Jeśli chcesz znacznie poprawić swoje zdrowie i dobre samopoczucie, możesz rozważyć glutation — często określany jako GSH.

„Glutation to cząsteczka, która znajduje się w każdej komórce organizmu i składa się z trzech aminokwasów [cysteine, glutamic acid and glycine] spotykają się, aby zrobić proste białko”, mówi Nayan Patel, Pharm.D., adiunkt na University of Southern California School of Pharmacy i autor Rewolucja glutationowa: walka z chorobami, spowolnienie starzenia i zwiększenie energii. „A oto, co robi — jest przeciwutleniaczem, który wygasza wszystkie wolne rodniki przed usunięciem ich z organizmu”.

W rzeczywistości Patel odnosi się do glutationu jako „najważniejszego przeciwutleniacza na świecie”, ponieważ ma zdolność neutralizowania toksycznych chemikaliów, na które jesteśmy regularnie narażeni, takich jak metale ciężkie, kosmetyki i zanieczyszczenia. Jednak od około 25 roku życia naturalna zdolność organizmu do produkcji glutationu zaczyna słabnąć, podczas gdy te współczesne stresory środowiskowe dalej zmniejszają nasz poziom.

„Kiedy stres oksydacyjny [which is defined as an imbalance that leads to cell and tissue damage] staje się zbyt wysoko w organizmie, wtedy zaczynamy widzieć wszelkiego rodzaju choroby: otyłość, cukrzycę, nadciśnienie, choroby serca, zaburzenia metaboliczne — możemy nawet posunąć się do raka” – stwierdza.

Jeśli chodzi o dobrą wiadomość, możemy zwiększyć poziom tego potężnego przeciwutleniacza na różne sposoby. „Glutation występuje naturalnie w białku (takim jak wołowina i drób), warzywach (takich jak jarmuż i szpinak) oraz w bogatych w siarkę warzywach kapustnych (takich jak brokuły, kalafior i brukselka)”, mówi. Tasneem Bhatia, MD („dr Taz”)założyciel i dyrektor medyczny CentreSpringMD w Atlancie i autor Super Kobieta RX. Dodaje, że spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C, w tym owoców cytrusowych, kiwi i truskawek, może również zwiększyć poziom glutationu.

Inną opcją jest suplementacja. Randomizowane kontrolowane badanie opublikowane w European Journal of Nutrition odkryli, że dzienne spożycie 500-1000 mg suplementów glutationu może skutecznie zwiększyć przechowywanie GSH. Istnieje również miejscowy opatentowany spray przeciwutleniający Dr. Patel stworzony po latach badań klinicznych.

„Odkryliśmy technologię opartą na wodzie, która dostarcza cząsteczki glutationu bezpośrednio do komórek krwi i może być natychmiast wykorzystana przez organizm” – wyjaśnia. „Jestem na krucjacie, aby zmienić ludzkie życie”.

Poniżej przedstawiamy osiem sprawdzonych korzyści zdrowotnych tego głównego przeciwutleniacza.

1. Zmniejsza stres oksydacyjny

       Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Składniki odżywcze, Stwierdzono, że glutation jest „obiecującym i ekscytującym” sposobem zwalczania uszkodzeń komórek i tkanek. Badania te wykazały, że suplementacja GSH aminokwasów (w tym L-glicyny) i mikroelementów (w tym witamina C, witamina E i magnez), a także specyficzne wzorce żywieniowe (dieta wegetariańska, śródziemnomorska i dieta DASH) mają potencjał w celu podniesienia stężenia glutationu, co z kolei spowolniło tempo niszczenia tkanek. „Glutation może zmniejszać stres oksydacyjny w organizmie, a tym samym zmniejszać ryzyko zachorowania na raka” – stwierdza dr. Taz.

       2. Pomaga poprawić poziom insuliny

       Wyższy poziom GSH może powodować, że w brzuchu gromadzi się mniej tłuszczu, co może prowadzić do mniejszego ryzyka pewnych rodzaje cukrzycy, wyjaśnia dr. Taz. Badacze w Baylor College of Medicine w Houston połączone badania na starszych osobach i starszych myszach, ponieważ obie grupy miały niedobór glutationu, co jest częstym efektem ubocznym starzenia. Mniej niż dwa tygodnie po tym, jak ochotnicy zostali poinstruowani, aby spożywać pokarmy zawierające aminokwasy cysteinę i glicynę, takie jak soczewica i nasiona słonecznika, ich zdolność do spalania tkanki tłuszczowej podskoczyła w tempie podobnym do przeciętnego młodego dorosłego. (I tak, myszy miały ten sam wynik.)

       3. Może zmniejszyć skutki uboczne cukrzycy typu 2

       Autorzy badania zebrali niewielką grupę dorosłych prowadzących siedzący tryb życia z niekontrolowaną cukrzyca typu 2, wraz z „poważnym niedoborem” poziomu glutationu, i podawał im suplementy diety zawierające cysteinę i glicynę przez okres dwóch tygodni. Wyniki, które zostały opublikowane w czasopiśmie Opieka nad cukrzycąstwierdzili, że suplementacja przywróciła poziomy GSH i obniżyła uszkodzenia oksydacyjne spowodowane wysokimi poziomami glukozy.

       4. Zmniejsza ryzyko chorób serca

       W zwierzęciu nauka Przeprowadzone w University of Michigan Health System, naukowcy karmili dietą wzbogaconą winogronami szczury z nadciśnieniem (przewlekłe wysokie ciśnienie krwi), które miały podwyższone ryzyko niewydolności serca. Po 18 tygodniach autorzy odkryli, że przeciwutleniacze w owocach „włączyły” ścieżki obrony antyoksydacyjnej, co ostatecznie zwiększyło aktywność genów, które zwiększają produkcję glutationu. Co więcej, szczury doświadczyły mniejszej liczby przypadków powiększenia mięśnia sercowego, wraz z lepszą funkcją rozkurczową (dolna liczba w odczycie ciśnienia krwi, która wskazuje, jak duże ciśnienie wywiera krew na ściany tętnic przy każdym uderzeniu serca).

       5. Może pomóc wątrobie funkcjonować

       Glutation może być skutecznym lekarstwem na wątrobę, która została uszkodzona przez nadmierne spożywanie alkoholu, mówi dr. Taz. Naukowcy medyczni z Włoch leczeni dorośli z alkoholową lub niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby za pomocą kroplówki dożylnej wypełnionej wysokimi dawkami GSH. Obie grupy nie tylko wykazały „znaczną” poprawę poziomu bilirubiny (substancji wytwarzanej w wątrobie podczas normalnego procesu rozpadu czerwonych krwinek, którą zdrowa wątroba regularnie usuwa) kilka miesięcy po zakończeniu badania, ale także odnotowały redukcję dialdehydu malonowego , marker uszkodzenia komórek w wątrobie.

       6. Pomaga zapobiegać otyłości

       „Jeśli organizm ma niski poziom glutationu, toksyny środowiskowe będą metabolizowane w tkankach tłuszczowych, co oznacza, że ​​organizm utrzyma nadwagę” – mówi dr. Patel. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Medycyna eksperymentalna i terapeutycznaosoby dorosłe, u których zdiagnozowano zespół metaboliczny — szereg schorzeń (takich jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, wysoki poziom cholesterolu i szeroka talia), które mogą zwiększać ryzyko chorób serca, cukrzycy i udaru mózgu, zgodnie z definicją Narodowy Instytut Zdrowia— A kto początkowo testował wyższy poziom glutationu, wykazał większą redukcję masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej po zastosowaniu spersonalizowanego planu zdrowego odżywiania przez sześć miesięcy.

       7. Może pomóc w walce z problemami autoimmunologicznymi

       „Więc jeśli glutation wpływa na wszystkie zaburzenia metaboliczne, to obejmuje również stany autoimmunologiczne” – mówi dr. Patel. Badania opublikowane w czasopiśmie Recenzje autoimmunologiczne odkrył silny związek między stresem oksydacyjnym a apoptozą — kontrolowanym procesem śmierci komórek — u pacjentów żyjących z toczniem, chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy przez pomyłkę atakuje zdrowe komórki i tkanki. Odkryto, że wyczerpanie glutationu jest „ściśle związane” z niszczeniem komórek.

       8. Może pomóc w walce z COVID-19

       Naukowcy z Baylor College of Medicine porównali próbki krwi zdrowych dorosłych przed pandemią z tymi w tym samym wieku hospitalizowanymi z powodu COVID-19 — a pacjenci z wirusem (najmłodszy miał 21 lat) wykazywali znacznie podwyższony poziom stresu oksydacyjnego i utleniacza uszkodzenia, a także znacznie obniżony poziom glutationu. Ich odkrycia, które zostały opublikowane w czasopiśmie Przeciwutleniaczeproponuj uzupełnienie tych, którzy mają pozytywny wynik testu na COVID-19 z kombinacją prekursorów glutationu (co wykazano w poprzednich badaniach, aby poprawić te poziomy, a także zmniejszyć stan zapalny) może być skutecznym leczeniem. Naukowcy zachęcają do przyszłych badań z pacjentami z COVID-19.

       Skutki uboczne i ryzyko związane z glutationem

       The FDA (Administracja ds. Żywności i Leków) mówi, że glutation jest „ogólnie uznawany za bezpieczny”. Należy jednak pamiętać, że Narodowe Instytuty Zdrowia (PZH) stwierdza, że ​​większość suplementów zawiera składniki aktywne, które mogą wywołać reakcję.

       Jedno badanie odkryli pewne możliwe interakcje między mężczyznami, którzy przyjmowali glutation jako lek na skórę poprzez kroplówkę, w tym problemy z wątrobą lub bezpłodność, dlatego FDA ostrzegł opinię publiczną przed niebezpieczeństwami związanymi ze środkiem rozjaśniającym skórę do wstrzykiwań. Kolejne badanie (gdzie pacjentom podawano zarówno GSH, jak i utlenioną formę GSSG) wykazały, że bardzo mały procent uczestników miał do czynienia z przejściowymi problemami z wątrobą lub wysypką.

       „Większość przeprowadzonych badań glutationu wykorzystywała glutation dożylnie lub doustnie, a powszechnie stosowana dawka może wynosić od 500 miligramów do 2 gramów” – wyjaśnia dr. Patel. „Dzieje się tak, ponieważ wchłanianie jest raczej słabe i rozkłada się na różne aminokwasy, które mogą mieć inny profil skutków ubocznych”.

       Dr. Taz twierdzi, że ludzie, którzy są wrażliwi na sulfonamidy, mogą wybuchnąć wysypką z powodu glutationu. Dr. Patel zgadza się z tym i dodaje, że „od czasu do czasu” osoby stosujące jego małe dawki (100 lub 175 miligramów) miejscowego leczenia doświadczają „drobnej wysypki, która szybko zanika”. Osoby te powinny obniżyć dawkę, aby lepiej odpowiadała ich potrzebom – radzi.

       Oczywiście, jeśli uważasz, że doświadczasz skutków ubocznych glutationu, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

       Suplementy diety to produkty mające na celu uzupełnienie diety. Nie są to leki i nie są przeznaczone do leczenia, diagnozowania, łagodzenia, zapobiegania ani leczenia chorób. Zachowaj ostrożność podczas przyjmowania suplementów diety, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Należy również uważać na podawanie dziecku suplementów, chyba że zaleci to ich lekarz.

       Ta treść jest tworzona i utrzymywana przez stronę trzecią oraz importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom podać ich adresy e-mail. Możesz znaleźć więcej informacji na temat tej i podobnych treści na piano.io

    By admin

    Leave a Reply

    Your email address will not be published.