Dwie postacie badają starożytny i tajemniczy artefakt.

Obraz: Gry Monte Cook

Projektanci niezależnych gier fabularnych (TTRPG) wkrótce będą mieli do gry nowe zasady. Monte Cook Games zapowiedziane w zeszłym tygodniu że jego podstawowy zestaw reguł gry fabularnej na tablety, znany jako System Cypher, przechodzi na otwartą licencję, która pozwoli każdemu projektować i sprzedawać treści zgodnie z jego zasadami. Społeczność oddanych fanów i niezależnych projektantów gier skorzystała z okazji.

Chociaż firma nie jest pierwszą, która wykonała ten ruch (Wizards of the Coast od dawna jest dystrybuowany) Lochy i smoki treści na podobnej otwartej licencji) jest to pierwsza gra Monte Cook Games, która zyskała na znaczeniu w 2013 roku z Numenera kiedy Monte Cook, weteran branży i współtwórca trzeciej edycji D&Duruchomił firmę po bijącym rekordy Kickstarterze.

System Cypher różni się znacznie od typowych Lochy i smoki format; gra skupia się bardziej na koncepcjach narracyjnych niż na mechanicznych strukturach. Innymi słowy, język i idee tematyczne są bardziej centralne niż konkretne klasy i funkcje partyjne rozgrywane podczas rund walki. Zestaw zasad Cypher pierwotnie miał swoją premierę w wydaniu z 2013 r Numenerai pojawił się ponownie w grze kontynuacyjnej firmy Dziwny przed uzyskaniem własnego, neutralnego pod względem gatunku i otoczenia wydania, jako Instrukcja systemu Cypher w 2015 r. Wersja z 2019 r. wprowadziła pewne drobne poprawki.

Dziś Cypher System cieszy się pełną pasji i oddaną społecznością pełną entuzjazmu dla jego alternatywnych wersji formuły TTRPG. Kanały Twitcha, takie jak Cypher Unlimited, mają dobrze prosperujące społeczności na Discordzie i Facebooku, a kilku innych członków społeczności opublikowało własne materiały za pośrednictwem wcześniej ustanowionego (i bardziej ograniczonego) systemu Cypher Creator. KotakuCypher nieograniczony Gospodarz Anthony (znany jako Spiggs18), opisał nową otwartą umowę licencyjną Cypher System jako „zmieniającą zasady gry” dla społeczności. (Pełne ujawnienie: skomponowałem muzykę otwierającą dla streamów Cypher Unlimited.)

Jeden z pierwszych produktów związanych z wydaniem na otwartej licencji pochodzi od samego Cypher Unlimited, bardzo imprezowej gry zatytułowanej Ruletka GM. Każdy gracz ma szansę na przeformułowanie historii na zmianę jako MG. Miałem okazję zagrać we wczesną wersję tej gry na jednym z ich streamów i fajnie jest widzieć, jak gra zmienia się w nieoczekiwany obrót, gdy rola Mistrza Gry jest przekazywana w trakcie jednej gry. Jest to również rodzaj łamania zasad zabawy, który, jak sądzę, wyłania się bardzo organicznie z przestrzeni społeczności.

Towarzyszący Cypher Unlimited i Ruletka GM w tej rundzie wczesnych gier CSOL (Cypher System Open License) znajdują się prace innych członków społeczności i niezależnych wydawców Marlowe House i Ganza Gaming.

Ilustracja przedstawiająca kobietę ubraną w cyberpunkowy strój trzymający karabin maszynowy na okładce jednego z suplementów Blood & Chrome.

Marlowe House wydał szereg cyberpunkowych dodatków na starszej licencji Cypher Creator System.
Obraz: Dom Marlowych

Andrew Marlowe z Marlowe House opisał swobodę w zabezpieczaniu finansowania produktów Cypher System, która ma szczególne znaczenie dla przyszłości jego zawartości. „Jestem początkującym wydawcą” – powiedział Marlowe Kotaku, „I jestem ograniczony w tym, co mogę sobie pozwolić na opłacenie freelancerów, artystów, redaktorów, layout itp.” Posiadanie zezwolenia prawnego na finansowanie społecznościowe jego gry z otwartą licencją radykalnie zmienia zakres tego, co jest w stanie wyprodukować. Jego nadchodząca książka, Krew i chrom, cyberpunkowa oprawa i książka źródłowa, pierwotnie miała zostać wydana na starszej licencji Cypher Creator System, która miałaby więcej ograniczeń w opcjach finansowania i ograniczeniu sprzedaży. Stwierdził również, że jest podekscytowany, widząc „rodzaj rzeczy, które mogą być dziwne i eksperymentalne ze strony społeczności”.

Christopher Robin Negelein z Ganza Gaming również powiedział Kotaku że CSOL dała mu swobodę pracy na „licencjonowanej nieruchomości, takiej jak Park Narodowy Mystery Flesh Pit„I ma nadzieję, że nadchodzący„ rozszerzony ekosystem Cypher ”poinformuje ludzi, że oprócz innych gier są inne D&D tam, zwłaszcza gdy produkty niezależne korzystające z tych zasad będą miały teraz swobodę finansowania społecznościowego i korzystania z usług drukowania na żądanie. Negelein powiedział, że niezależni projektanci w niepełnym wymiarze godzin „muszą wybrać to, co możemy osiągnąć w ograniczonym czasie, jaki mamy”, a więc większa swoboda dzięki otwartej licencji oznacza, że ​​te wybory mogą mieć większy wpływ.

Charles Ryan, dyrektor finansowy Monte Cook Games, powiedział: Kotaku że ludzie zaznajomieni z otwartą licencją gry Wizards of the Coast powinni spodziewać się tutaj bardzo znajomego materiału, chociaż podkreśla, że ​​projektanci czekają na sfinalizowaną licencję i materiały źródłowe przed podjęciem jakichkolwiek ostatecznych decyzji dotyczących produktu.

Firma Monte Cook Games po raz pierwszy dość wcześnie wpadła na pomysł przejścia na otwartą licencję, ale potrzebowała czasu, aby najpierw ustalić oczekiwania i standardy dotyczące produktów Cypher System, podobnie jak w przypadku Lochy i smoki założył własną markę na długo przed wprowadzeniem przez Wizards of the Coast w 2000 roku licencji otwartej gry z zasadami trzeciej edycji.

Nad jeziorem unosi się starożytny monolit.

Podstawowe zasady, które napędzały Numenera wkrótce będzie dostępny dla każdego, kto będzie mógł budować i sprzedawać oryginalne światy.
Obraz: Gry Monte Cook

Ryan powiedział, że przy tak wielu wspaniałych twórcach tworzących solidny materiał do programu Cypher System Creator oraz przy tak wielu różnych ustawieniach i zasadach opublikowanych przez Monte Cook Games w ciągu ostatnich 10 lat, nadszedł czas, aby społeczność i niezależni projektanci pomogli w rozwoju Świat Cypher System i jego firma nie mogą się doczekać, aby zobaczyć, co przyniosą ekscytujące produkty, zarówno domowe, jak i komercyjne.

Podążając za przewodnictwem urzędnika Lochy i smoki „Systems Reference Document” (SRD), Monte Cook Games obiecuje, że tego lata wyda nowy dokument referencyjny systemu Cypher. To odniesienie będzie zawierać podstawowe zasady bezpłatnego kopiowania i ogólnego użytkowania, ale także kilka własności intelektualnych z gier Monte Cook, takich jak Numenera ustawienie, pozostają objęte prawami autorskimi.

Otwarte licencje w TTRPG są bardzo podobne do sytuacji, gdy twórca gier wideo tworzy oficjalne wsparcie modów, tylko z dodatkowymi możliwościami przekształcenia ich w produkty nadające się do sprzedaży z jasnymi ramami prawnymi, aby uniknąć problemów z własnością intelektualną. Podobnym porównaniem może być wykorzystanie silników Unreal i Unity przez niezależnych deweloperów. D&D a inni od lat cieszą się tą elastycznością zarówno w projektach komercyjnych, jak i domowych. Teraz społeczność Cypher System będzie miała swój strzał.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.