Kryptowaluty spadły w 2022 roku.

Chesnot | Obrazy Getty

Kryzys płynności w firmie pożyczkowej Celsius, pożyczającej kryptowaluty, powoduje, że inwestorzy obawiają się szerszej zarazy, która może doprowadzić do upadku innych głównych graczy na rynku.

Celsjusz niedawno przeniósł się do wstrzymaj wszystkie wypłaty z konta, wzbudzając obawy, że może zbankrutować. Firma pożycza klientom środki podobnie jak bank – ale bez surowych wymogów ubezpieczeniowych nałożonych na tradycyjnych pożyczkodawców.

Bitcoin spadł poniżej 21 000 $ we wtorek, przedłużając ostre spadki z poprzedniego dnia i zanurzając się głębiej w 18-miesięczne minima. Według danych CoinMarketCap łączna wartość wszystkich tokenów cyfrowych łącznie spadła również poniżej 1 biliona dolarów po raz pierwszy od początku 2021 roku.

Inwestorzy kryptowalut obawiają się, że możliwy upadek Celsjusza może doprowadzić do jeszcze większego bólu dla rynku, który był już na chwiejnym gruncie po upadku wartego 60 miliardów dolarów przedsięwzięcia typu stablecoin Terra. Celsius był inwestorem w Terra, ale mówi, że miał „minimalną” ekspozycję na projekt.

Celsjusz nie zwrócił wielu próśb CNBC o komentarz.

„W średnim okresie wszyscy naprawdę przygotowują się na kolejne spadki” – powiedział Mikkel Morch, dyrektor wykonawczy funduszu hedgingowego kryptowalut ARK36.

Przeczytaj więcej o technologii i krypto z CNBC Pro

„Rynki niedźwiedzi mają sposób na ujawnienie wcześniej ukrytych słabości i projektów nadmiernie lewarowanych, więc możliwe jest, że powtórzymy wydarzenia, takie jak rozwinięcie ekosystemu Terra z zeszłego miesiąca”.

Monsur Hussain, starszy dyrektor instytucji finansowych w Fitch Ratings, powiedział, że likwidacja aktywów Celsiusa „doskonale wpłynie na wycenę kryptowalut, prowadząc do szerszej fali zarażenia w sferze kryptowalut”.

Celsius ma dużą obecność w tak zwanej zdecentralizowanej przestrzeni finansowej, której celem jest odtworzenie tradycyjnych produktów finansowych, takich jak pożyczki, bez udziału pośredników, takich jak banki.

Celsius posiada wiele popularnych aktywów w świecie DeFi, w tym postawiony ether, wersję eter kryptowaluta, która obiecuje użytkownikom nagrody za ich depozyty.

„Jeśli przejdzie w tryb pełnej likwidacji, będzie musiał zamknąć te pozycje” – powiedział Omid Malekan, adiunkt w Columbia Business School.

USDD, tak zwany stablecoin, który ma zawsze być wart 1 dolara, spadł w poniedziałek do 97 centów, odzwierciedlając nieszczęścia Terra. UST stablecoin w zeszłym miesiącu. Justin Sun, twórca monety, oskarżył anonimowych inwestorów o „skrócenie” tokena i zobowiązał się do finansowania w wysokości 2 miliardów dolarów, aby wzmocnić powiązanie z dolarem.

W innym miejscu rywalizujący pożyczkodawcy kryptowalut Nexo i BlockFi starali się bagatelizować obawy dotyczące kondycji swoich operacji po tym, jak Celsius ogłosił decyzję o wstrzymaniu wypłat.

Nexo powiedział, że ma „solidną pozycję płynnościową i kapitałową”, a nawet zaoferował przejęcie części portfela pożyczkowego Celsiusa – propozycję, którą firma „odrzuciła”. Tymczasem BlockFi powiedział, że wszystkie jego usługi „nadal działają normalnie” i że mają „zerową ekspozycję” na ustawiony eter.

Nie oznacza to jednak, że nie dotknął go kryzys – BlockFi w tym miesiącu zwolniono około 20% siły roboczej w odpowiedzi na „dramatyczną zmianę warunków makroekonomicznych”.

Kryzys płynności Celsiusa wzbudził obawy o możliwe efekty domina na innych rynkach finansowych.

CDPQ, zarządzający drugim co do wielkości funduszem emerytalnym w Kanadzie, współprowadził na początku tego roku inwestycję kapitałową w Celsjusza. W poniedziałkowym oświadczeniu firma stwierdziła, że ​​„ściśle monitoruje sytuację”.

Wielu analityków zgadza się, że wszelkie skutki uboczne klęski Celsjusza będą prawdopodobnie ograniczone do kryptowalut. „Największe ryzyko zarażenia występuje na samych rynkach kryptowalut” – powiedział Malekan.

Hussain z Fitch powiedział, że wyprzedaż cen kryptowalut odzwierciedla „skurczenie się całego rynku kryptowalut”, dodając „zarażanie szerszym scentralizowanym systemem finansowym będzie ograniczone”.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.