Pragniemy wierzyć, że możemy być stworzeniami dnia oraz noc, że możemy przeciwstawić się ciemności, aby cieszyć się życiem 24/7, które jest definiowane przez długie godziny pracy, minimalny sen i, jeśli wierzyć reklamom technologii, bieganie w środku nocy.

W rzeczywistości, neurobiolog z Uniwersytetu Oksfordzkiego Russell Foster nalega na: Dożywotnijesteśmy “nie w stanie robić to, co chcemy, w dowolnym momencie. Naszą biologią rządzi 24-godzinny zegar biologiczny, który podpowiada nam, kiedy jest najlepszy czas na jedzenie, spanie, myślenie i podejmowanie wielu innych niezbędnych zadań”.

Jest to obszerny manifest życia w harmonii z naszymi zegarami biologicznymi, umieszczony gdzieś pomiędzy książką naukową a podręcznikiem życia, napisany przez kogoś, kto poświęcił swoją karierę badaniu ich. Pogoń za idealną synchronicznością nie tylko zwiększa szczęście i ostrość umysłu, twierdzi, ale potencjalnie zmniejsza ryzyko chorób, takich jak otyłość i cukrzyca.

Foster wyrobił sobie nazwisko w latach 90. XX wieku dzięki sensacyjnemu odkryciu, że oko zawiera światłoczułe komórki, które nie są zaangażowane w widzenie. Zamiast tego komórki te są kluczem do regulacji rytmów okołodobowych (dobowy odnosi się do cyklu 24-godzinnego), umożliwiając organizmowi wykrywanie na podstawie poziomu światła, czy jest noc, czy dzień. Sygnały świetlne są wysyłane do „zegara głównego”, znajdującego się w obszarze mózgu zwanym jądrami nadskrzyżowaniowymi, który następnie synchronizuje się ze środowiskiem zewnętrznym.

Ten proces, pisze, wyznacza harmonogram naszych wewnętrznych działań: „Aby nasze ciała funkcjonowały prawidłowo, potrzebujemy właściwych materiałów we właściwym miejscu, we właściwej ilości, o właściwej porze dnia”. Obejmuje to włączanie i wyłączanie tysięcy genów w określonej kolejności. „Białka, enzymy, tłuszcze, węglowodany, hormony i inne związki muszą być wchłaniane, rozkładane, metabolizowane i produkowane w określonym czasie, aby zapewnić wzrost, reprodukcję, metabolizm, ruch, tworzenie pamięci, obronę i naprawę tkanek”.

Sen jest oczywiście istotnym elementem tego harmonogramu. Podczas snu nasze ciała naprawiają się, usuwają toksyny, przetwarzają pomysły i odkładają wspomnienia. Jednak stulecia badań nie zdołały w pełni rozwikłać jego tajemnic, na przykład dlaczego spędzamy 36% naszego życia śpiąc. Nie ma nawet powszechnie akceptowanej definicji tego, czym jest oko; Foster opisuje go, nieco niezadowalająco, jako okres braku aktywności fizycznej, który pozwala na zaistnienie istotnych czynności biologicznych.

Ale niedokładne zrozumienie nie oznacza, że ​​nie możemy spać lepiej i mądrzej, a to jest siła Dożywotni. Podczas gdy rozdziały, obejmujące takie tematy, jak niebezpieczeństwa związane z pracą zmianową i najlepszy czas na jedzenie, zabierają nas głęboko w badania naukowe, akronimy i wszystko inne, są one zamykane prostymi, przyjaznymi sekcjami pytań i odpowiedzi, obejmujących pytania, na które wszyscy chcemy szybko przejść. -dotychczasowe odpowiedzi.

Czy melatonina działa na jet lag? Dla niektórych tak, w umiarkowanym stopniu, ale dla innych nie. Foster unika tego, woląc używać ekspozycji na światło, aby zresetować swój zegar biologiczny w zależności od tego, czy podróżuje na wschód, czy na zachód przez strefy czasowe.

Czy zaburzony wzorzec snu – znany jako SCRD lub zaburzenie rytmu snu i rytmu dobowego – zwiększa ryzyko zakażenia Covid? Nowe badania sugerują, że pracownicy nocnej zmiany z SCRD wykazują wyższy wskaźnik infekcji i hospitalizacji, a biorąc pod uwagę, że układ odpornościowy podlega regulacji dobowej, powiązanie to wymaga zbadania.

Rodzice nastoletnich nocnych marków i starsi czytelnicy, którzy mają dość nocnych wizyt w łazience, docenią wgląd w to, jak zmieniają się wzorce snu wraz z wiekiem. Istnieje również pomocna ankieta, która pozwala określić Twój „chronotyp” lub to, czy jesteś osobą rano, czy wieczorem.

Jednak genialne porady konsumenckie, czasem przeplatane „tatusiowym humorem”, mają poważne przesłanie dla decydentów: „Fakt, że społeczeństwo nie akceptuje nauki o rytmach dobowych, oznacza ogromne marnotrawstwo zasobów i wielką straconą szansę na poprawę zdrowia na każdym poziomie”.

Dożywotni: Nowa nauka o zegarze biologicznym i jak może zrewolucjonizować sen i zdrowie przez Russella Fostera, Penguin Life, 16,99 £, 480 stron

Dołącz do naszej grupy książek online na Facebooku Kawiarnia FT Books

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.