniej McLaren dodał kieszenie drzwiowe do wnętrza.

Obraz do artykułu zatytułowanego The 2023 McLaren Artura Proves Hybrids Don't Must To Be Scary

Zdjęcie: McLaren

Co ważniejsze, tam, gdzie poprzednie wnętrza McLarena konsekwentnie podążały za konkurencją pod względem technologii, funkcji i kunsztu, Artura robi znaczący krok naprzód. Stary system informacyjno-rozrywkowy „Iris” został wycofany. Nowy system McLarena oparty na Androidzie działa z rozsądną sprawnością na środkowym ekranie w stylu tabletu. Adaptacyjny tempomat z funkcją stop-and-go to nowość, a opcjonalnie dostępny jest system audio Bowers and Wilkins. Jest nawet poprawiona pięcioletnia gwarancja (sześć na akumulator hybrydowy), którą kupujący mogą przedłużyć nawet do 15 lat – i co najważniejsze, przenieść na kolejnego właściciela, co powinno dać wysokie ceny odsprzedaży na ewentualny rynek używanych Artura.

McLaren ostrzegł nas, że pewne oprogramowanie nie zostało sfinalizowane w samochodach przedprodukcyjnych, którymi jeździliśmy, a niektóre z wczesnych samochodów klientów, które zostaną dostarczone w lipcu, również posiadają niekompletne oprogramowanie. Przed naszą wyprawą, na poprzedniej fali brytyjskich dziennikarzy, kilku Arturów zostało napadniętych przez problemy elektroniczne związane z oprogramowaniem, w tym niesforne ekrany informacyjno-rozrywkowe i fałszywe komunikaty o błędach. (Nasza grupa amerykańskich dziennikarzy, trzeba zauważyć, jeździła samochodami bez żadnych problemów.) McLaren zgłosił podobne problemy z oprogramowaniem w Arturze zeszłej jesieni, opóźniając przyjazd samochodu do salonu (i wydarzenie w mediach) o kilka miesięcy. Pandemia i jej skutki były trudne dla wszystkich, nie tylko dla zadziornej brytyjskiej firmy produkującej supersamochody.

Ten Artura wygląda na niezwykle imponujące wejście w szeregi supersamochodów: zaciekle szybki, przykuwający uwagę, dobrze zaokrąglony i pełen fajnych technologii. Miejmy nadzieję, że McLaren rozwiąże problemy z oprogramowaniem Artury na czas, aby właściciele mogli cieszyć się tym niesamowitym sprzętem.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.