Czy podmuch gazu rozweselającego może złagodzić przewlekły ból? Lekarze mogliby zacząć stosować podtlenek azotu w leczeniu fibromialgii

  • Podtlenek azotu może być nowym sposobem leczenia wyniszczającego bólu fibromialgii
  • Nawet trzy miliony osób w Wielkiej Brytanii cierpi na schorzenie, które powoduje zwiększoną wrażliwość na ból
  • 53-letnia Kirsty Young z BBC była tak bardzo dotknięta, że ​​porzuciła pracę w Desert Island Discs

Gaz rozweselający może być nowym sposobem leczenia wyniszczającej fibromialgii.

Do trzech milionów ludzi w Wielkiej Brytanii cierpi na fibromialgię, która powoduje rozległą i zwiększoną wrażliwość na ból, a także sztywność mięśni, trudności w zasypianiu, bóle głowy, depresja oraz problemy z pamięcią i koncentracją, znane jako „fibro-mgła”.

53-letnia Kirsty Young była tak bardzo poruszona, że ​​niedawno przyznała, że ​​z tego powodu porzuciła pracę, prezentując płyty Desert Island Discs w Radio 4 w 2019 roku.

53-letnia Kirsty Young, 53-letnia, była tak bardzo poruszona, że ​​niedawno przyznała, że ​​z tego powodu porzuciła pracę, prezentując płyty Desert Island Discs w Radio 4 w 2019 roku.

53-letnia Kirsty Young, 53-letnia, była tak bardzo poruszona, że ​​niedawno przyznała, że ​​z tego powodu porzuciła pracę, prezentując płyty Desert Island Discs w Radio 4 w 2019 roku.

Przyczyna choroby nie jest znana, chociaż uważa się, że ma to związek z nienormalnie wysokimi poziomami chemicznego glutaminianu, który zmienia sposób, w jaki mózg przetwarza wiadomości bólowe.

W wielu przypadkach wydaje się, że fibromialgia jest wywoływana przez fizyczne lub stresujące wydarzenie, takie jak infekcja, wypadek lub żałoba.

Leczenie schorzenia jest trudne, ponieważ pacjenci doświadczają go inaczej.

Aktualne opcje obejmują środki przeciwbólowe i antydepresyjne. Teraz naukowcy uważają, że gaz rozweselający – tak zwany ze względu na jego odurzające działanie podczas wdychania – może być opcją.

Gaz rozweselający może być nowym sposobem leczenia wyniszczającego bólu fibromialgii (obraz pliku)

Gaz rozweselający może być nowym sposobem leczenia wyniszczającego bólu fibromialgii (obraz pliku)

Powszechnie stosowany w stomatologii do ekstrakcji zębów, zmniejsza ból i wywołuje senność, wyzwalając uwalnianie naturalnych substancji chemicznych łagodzących ból, takich jak dopamina i endorfiny.

W nowym badaniu naukowcy z University of Chicago w USA stosują go jako jednorazową terapię blokującą nadprodukcję glutaminianu, który może nasilać ból.

Czy zażywanie pigułki magnezowej może złagodzić fibromialgię?

To sugestia z badania opublikowanego w czasopiśmie Nutrients.

Przyjmowanie suplementu przez miesiąc znacznie zmniejszyło poziom bólu i zmniejszyło o połowę wynik stresu, zgodnie z ustaleniami opartymi na około 70 pacjentach w szpitalu uniwersyteckim Clermont-Ferrand we Francji.

Naukowcy stwierdzili, że ich odkrycia po raz pierwszy pokazały, że “codzienne przyjmowanie magnezu może być użytecznym leczeniem”.

Stwierdzono, że pacjenci z fibromialgią mają wyższy poziom glutaminianu w wyspie, obszarze mózgu zaangażowanym w przetwarzanie bólu i emocji.

Około 50 pacjentów będzie wdychać mieszaninę gazu rozweselającego (podtlenku azotu) i tlenu lub placebo przez 60 minut, a jej wpływ na ból, lęk, depresję i nastrój będzie monitorowany w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Nowe badanie opiera się na wcześniejszych badaniach, które pokazują, że gaz rozweselający może mieć wpływ na przewlekły ból.

Badanie z 2015 roku, opublikowane w czasopiśmie Arquivos de Neuro-Psiquiatria, wykazało, że pacjenci z przewlekłym bólem, którym podano go w leczeniu stomatologicznym, mieli dziesięciokrotne zmniejszenie poziomu bólu.

Każdy z pacjentów odczuwał ból przez co najmniej sześć miesięcy, ale tylko 18 z 77 pacjentów w badaniu nadal odczuwało ból po otrzymaniu leczenia.

“Nasze badanie wykazało znaczne zmniejszenie dolegliwości związanych z przewlekłym bólem ciała u pacjentów po sedacji podtlenkiem azotu/tlenem” – powiedzieli neurolodzy z Uniwersytetu w São Paulo w Brazylii, którzy przeprowadzili badania. Komentując ostatnie badanie, profesor Sam Eldabe, konsultant w dziedzinie medycyny bólu w Szpitalu Uniwersyteckim Jamesa Cooka w Middlesbrough, powiedział: „Fibromialgia jest długotrwałym bolesnym stanem, do którego stosuje się niewiele skutecznych terapii.

„Nie mogę się doczekać wyników badania, które mogą dać nadzieję osobom cierpiącym na fibromialgię.

“Dalsze badania mogą być potrzebne do wyjaśnienia mechanizmu działania podtlenku azotu, jeśli taki istnieje.”

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.