Niezwykła wydajność Courtney Wayment w zeszłotygodniowych mistrzostwach NCAA Outdoor Track and Field Championship było przypomnieniem, że dzieje się coś wyjątkowego w programie lekkoatletycznym kobiet BYU/przełajowych pod okiem trenera Diljeet Taylor.

BYU zdobyło tytuł indywidualny lub drużynowy w ostatnich sześciu mistrzostwach NCAA – na torze przełajowym, na torze halowym i na torze zewnętrznym.

Oto, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat:

Halowe mistrzostwa NCAA w lekkoatletyce 2021

Wayment połączył siły z Aleną i Lauren Ellsworth oraz Olivią Simister, aby wygrać sztafetę na dystans z drugim najszybszym czasem w historii uczelni. Dwadzieścia cztery godziny później Wayment powrócił, aby wygrać bieg na 3000 metrów. Cougars zajęły siódme miejsce w rywalizacji drużynowej. Wszystkie 29 punktów zespołu pochodziło z dystansów i średnich dystansów. Dwa dni później Cougars stanęły w kolejce do mistrzostw NCAA w przełajach z zupełnie innym zespołem….

Mistrzostwa NCAA Cross-Country 2020 (przełożone na marzec 2021)

Z powodu pandemii mistrzostwa NCAA w biegach przełajowych 2020 zostały przełożone. To był czyjś świetny pomysł, żeby zmienić ich termin zaledwie dwa dni po mistrzostwach na torze halowym. Cougars mieli możliwość stworzenia dwóch oddzielnych drużyn – jednej na spotkanie na torze, a drugiego na spotkanie przełajowe (żaden z strzelców drużyny w mistrzostwach na torze i tak nie miał żadnych pozostałych uprawnień do przełajów). Wszystko to sprawiło, że to, co wydarzyło się później, było jeszcze bardziej imponujące. Cougars pokonały boisko w mistrzostwach NCAA cross-country i zdobyły tytuł drużynowy. Zajęli 65 punktów przewagi nad najbliższym rywalem – największa przewaga od 2012 roku. Wynik: BYU 96, North Carolina State 161, Stanford 207. Cougars nie zajęli jednego miejsca w pierwszej dziesiątce, ale pięciu uplasowało się na góra 41 – Anna Camp 11 miejsce, Aubrey Frentheway 15 miejsce, Whittni Orton 17., Sara Musselman 33. i McKenna Lee 41.. Stało się to tuż po zajęciu drugiego miejsca w mistrzostwach przełajowych 2019 z prawie zupełnie innym zespołem, co ponownie udowadnia głębię programu.

2021 Zewnętrzne Mistrzostwa NCAA w Lekkoatletyce

Camp, który nie znalazł się na niczyjej liście ulubionych przed wyścigiem, wygrał 1500-metrowy run, zdobywając pierwsze mistrzostwa na świeżym powietrzu na BYU od czasu, gdy Nachelle Stewart wygrała bieg na 800 metrów w 2012 roku. Obóz, seniorka z maleńkiego Fillmore w stanie Utah, uzyskała taktowanie 4:08,53, trzy sekundy poniżej jej rekordu życiowego wchodząc na spotkanie i jej drugi rekord szkolny za trzy dni. Wzmocnieni występami na dystansie i na średnich dystansach, Cougars zajęli 10. miejsce w klasyfikacji drużynowej. Obóz podpisał profesjonalny kontrakt po spotkaniu.

Mistrzostwa NCAA w biegach przełajowych 2021

Orton, senior z innego maleńkiego miasteczka w Utah, Panguitch, zanotował drugi najlepszy czas w historii zawodów przełajowych NCAA wygrać mistrzostwa indywidualne, pokonując zalesiony, pagórkowaty 6000-metrowy (3,7-milowy) kurs w 19:25,4 (średnio 5:12,5 na milę). O cztery sekundy pokonała dwóch kolejnych finiszujących, Mercy Chelangat z Alabamy i niepokonaną przed wyścigiem faworytkę Ceili McCabe z Zachodniej Wirginii. Orton jest pierwszą indywidualną mistrzynią kobiet w biegach przełajowych na BYU. Jej zwycięstwo pomogło BYU zająć drugie miejsce w rywalizacji drużynowej. Orton podpisał profesjonalny kontrakt po wyścigu.

Halowe mistrzostwa NCAA w lekkoatletyce 2022

Wayment zdobyła swoje trzecie mistrzostwo kraju, wygrywając bieg na 5000 metrów, pokonując wicemistrzynię i byłą sensację ze szkoły średniej Katelyn Tuohy ze stanu Karolina Północna. Claire Seymour była druga w 800, a Cougars zajęły ósme miejsce w rywalizacji drużynowej.

2022 Zewnętrzne Mistrzostwa NCAA w Lekkoatletyce

Wayment biegł z paczką przez trzy okrążenia 3000-metrowej gonitwy z przeszkodami, a następnie rzucił się do przodu, prowokując każdego, by za nią podążał. Nikt tego nie zrobił. Ona wygrał wyścig o nieco ponad dziewięć sekund i pobił kolegialny rekord o osiem sekund z czasem 9:16,00. To również uczyniło ją piątą najszybszą Amerykanką w historii, na studiach lub profesjonalistach. The Cougars, z kolejnym pierwszym miejscem od Ashtona Rinera w oszczepie, zajęli 10. miejsce w wyścigu drużynowym. Wayment zapewniła sobie czwarte mistrzostwo kraju w swoim ostatnim wyścigu kolegialnym. W tym tygodniu przejdzie na zawodowstwo.

Ashton Riner, rzucający oszczepem BYU, bierze udział w zeszłotygodniowych mistrzostwach NCAA Outdoor Track and Field Championships w Eugene w stanie Oregon. Zajęła pierwsze miejsce w tym wydarzeniu.

Rozważ to: w ciągu ostatnich sześciu lat sportowcy BYU zdobyli 82 certyfikaty pierwszego i drugiego zespołu All-America w lekkoatletyce, z czego 58 to biegacze długo i średniodystansowi; w ciągu ostatnich sześciu lat, zanim Taylor przybył na BYU jesienią 2016 roku, Cougars zebrały 17 takich certyfikatów. W cross-country od 2016 roku było 13 All-Amerykanów; w ciągu ostatnich dziewięciu lat były dwa.

W latach 2006-2015 najwyższy wynik BYU w mistrzostwach NCAA Cross-Country był 19. i cztery razy nie udało im się zakwalifikować nawet do mistrzostw kraju. W ostatnich trzech mistrzostwach zajęli drugie, pierwsze i drugie miejsce. Podobnie jest w mistrzostwach na torze halowym i plenerowym.

Kobiety z BYU przepisały księgę rekordów od nowa – od 2017 roku znalazły się w czterech z sześciu najlepszych szkół na 800, pięciu z siedmiu na 1500, dwóch najlepszych w gonitwach z przeszkodami i pierwszej trójce na 5000. Ustanowili szkolne rekordy w plenerze 1500 (kilka razy), w gonitwie z przeszkodami (kilka razy), 5000 (kilka razy), sztafecie dystansowej i 4 x 800, a także w sztafecie halowej 800, mile, 3000 i 5000 i dystansowy przekaźnik zmienny.

„Czuję, że zrobiłem dokładnie to, po co tu przyjechałem” — mówi Taylor. „Zwłaszcza z trójką, która będzie podążać za swoimi marzeniami i biegać zawodowo. … To, z czego jestem najbardziej dumny, to to, że zrobiliśmy to we właściwy sposób – bijąc rekordy w budowaniu kobiet. To musi być coś więcej niż tylko sukces w sporcie; te kobiety dorosły i nauczyły się, co to znaczy inspirować następne pokolenie.”

Po ukończeniu studiów Camp, Orton i Wayment następnym pokoleniem będą Jenna Hutchins, Carmen Alder, Meghan Hunter, Lexy Halladay, pierwszoroczniak Taylor Rohatinsky i Riley Chamberlain. Taylor zostanie przetestowana, gdy podejmie pierwszy prawdziwy projekt przebudowy.

„Nie jestem pewna, kto się podniesie, ale będziemy musieli budować ponownie” – mówi. „To dla mnie niesamowite, że w ostatnich sześciu mistrzostwach mieliśmy indywidualny tytuł (lub) tytuł zespołowy w każdym z nich. Więc tak, czas na odbudowę ”.