Jak w zegarku, początek bessy na kryptowalutach wydobył tłum „Bitcoin nie żyje”, który radośnie ogłasza koniec największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej.

Ostatnie miesiące rzeczywiście były bolesne dla inwestorów, a cena Bitcoina (BTC) spadła do nowego minimum z 2022 r., wynoszącego 20 100 USD, ale ostatnie wezwania do likwidacji aktywów prawdopodobnie spotka ten sam los, co poprzednie 452 prognozy wzywające do jego śmierci.

Licznik nekrologów Bitcoin. Źródło: 99Bitcoins

Resolute Bitcoiners mają torbę pełną sztuczek i wskaźniki on-chain używają do określenia, kiedy BTC znajduje się w strefie kupowania, a teraz nadszedł czas, aby przyjrzeć się im bliżej. Zobaczmy, co sprawdzone w czasie wskaźniki mówią o aktualnej akcji cenowej Bitcoina i czy hossa w 2021 roku była ostatnim huraganem BTC.

Niektórzy traderzy zawsze kupują odbicia 200-tygodniowej średniej ruchomej

Jedną z metryk, która w przeszłości funkcjonowała jako solidny poziom wsparcia dla Bitcoina, jest jego 200-tygodniowa średnia krocząca (MA), jak pokazano na poniższym wykresie wysłany przez analityka rynku Rekt Capital.

BTC / USD vs 200-tygodniowy wykres MA. Źródło: Twitter

Jak pokazano w obszarze zaznaczonym zielonymi kółkami, minima ustanowione podczas poprzednich bessów wystąpiły w obszarach w pobliżu 200-MA, co skutecznie zachowywało się jako główny poziom wsparcia.

W większości przypadków cena BTC miała tendencję do krótkotrwałego spadku poniżej tej miary, a następnie powolnego powrotu powyżej 200-MA, aby rozpocząć nowy trend wzrostowy.

Obecnie cena BTC jest notowana dokładnie na 200-tygodniowym MA po chwilowym spadku poniżej wskaźnika podczas wyprzedaży 14 czerwca. Chociaż możliwy jest ruch w dół, historia sugeruje, że cena nie spadnie zbyt daleko poniżej tego poziomu na wydłużony okres.

Wieloletnie wsparcie cenowe powinno się utrzymać

Oprócz wsparcia zapewnianego przez 200-tygodniowe MA, istnieje również kilka godnych uwagi poziomów cen z przeszłości Bitcoina, które powinny teraz funkcjonować jako wsparcie, gdyby cena nadal spadała.

Wykres 1-tygodniowy BTC / USDT. Źródło: TradingView

Ostatni raz cena BTC spadła poniżej 24 000 USD w grudniu 2020 r., kiedy 21 900 USD stanowiło poziom wsparcia, od którego Bitcoin odbił się przed jego wzrostem do 41 000 USD.

Jeśli wsparcie na poziomie 20 000 USD nie zostanie utrzymane, kolejne poziomy wsparcia znajdują się w pobliżu 19 900 USD i 16 500 USD, ponieważ pokazane na wykresie powyżej.

Związane z: ‘Zbyt wcześnie „by powiedzieć, że cena Bitcoina odzyskała kluczowe wsparcie bessy – Analiza

MVRV wskazuje czas rozpoczęcia gromadzenia

Ostatnią miarą, która sugeruje, że BTC może zbliżać się do optymalnej fazy akumulacji, jest wskaźnik wartości rynkowej do wartości zrealizowanej (MVRV), który obecnie wynosi 0,969.

Stosunek wartości rynkowej bitcoina do zrealizowanej wartości. Źródło: Glassnode

Jak pokazano na powyższym wykresie, wynik MVRV dla Bitcoin spędził większość czasu w ciągu ostatnich czterech lat powyżej wartości 1, z wyłączeniem dwóch krótkich okresów, które zbiegły się z niedźwiedzimi warunkami rynkowymi.

Krótki spadek, który miał miejsce w marcu 2020 r., spowodował, że wynik MVRV osiągnął najniższy poziom 0,85 i pozostał poniżej 1 przez okres około siedmiu dni, podczas gdy w okresie bessy z lat 2018-2019 wskaźnik osiągnął najniższy poziom 0,6992 i wydał łącznie 133 dni poniżej wartości 1.

Chociaż dane nie zaprzeczają, że BTC może zobaczyć dalsze spadki cen, sugerują one również, że najgorsze cofnięcie już miało miejsce i jest mało prawdopodobne, aby obecne ekstremalne minima utrzymały się w dłuższej perspektywie.

Poglądy i opinie wyrażone tutaj są wyłącznie poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Cointelegraph.com. Każda inwestycja i ruch handlowy wiąże się z ryzykiem, przy podejmowaniu decyzji powinieneś przeprowadzić własne badania.