Truskawki.

Truskawki.Ivan / Getty Images

  • Rodzina z Kalifornii pozywająca firmę owocową twierdzi, że zaraziła się wirusowym zapaleniem wątroby typu A po zjedzeniu truskawek.

  • Trzech członków rodziny zachorowało na wirusowe zapalenie wątroby typu A, a jeden z nich trafił do szpitala.

  • The FDA prowadzi dochodzenie Ekologiczne truskawki marki FreshKampo i HEB na wirusa zapalenia wątroby typu A.

Rodzina z Kalifornii pozywa firmę owocową FreshKampo w związku z twierdzeniem, że zaraziła się wirusowym zapaleniem wątroby typu A z truskawek firmy.

W zeszłym miesiącu Agencja ds. Żywności i Leków wszczęła dochodzenie w sprawie epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu A w truskawkach od FreshKampo i innej firmy spożywczej. Według FDA było w sumie 18 przypadków zapalenia wątroby typu A i 13 hospitalizacji związanych z skażonymi truskawkami, które zostały przywiezione z Baja California w Meksyku.

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A jest infekcją kałową u ludzi, która często rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt lub nieświadome spożycie wirusa z zanieczyszczonej żywności i napojów.

Wirus może być niezwykle niebezpieczny, powiedział William Marler, prawnik rodziny, który powiedział, że wniósł dziesiątki pozwów w związku z epidemiami chorób przenoszonych przez żywność.

„Niestety, przez lata kilka osób miało przeszczepy wątroby z powodu Hep A, a także zgony” – powiedział Marler Insiderowi. „Jeśli to nie zabije cię po wyjęciu z pudełka, zwykle powrót do normalności zajmuje od dwóch do trzech miesięcy”.

Według pozwu, powodowie, David Arthur, jego żona Michelle Brown i ich córka, twierdzą, że zachorowali na zapalenie wątroby typu A po spożyciu truskawek FreshKampo w kwietniu.

Rodzina zaczęła odczuwać objawy zapalenia wątroby typu A między 5 a 8 maja. Brown i jej córka cierpiały na „biegunkę, utratę apetytu, zmęczenie i problemy z trawieniem”. Tymczasem Arthur miał „wilgotną skórę, rozstrój żołądka i bóle ciała”, a także „ospałość, ból, skrajne zmęczenie, utratę apetytu, ciemny mocz i żółtaczkę” – mówi pozew.

Brown i jej córka wyzdrowieli, ale stan Arthura pogorszył się, aż na krótko trafił do szpitala z ostrą niewydolnością wątroby. Arthur został zwolniony 20 maja, ale dopiero 27 maja FDA ostrzegła przed dochodzeniem w sprawie epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu A w truskawkach, zgodnie z pozwem.

Marler powiedział w informacja prasowa że to nie pierwszy przypadek, gdy importowane owoce spowodowały epidemię zapalenia wątroby typu A, wspominając poprzednie ogniska badane przez FDA w 2016 oraz 2019.

„FDA i detaliści muszą wykonać znacznie lepszą pracę w zakresie kontroli, abyśmy mogli uniknąć skażenia ludzkiego kału” – powiedział Marler w komunikacie prasowym.

Pozew twierdzi, że FreshKampo dopuściło się zaniedbania w sprzedaży truskawek, które zostały zakażone wirusem HIV i „nie nadawały się do spożycia przez ludzi i nie były wystarczająco bezpieczne, ponieważ nie zostały dostarczone odpowiednie ostrzeżenia lub instrukcje”.

W oświadczeniu dla Insidera, rzecznik FreshKampo powiedział, że ich „serca kierują się do wszystkich dotkniętych wirusowym zapaleniem wątroby typu A związanym ze świeżymi organicznymi truskawkami”.

„Jako pozwany nie możemy niestety zająć się konkretnymi kwestiami w sprawie, ponieważ jest ona przedmiotem sporu. Czekamy jednak na możliwość przedyskutowania szczegółów w sądzie” – powiedziała firma. „Chociaż nadal nie jest jasne, w jaki sposób i gdzie mogło dojść do skażenia w łańcuchu dostaw, nadal współpracujemy z urzędnikami służby zdrowia”.

Podczas gdy strony będą musiały poczekać, aż FDA przeprowadzi analizę, Marler powiedział, że uważa, że ​​jest mało prawdopodobne, aby epidemia wywodziła się z jednej zainfekowanej osoby. Powiedział, że epidemia może pochodzić raczej z zanieczyszczonego źródła wody lub zanieczyszczeń w procesach prania lub produkcji. Ale jeśli chodzi o postępowanie sądowe, nie ma znaczenia, gdzie zaczęło się skażenie, powiedział.

„Ten ludzki wirus kałowy na truskawkach nie jest czymś, co konsument może zmyć” – powiedział Marler. „Z punktu widzenia odpowiedzialności prawnej nie można sprzedawać, wiesz, truskawek z ludzkimi odchodami”.

Przeczytaj oryginalny artykuł na Insider biznesowy

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.