Kiedy rynek spada szybciej niż drzewo w lesie, zwroty „oddal” i „obniż preferencje czasowe” zakorzeniają się.

„Pomniejsz” odnosi się do oderwania się od wszechobecnych wykresów cenowych, które zapełniają kanały informacyjne i wątki na Twitterze. Rozważ przyjrzenie się cenie Bitcoina (BTC) w ciągu ostatnich pięciu lat – w przeciwieństwie do ostatnich 6,12 lub 18 miesięcy.

HODLing Bitcoin znacznie przewyższał akcje HODLing w ciągu ostatnich pięciu lat.

Ale co tak naprawdę oznacza „obniżenie preferencji czasowej” – popularnej żargonie wśród Bitcoinerów? Powszechnie przypisywany Saifedeanowi Ammousowi, polaryzującemu autorowi, który napisał Standard Bitcoina, obniżenie preferencji czasowej przekłada się na myślenie długofalowe i dowartościowanie przyszłości nad teraźniejszość.

W przeciwieństwie do standardu fiducjarnego, w którym pieniądze tracą na wartości z powodu inflacji; system, w którym szybkie zyski, natychmiastowa satysfakcja i natychmiastowa gratyfikacja powodują, że lek spada, standard Bitcoin promuje opóźnioną gratyfikację. Teoria mówi, że w standardzie Bitcoin, wartość pieniędzy zaoszczędzonych w Bitcoin rośnie z czasem, aby można było się nimi cieszyć na późniejszym etapie.

Ta lekcja jest trudną do przełknięcia pigułką (szczególnie podczas kryptowalutowej zimy), ale jest to ważny krok do zrozumienia Bitcoina. Przynajmniej tak uważa Fangorn, namiętny Bitcoiner, który został plantatorem drzew. Programista i specjalista od historii z wykształceniem biologicznym, natknął się na Bitcoina na stronie Hacker News latem 2017 roku (kiedy jeden BTC był wart około 3000 dolarów).

Coś się poruszyło w 2017 i 2018 roku, ale dopiero krach na rynku Covid-19 w 2020 roku sprawił, że Fangorn naprawdę „zszedł do króliczej nory”. Czytał szerzej, angażując się w prace popularnego autora Bitcoina Gigiego, który napisał 21 lekcji a także artykuł o nazwie Bitcoin to czas. W tym momencie zgasła żarówka:

„Cholera jasna, to [Bitcoin] jest czymś więcej niż tylko cyfrowym złotem. To jest głęboko zaawansowana inżynieria dla cywilizacji”.

Jego apetyt na zrozumienie zdrowych pieniędzy rósł i „od tego czasu nie oglądał się wstecz”. Podzielił się „jedyną rzeczą, na której należy się skupić, jest Bitcoin – reszta to kupa puchu”.

Sekwoje to największe drzewa na świecie. Czy jest lepszy sposób na wizualizację preferencji o niskim czasie? Źródło: Twitter

Rodzinny człowiek z upodobaniem do sadzenia drzew – regularnie obdarowuje swojego ojca drzewami Sekwoja na Dzień Ojca – pomysły Fangorna, podobnie jak gigantyczne drzewa, zaczęły kiełkować. Połączył kropki między preferencją niskiego czasu, drzewami Sequoia i siecią Bitcoin:

„Mogę patrzeć na te drzewa, kiedy mam 100 lat i myśleć, cholera, że ​​przetrwają kolejne 3000 lat. A moje wnuki, wnuki, wnuki „pomyślą” Dzięki prapradziadku za zasadzenie tego drzewa tysiące lat temu!”

Podobnie jak wielu Bitcoinerów, Fangorn wierzy, że sieć Bitcoin będzie podtrzymywać cywilizację jako solidne pieniądze przez wiele lat. Co więcej, Bitcoin i Sequoia są dość podobne, zabierają „dużo pracy, wytrzymują próbę czasu i podnoszą ludzkiego ducha”.

„Oto ta rzecz, która pozwala nam rzucić nasze umysły naprzód na tysiące lat, planować długofalowo i ponownie połączyć się z tym podstawowym aspektem cywilizacji, który obniża preferencje czasowe i planowanie na przyszłość”.

Rzeczywiście, chociaż Bitcoin jest narzędziem słynącym z właściwości zwiększania liczby, jest to również narzędzie, które pozwala na zabezpieczenie długoterminowej perspektywy.

Podziela, że ​​„sadzenie drzew jest super łatwym, super oszczędnym sposobem wyjaśnienia”, czym jest preferencja niskiego czasu. Drzewo jest wizualną reprezentacją niskiej preferencji czasowej; korzenie to sieć. Co więcej, sadzenie drzew jest sprzeczne z FUD środowiskowym, do którego Bitcoin jest często poddawany.

Fangorn zachęca Bitcoinerów i graczy, którzy nie stosują monet, do sadzenia drzew w celu wizualizacji preferencji o niskim czasie. Wysłał nasiona Andre Loja, człowiekowi za strategią Bitcoin wyspy Madera; rozdawał nasiona na Konferencja Bitcoin Miami w 2022 roku a także na spotkaniach w Winsconsin, gdzie mieszka.

Nasiona Sequoia otrzymane przez Andre Loja na Maderze. Sos: Loja

Żartuje, kiedy Hal Finney (pierwsza osoba, która otrzyma transakcję Bitcoin) powraca z kriogenicznego zamrożenia: „Za 3000 lat chcę tam być 21 milionów drzew, które są w pełni wyrośnięte i mają 30 stóp średnicy – ​​drzewa, które zostały zasadzone w pierwszych kilku epokach”.

Bitcoin wejdzie w swoją czwartą epokę gdzieś w 2024 roku i ostatnią –kiedy zostanie wydobyty ostatni bitcoin– W roku 2140. Do roku 2140 nasiona Sequoia, Fangorn i inne rośliny Bitcoiner, nadal będą uważane za młode drzewa: osiągają pełną dojrzałość po 500 latach.

Dla Fangorna wydobywany dziś Bitcoin powinien nadal istnieć, być może nawet używany do płacenia za towary i usługi przez jego prawnuków.