Przemysł kryptograficzny krateruje. Ceny bitcoinów są na najniższym poziomie od 2020 roku; jedna platforma uniemożliwiła użytkownikom wypłacanie środków i wielu największym firmom kryptograficznym, w tym Baza monet oraz BlockFi, ogłosili zwolnienia. Zakłócenie to odzwierciedla zawirowania gospodarcze, które przetaczają się na szerszym rynku, ale służy również jako surowe ostrzeżenie dla zwykłych ludzi, że ogólnie rzecz biorąc, krypto może być wartościowe jednego dnia i bezwartościowe następnego.

Chociaż firmy, których ludzie używają do kupowania i przechowywania kryptowalut, są pod pewnymi względami podobne do banków, platformy te nie mają ubezpieczenia depozytów, które mają konta bankowe lub inwestycyjne. Jeśli firmy obsługujące te platformy upadną, nie ma gwarancji, że ludzie będą w stanie odzyskać wartość swojego krypto. Ten brak ochrony odzwierciedla fakt, że regulatorzy wciąż doganiają branżę kryptograficzną. Służy również jako przypomnienie, że chociaż platformy kryptograficzne mogą wydawać się bezpieczne – niektóre są spółkami notowanymi na giełdzie – działają w branży, w której prawie nie ma zasad i jest niewiele sieci bezpieczeństwa. Nawet UST, kryptowaluta „stablecoin”, która ma śledzić wartość dolara amerykańskiego, rozbił się w zeszłym miesiącu, wypatrując równowartość dziesiątki miliardów dolarów.

„Mój sen był poważnie zaburzony, schudłem 4 kilogramy w ciągu kilku dni, byłem w skrajnej depresji” – powiedział Jurij Popowicz, projektant stron internetowych z Kijowa, który w czasie wojny na Ukrainie przeniósł oszczędności swojej rodziny do UST. Przekoduj. „Niestety w naszym kraju nie ma przepisów obejmujących tego typu straty”.

Podczas gdy inwestowanie w kryptowaluty pozostaje z wielu powodów niezwykle ryzykowne na całym świecie, zwykłe konta bankowe w USA cieszą się pewną ochroną oferowaną przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów (FDIC). Założona podczas Wielkiego Kryzysu w celu wzmocnienia zaufanie do systemu finansowegoFDIC ma na celu zagwarantowanie, że posiadacze rachunków odzyskają przynajmniej część swoich pieniędzy w wypadek upadku banku. Banki finansują FDIC, który z kolei ubezpiecza konta bankowe do 250 000 USD.

Ponieważ platformy kryptograficzne nie są technicznie bankami i nie wpłacają do systemu FDIC, indywidualne konta kryptograficzne nie mają ta forma ochrony. Tymczasem konta inwestycyjne kryptowalut nie są zasadniczo wspierane przez firmę Securities Investor Protection Corporation, która ubezpiecza rachunki zarządzane przez firmy maklerskie, takie jak wierność lub Awangardado 500 000 $, jeśli firma upadnie.

„Większość ludzi kupuje kryptowaluty w celu spekulacji, prawda? Uważają to za aktywa, które można zainwestować ”- powiedział Lee Reiners, dyrektor wykonawczy Globalnego Centrum Rynku Finansowego Duke Law School. „Jeśli kupujesz akcje Apple, naprawdę nie ma tam również ubezpieczenia. Pojęcie ubezpieczenia tak naprawdę nie ma teraz zastosowania ”.

Ryzykowny charakter krypto stał się większym tematem dyskusji, ponieważ kilka firm kryptograficznych wykazuje oznaki załamania. Coinbase, jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie, powiedział w raporcie o zarobkach z zeszłego miesiąca, że ​​użytkownicy mogą teoretycznie stracić dostęp do swojego krypto, jeśli firma zbankrutuje. (Coinbase później próbował wycofać ostrzeżenie w wpis na blogui powiedział, że „nigdy nie ma sytuacji, w której fundusze klientów mogłyby zostać pomylone z aktywami korporacyjnymi”.

Ostatnio sytuacja w branży kryptograficznej tylko się pogorszyła. W związku z krachem UST donosi się o Komisji Papierów Wartościowych i Giełd dochodzenie czy firma stojąca za monetą, Terraform Labs, naruszyła prawo papierów wartościowych. A w zeszłym tygodniu Celsius Network, platforma kryptograficzna, która nie jest prawdziwym bankiem, ale ma oferować wysokodochodowe pożyczki kryptowalutowenagle zabronił użytkownikom wycofywania się z platformy; regulatorzy papierów wartościowych są w kilku stanach teraz badam tę decyzję. Przestój może być niezwykle kosztowny dla inwestorów kryptograficznych, ponieważ wartość pojedynczej monety może wzrosnąć o setki lub tysiące dolarów w ciągu zaledwie kilku godzin. Pośród tych wszystkich zakłóceń cena bitcoina wynosi około 20 000 $, gwałtowny spadek z listopadowego maksimum prawie 70 000 USD.

„W tej chwili nie ma łatwego sposobu, aby klienci mogli określić charakter i zakres ich narażenia na bankructwo platformy handlu kryptowalutami”, Dan Awrey, profesor prawa Cornell, powiedział Barronowi w zeszłym miesiącu. „Klienci powinni założyć, że bankructwo platformy naraziłoby ich na znaczne opóźnienia w naprawie, w wyniku których mogą odzyskać tylko grosze za dolara”.

Ale są też inne zagrożenia. Portfel kryptograficzny może zostać zhakowany, a gdy ktoś ukradnie to, co w nim jest, krypto może być niewiarygodnie trudne do odzyskania. Niektórzy ludzie starają się uniknąć tego ryzyka, chroniąc swoje krypto za pomocą tak zwanej „chłodnia”, „Co oznacza przechowywanie kluczy, których ludzie używają do uzyskania dostępu do ich krypto na dysku twardym, który nie jest podłączony do Internetu. Ta metoda wiąże się z tym samym rodzajem ryzyka, co każda inna własność fizyczna, a ryzyko to jest jeszcze bardziej znaczące w przypadku firm, które przechowują wiele kryptowalut innych ludzi w chłodniach, oraz w przypadku operacji kopania kryptowalut, które wytwarzają nową kryptowalutę korzystanie z magazynów pełnych potężnych komputerów.

„Trzęsienie ziemi, powódź, pożar, błyskawica, wiatr, grad” — powiedział Ben Davis, kierownik zespołu w Superscript, program ubezpieczeniowy który obejmuje kryptowaluty i jest zarejestrowany jako broker na rynku ubezpieczeń Lloyd’s. „Jeśli masz dużo bardzo drogiego sprzętu w jednym miejscu, będziesz chciał go ubezpieczyć”.

Podczas gdy niektórzy konwencjonalni ubezpieczyciele są powoli rozgrzewa się do pokrywania krypto, pojawia się również rosnąca liczba startupów, które koncentrują się w szczególności na ubezpieczeniach kryptograficznych. Należą do nich firmy takie jak InsurAce, która pokrywa straty wynikające z włamań do kryptowalut i Coincover, która oferuje ubezpieczenie NFTwśród kilku innych produktów skoncentrowanych na kryptowalutach, które chodź z ubezpieczeniem.

Niektórzy ludzie już zgłaszają roszczenia dotyczące strat kryptowalut. Jeden z sędziów w Ohio orzekł w 2018 r., że bitcoin skradziony z konta internetowego jednego mężczyzny był legalnie własnością – a nie pieniędzmi – i dlatego powinien być objęty ochroną tego mężczyzny. ubezpieczenie domu za pełną wartość, która w tamtym czasie wynosiła 16 000 USD. Po eksplozji w podstacji używanej przez górnika bitcoinów w północnej części stanu Nowy Jork w zeszłym miesiącu, firma, która została dotknięta, wraz z krypto-kopaczem Blockfusion, powiedziała, że wnieść skargę za utracone dochody.

Niedawno, Ubezpieczenie ‘s Dan Thomson mówi, że firma wypłaciła ponad 11 milionów dolarów osobom, które wykupiły ubezpieczenie „depegging” dla swojego UST, stablecoina zaprojektowanego przez Terraform Labs (depegging ma miejsce, gdy wartość kryptowaluty nie odpowiada już walucie fiducjarnej lub innemu rodzajowi aktywów , który jest przeznaczony do śledzenia). Spółka również zwrócone niektórzy z jego klientów po tym, jak hakerzy zaatakowali platformę kryptograficzną o nazwie Słoń Pieniądze w kwietniu.

Chociaż ubezpieczenia stają się nieco większą częścią branży kryptograficznej, pokrycie nadal jest mozaiką. I nawet jeśli platforma kryptograficzna kupuje ubezpieczenie, nie ma gwarancji, że poszczególni posiadacze krypto, którzy korzystają z tej platformy firmowej, są w pełni chronieni. Coinbase, na przykład, mówi że podczas gdy pewne zdarzenia związane z bezpieczeństwem są chronione przez ubezpieczenie, nawet jeśli firma stara się uzdrowić ludzi, jej plan może nie pokryć całości czyichś strat. Ogólnie rzecz biorąc, większość działań w świecie kryptowalut pozostaje nieubezpieczona.

„Jest naprawdę, naprawdę, naprawdę mały” – powiedział Eyhab Aejaz, współzałożyciel i dyrektor generalny Breach Insurance, firmy ubezpieczeniowej, która koncentruje się na kryptowalutach. „Na rynku nie ma wystarczającej zdolności ubezpieczeniowej, aby zapewnić, że istnieje nawet niewielka część całkowitej ekspozycji”.

To podkreśla główny problem, jeśli chodzi o regulację kryptowalut: nie ma silnego konsensusu co do tego, czym jest krypto. Czy to pieniądze internetowe, własność, oszustwo, zasób cyfrowy, papier wartościowy, rozsądna inwestycja? A ponieważ nie ma zgody co do tego, czym jest krypto, trudno jest wymyślić dobre podejście do ubezpieczenia jego wartości – lub dowiedzieć się, czy w ogóle powinno być chronione.

Regulatorzy wciąż badają, jak podejść do kryptowalut. SEC argumentowała, że ​​przynajmniej niektóre produkty kryptograficzne są papierami wartościowymi, a na początku tego roku prezydent Joe Biden nakazał agencjom federalnym rozpoczęcie redagowanie nowych zasad dla przemysłu. Dwupartyjny rachunek z Sens. Kirstin Gillibrand (D-NY) i Cynthia Lummis (R-WY) ma na celu ochronę dostępu klientów do ich kryptowaluty w przypadku bankructwa używanej przez nich giełdy kryptograficznej, między innymi propozycji regulacji branży. Przynajmniej jeden prawodawca, Rep. Josh Gottheimer zaproponował, aby rząd rozszerzył zasięg FDIC o niektóre rodzaje kryptowalut typu stablecoin, o ile są one dostarczane przez instytucje, które rząd się kwalifikuje. FDIC, Rezerwa Federalna i Biuro Kontrolera Waluty mają zasugerował podobne plany. Mimo to nie wszyscy uważają, że to świetny pomysł lub ma sens dla każdego rodzaju krypto.

„Jeśli krypto jest inwestycją całkowicie spekulacyjną, to uważam, że nierozsądne jest umieszczanie ubezpieczenia depozytów i wsparcia rządowego za tymi kryptowalutami” – powiedział Hilary Allen, profesor prawa na American University. „Inwestorzy muszą zrozumieć, że to, co robią, nie jest wkładaniem pieniędzy do banku. To, co robią, to hazard”.

Rosnące wysiłki na rzecz uregulowania branży kryptograficznej prawdopodobnie nie skończą się w najbliższym czasie. W międzyczasie cały chaos na rynku kryptowalut sprawia, że ​​coraz więcej osób myśli o losie swoich pieniędzy. To może nie być dobra wiadomość dla inwestorów kryptograficznych, ale z pewnością jest to dobra wiadomość, jeśli prowadzisz rozwijającą się branżę ubezpieczeń kryptowalut.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.