Jak mówi powiedzenie: „Nie musisz biec szybciej niż niedźwiedź, aby uciec. Po prostu musisz biec szybciej niż facet obok ciebie ”. W świecie ekonomii nazywa się to teorią większego głupca, która zakłada, że ​​nie ma znaczenia, czy aktywa są ryzykowne, mają znacznie zawyżoną cenę, czy są bezwartościowe. Liczy się tylko to, że ktoś inny chce go od ciebie kupić za więcej niż ty go kupiłeś. Myśleć: Czapka dziecięca.

Głupcy, wszędzie

Teoria większego głupca jest zwykle stosowana do bańki rynkowej. W tym przypadku produkt lub zasób odnotowuje ogromny wzrost wartości – zwykle z szybkością i w sposób, który wygląda na niezrównoważony. Bańki rynkowe są powodowane przez nadmiernie optymistycznych (lub beznadziejnie naiwnych) inwestorów, którzy podpisują się pod mało prawdopodobnymi prognozami dotyczącymi przyszłości. Chodzi o głupców kupujących głupie produkty po głupich cenach. Ale tam, gdzie są głupcy, trzeba robić interesy. Oto tylko dwa przykłady tego, jak teoria większego głupca działa w prawdziwym świecie.

Sztuka. W 2021 r. kawałek Marka Rothko, nr 7, sprzedany za 82,5 miliona dolarów. Nie zaprzeczam, że Rothko jest dobry w swojej pracy i nie twierdzę, że sztuka współczesna jest pozbawiona talentu lub zła (au contraire), ale to dużo pieniędzy jak na olej na płótnie. Niektórzy kupują sztukę, ponieważ ją kochają, a niektórzy robią to, aby brudne pieniądze – ale bardzo dużo ludzi zarabia całe mnóstwo pieniędzy handlowy w sztuce. Pomysł polega na tym, że niezależnie od tego, jak napompowane lub łzawiące dla oka może być dzieło sztuki, liczy się tylko to, że ktoś inny kupi je za więcej. Sztuką w handlu sztuką jest nie tyle znalezienie dobrej sztuki, co znalezienie „głupców” chętnych Widzieć jako dobrą sztukę (i kup jako taką).

Nieruchomość. Tani kredyt, luźne przepisy dotyczące udzielania pożyczek i kredyty hipoteczne subprime założył krach finansowy lat 2007-08. Ale jedną z pinów, która pękła bańkę, była sytuacja, gdy na rynku zabrakło głupców. W latach poprzedzających krach panowało powszechne przekonanie, że wartości nieruchomości zawsze rosły, więc bankierzy i spekulanci sprzedawali swoje (tajemnicze) pożyczki innym bankom z zyskiem, które często odsprzedawały je ponownie. Kiedy aktywa zaczęły się psuć, a kilka banków – Ostatni głupcy stoją – zbankrutował, a reszta to już historia.

Czy kryptowaluta jest dla głupców?

W rozmowie z TechCrunchBill Gates powiedział, że NFT (niewymienne tokeny) i waluty cyfrowe były „w 100 procentach oparte na większej teorii głupców”. Lub, jak powiedział Warren Buffett w 2020 r., „Kryptowaluty w zasadzie nie mają żadnej wartości. Nie możesz z nim nic zrobić, z wyjątkiem sprzedania go komuś innemu.

Punkt Gates, Buffett i różni ekonomiści robią jest to, że krypto nie oferuje żadnej wartości „rzeczywistej”. Zatem kryptowaluta to po prostu bańka, w której ludzie próbują się nawzajem oszukiwać. To nic innego jak zarabianie pieniędzy na kupowaniu i sprzedawaniu wyżej. Kiedy ludzie zrozumieją ten fakt, krypto upadnie. Ale jak rzetelna jest analiza kryptowaluty?

Mądrzejszy szybciej: biuletyn Big Think

Subskrybuj sprzeczne z intuicją, zaskakujące i uderzające historie dostarczane do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy czwartek

Chociaż prawdą jest, że istnieje niewiele „prawdziwych” aplikacji dla kryptowalut, jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić z pewnością, czy Bitcoin, czy inne waluty cyfrowe praktycznie bezużyteczne. Dzisiaj ludzie używają kryptowalut do przesyłania pieniędzy za granicę i rozliczania dużych transakcji. Na przynajmniej kilka głównych detaliści zaakceptują Bitcoina tak, jak zaakceptowaliby walutę fiducjarną. Matta Hougana, pisanie dla Forbes, porównuje Bitcoina z ropą w latach 50. XIX wieku. W tamtych czasach olej był używany tylko do smarowania lamp i maszyn. Oczywiście wraz z silnikami spalinowymi i postępem technologicznym ropa stała się jednym z najcenniejszych towarów na świecie. Być może coś podobnego stanie się z krypto.

A kiedy się nad tym zastanowisz, większą teorią głupca jest to, ile rynków działa. Ceny i wartość nie zawsze zależą od praktycznych czynników, takich jak użyteczność. Są one ustalane przez podaż i popyt. Jeśli ludzie myśleć Rothko jest wart 80 milionów dolarów, to tyle jest wart. Jeśli ludzie są gotowi zapłacić cenę, to ta cena określa wartość (przynajmniej w kategoriach ekonomicznych). Oczywiście problem polega na tym, że ludzie są notorycznie kapryśni. To, co dzisiaj uważamy za wartościowe, jutro uważamy za bezwartościowe. Dlatego krypto nie jest bardziej „bańką” niż jakikolwiek inny często rozdęty rynek, taki jak sztuka czy biżuteria.

Jury nie ma

Pytanie o walutę cyfrową wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Chociaż Gates i Buffet mogą mieć rację, sugerując, że nie jest tak normalna Inwestycja taka jak te, które można znaleźć na innych rynkach, nie jest również uczciwe stwierdzenie, że jest całkowicie wyjątkowa. Niezależnie od tego, teoria większego głupca jest użytecznym sposobem patrzenia na rzeczy. Cokolwiek robisz w życiu, staraj się nie być największym głupcem w pokoju.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.